Akavan Erityisalat: Valtiovarainministerin leikkauslista kurittaisi koulutusta, kulttuuria ja kansalaisyhteiskuntaa

7.8.2025 09:13:52 EEST | Akavan Erityisalat | Tiedote

Jaa

- Valtiovarainministeriön esittämä säästölista on pysäyttävä osoitus siitä, miten vähän sivistyksen, kulttuurin ja kansalaisyhteiskunnan merkitystä ymmärretään. Leikkauslistan laatijat eivät tunnista niiden arvoa kansalaisten arjessa ja Suomen tulevaisuudelle, toteaa toiminnanjohtaja Olli Kaure Akavan Erityisaloista.

Valtiovarainministeriö kohdistaisi uudet leikkaukset lyhytnäköisesti mm. koulutukseen ja järjestöihin.
Valtiovarainministeriö kohdistaisi uudet leikkaukset lyhytnäköisesti mm. koulutukseen ja järjestöihin.

    Akavan Erityisalat näkee, että valtion taloutta on tasapainotettava. Liitto katsoo kuitenkin, että valtiovarainministeriön tiistaina julkistama leikkauslista heijastaa yksipuolisesti yhden puolueen arvoja ja näkemyksiä ja on tasapainoton, koska se keskittyy pelkkiin menoleikkauksiin. Lisäksi leikkaukset osuvat talouskasvun moottoreihin ja toimialoihin, jotka kärsivät jo nyt toteutuneista leikkauskierroksista.

    - Odotamme mielenkiinnolla, miten perussuomalaisten hallituskumppanit ottavat näin sivistys- ja koulutuskielteisen listan vastaan tulevissa budjettineuvotteluissa, sanoo toiminnanjohtaja Olli Kaure Akavan Erityisaloista.

    - Kasvun edellytyksistä, koulutuksesta ja tutkimuksesta, leikataan todella lyhytnäköisesti vastoin talousasiantuntijoiden varsin yksimielistä näkemystä. Tulilinjalla ovat niin yliopistot, Suomen Akatemia, vapaa sivistystyö kuin Opetushallituskin, jonka merkitystä eivät budjetintekijät selvästi ymmärrä.

     - Väite siitä, etteivät leikkaukset näkyisi kansalaisille on täysin perusteeton. Järjestöt ovat kansalaisyhteiskunnan kivijalka ja merkittäviä palveluntuottajia julkisen sektorin kumppanina. Kunnat vastaavat lukemattomista kansalaisten arjen – ja esimerkiksi nuorten – palveluista ja kuntien valtionosuuksia leikattaisiin jälleen. 

     -  Kulttuurialat ovat merkittävä kasvun ja hyvinvoinnin lähde, jos niitä ei näivetetä. Ne ovat vasta toipumassa pandemiasta sekä aiemmista säästöistä ja uhkaavat jälleen jäädä jalkoihin. Kulttuuri ei ole kuluerä vaan investointi.

    Akavan Erityisalat muistuttaa, että hallituksen on katsottava kokonaisuutta.

    - On ymmärrettävää, että valtiovarainministeriössä keskitytään talouteen. Valtiovarainministeriön leikkauslistan toteuttaminen keventää hetkellisesti budjettia, mutta pitkällä aikavälillä seuraukset olisivat yhteiskunnalle huomattavasti kalliimmat – niin taloudellisesti kuin inhimillisesti.  

    - Muiden hallituspuolueiden tulee vastuullisesti katsoa kokonaisuutta.  Kulttuurin, sivistyksen ja kansalaisyhteiskunnan merkitys kansalaisten hyvinvoinnille, henkiselle kriisinkestävyydelle ja Suomen tulevaisuudelle on kiistaton.

    Lisätietoja: toiminnanjohtaja Olli Kaure, Akavan Erityisalat, puh. 040 594 4063

    Avainsanat

    Yhteyshenkilöt

    Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

    Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

    Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

    Restonomiliitto: Hospitality-ala tarvitsee kasvun edellytyksiä, ei uