Tulliturbulenssista huolimatta teknologiateollisuus odottaa kysynnän piristyvän
Suomen suurin vientiala odottaa kysynnän piristyvän vuoden loppupuolella. Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo ja tilauskannat ovat pitäneet pintansa, eikä kysyntä ole lähtenyt sakkaamaan USA:n poukkoilevasta tullipolitiikasta huolimatta. Globaalia turbulenssia ja epävakautta tulee nyt hillitä jatkamalla investointeihin kannustavaa politiikkaa kansallisella sekä EU-tasolla.

Teknologiateollisuus ry:n heinäkuun aikana tekemän tilauskanta- ja henkilöstötiedustelun perusteella jäsenyritykset ovat kyenneet luovimaan pitkään jatkuneessa epävarmassa tilanteessa kohtuullisen hyvin. Uudet tilaukset ja tilauskannat ovat hieman vahvistuneet edelliseen vuosineljännekseen verrattuna, kysyntä ei heikentynyt tulleista huolimatta ja toimialan henkilöstömäärä on pysynyt alkuvuoden aikana vakaana.
– Kysely ei vahvista vielä merkkejä selkeästä suhdannekäänteestä. Positiivinen merkki on, että keväällä vallinnut, valtava epävarmuus ei realisoitunut kysynnän hyytymisenä. Toimialan tilauskertymän pysyminen toisella neljänneksellä olosuhteisiin nähden kohtuullisella tasolla on vähintään selvä torjuntavoitto epävarmuuden ja tullien keskellä, toteaa Teknologiateollisuus ry:n Talous ja kestävä kasvu -yksikön johtaja, pääekonomisti Petteri Rautaporras.
Uusien tilausten ja tilauskantojen tilanne on edelleen melko heikko, mutta kauppasodan uhka ei päässyt taittamaan suhdannetta takaisin kohti heikompaa. Uusien tilausten arvo oli huhti–kesäkuussa viisi prosenttia suurempi kuin edellisellä neljänneksellä ja viisitoista prosenttia suurempi kuin vuoden 2024 vastaavalla ajanjaksolla. Tilauskannan arvo oli kesäkuun lopussa neljä prosenttia suurempi kuin maaliskuun lopussa ja neljätoista prosenttia suurempi kuin samaan aikaan vuosi sitten.
Tarjouspyyntökyselyn saldoluku oli heinäkuussa +7 ollen samalla tasolla kuin aiemmin keväällä. Saldoluku nousi keväällä positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Positiivinen saldoluku viittaa siihen, että epävarmuudesta huolimatta markkina-aktiivisuus on pysynyt verraten pirteänä. Pirteä markkina luo näkymää tilanteen piristymiselle loppuvuotta kohden.
– Yhdysvaltojen ja EU:n välistä tuontitullisopimusta ei voi hyvällä tahdollakaan kutsua hyväksi Suomen vientiteollisuuden kannalta, mutta poliittinen yhteisymmärrys kaupankäynnin ehdoista vähentää epävarmuutta yrityksissä. Kun vielä rahoitusympäristö Euroopassa on nyt suotuisampi kuin pitkään aikaan, ovat edellytykset uusien investointien etenemiselle parantuneet ja yritysten odotetaan käynnistävän odotustilassa olleita hankkeita, Rautaporras ennakoi.
Hänen mukaansa olosuhteet ovat nyt kohdallaan nopeallekin suhdannekäänteelle, ja toiveissa on vihdoinkin kasvun selvempi käynnistyminen loppuvuoden aikana.
Suurimmalla toimialalla eli kone- ja metallituoteteollisuudessa uusien tilausten arvo oli huhti–kesäkuussa prosentin suurempi kuin edellisellä neljänneksellä. Vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon verrattuna saatujen uusien tilausten arvo nousi 13 prosenttia.
Yritysten positiivista virettä tuettava vakaalla talouspolitiikalla
Neuvotellun tullisopimuksen vaikutus tulee olemaan lähes yksiselitteisesti negatiivinen suomalaiseen teknologiateollisuuteen, joskin sen arvioidaan vielä olevan melko maltillista.
– Kaikesta epävarmuudesta huolimatta yritysten viesti on ollut koko ajan enemmän positiivinen kuin pessimistinen. Positiivinen yleiskuva perustuu siihen, että markkinoilla on tuntunut olevan koko ajan aktiivisuutta ja kiinnostusta. Vain päätökset puuttuvat, Rautaporras kertoo.
EU-komissio kertoi kesäkuussa uusista valtiontukipuitteista, jotka vakiinnuttavat jäsenvaltioiden välisen valtiontukikilpailun. Huipputason teknologiaa ja innovaatioita kehittävät suomalaiset yritykset joutuvat kilpailemaan markkinoista yritysten kanssa, joita tuetaan vahvasti kansallisilla valtiontuilla Euroopan lisäksi Kiinassa ja Yhdysvalloissa.
– Globaali valtiontukikilpailu yhdessä tulliturbulenssin kanssa tarkoittaa suomalaisille yrityksille todella epätervettä kilpailuasetelmaa. Kun yrityksillä on nyt epävarmuuden hellittäessä aiempaa parempi näkymä investointihankkeiden käynnistämiseksi, on hallituksen tärkeä jatkaa toimia, joilla lisätään Suomen houkuttelevuutta investointien kohteena, sanoo Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Minna Helle.
EU:n ilmastotavoite 2040, Kiinan nousu vihreän energian johtajaksi ja globaali kamppailu kriittisistä raaka-aineista sekä kannustavat että haastavat suomalaista vientiteollisuutta. Teknologiateollisuuden yrityksillä on mahdollisuus tarjota ratkaisuja maailmanlaajuisiin ilmasto- ja ympäristöhaasteisiin sekä luoda niistä uusia liiketoimintamahdollisuuksia.
– Yritykset ovat Suomen ja Euroopan kasvun kannalta avainasemassa. Päättäjien tulee kehittää kannustimia kasvulle ja innovaatioille, eikä kilpailukykyämme saa nyt herkässä tilanteessa heikentää uusilla veroilla ja sääntelyllä. Nyt on pitkäjänteisesti jatkettava kansallista sekä EU-tason politiikkaa, joka tukee yritysten investointeja ja kasvua, Helle sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna HelleToimitusjohtaja
Puh:050 3414884minna.helle@teknologiateollisuus.fiPetteri RautaporrasJohtaja, pääekonomisti
Puh:050 304 2220petteri.rautaporras@teknologiateollisuus.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Teknologiateollisuus ry on elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen vaikuttajaorganisaatio, joka edistää Suomen keskeisimmän vientialan kilpailukykyä ja toimintaedellytyksiä. Suomalaisen teknologiateollisuuden päätoimialoja ovat elektroniikka- ja sähköteollisuus, kone- ja metallituoteteollisuus, metallien jalostus, suunnittelu ja konsultointi sekä tietotekniikka. Teknologiateollisuus vastaa 50 prosentista Suomen viennistä ja 65 prosentista tutkimus- ja kehitysinvestoinneista. Ala työllistää suoraan noin 330 000 ja välillisesti noin 700 000 suomalaista. Jatkuvasti kehittyvä ja ajassa elävä teknologiateollisuus luo perustan suomalaiselle hyvinvoinnille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teknologiateollisuus ry
Teknologiateollisuuden talousnäkymät 7.8.2025 kello 10.001.8.2025 08:00:00 EEST | Kutsu
Suomen merkittävimmän vientialan talousnäkymät julkaistaan tiedotustilaisuudessa torstaina 7.8.2025 kello 10.00.
TeknoBaro: Tullisekoilu toi takapakkia lupaavaan kasvuvireeseen – Tilauskantojen kasvu on pysähtynyt18.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Presidentti Donald Trumpin tullisekoilu on pysäyttänyt keväällä havaitun, lupaavan suhdannekäänteen Suomen suurimmalla vientialalla, kertoo tuore TeknoBaro-kysely. Epäselvät ja jatkuvasti muuttuvat tulliuutiset ovat jarruttaneet investointeja ja kysynnän kasvu on tauolla.
Teknologiateollisuus perustaa Resilienssifoorumin4.6.2025 16:03:45 EEST | Tiedote
Suomalaisen teknologiateollisuuden kilpailukyky on keskeinen osa Suomen kestävyyttä. Teknologiateollisuus ry perustaa Resilienssifoorumin vahvistamaan yritysten ja yhteiskunnan varautumista yhdessä, ennakoiden ja pitkäjänteisesti.
Petteri Rautaporras Teknologiateollisuuden Talous ja kestävä kasvu -yksikön johtajaksi27.5.2025 10:30:00 EEST | Tiedote
Johtaja, pääekonomisti Petteri Rautaporras on valittu Teknologiateollisuuden Talous ja kestävä kasvu -yksikön johtajaksi. Hän aloittaa uudessa tehtävässään välittömästi ja vastaa jatkossa johtoryhmässä Teknologiateollisuuden talous- ja investointi- sekä ilmasto- ja energiapolitiikasta.
Suomella on pelin paikka kriittisissä digiteknologioissa – julkaisu ehdottaa toimia EU:lle ja Suomelle kasvun ja turvallisuuden vahvistamiseksi20.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomella on vahvaa osaamista EU:n kriittisiksi määrittelemissä digiteknologioissa. Sekä Suomessa että Eurooppa-tasolla on nyt panostettava määrätietoisesti näiden teknologioiden kehittämiseen ja osaamiseen. Sitran, Teknologiateollisuuden ja VTT:n julkaisu suosittelee muun muassa Suomen puolustusbudjetin innovaatiopanostusten kasvattamista sekä suomalaisen yritysvetoisen innovaatiomallin eli veturiyritysmallin laajentamista EU-tasolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme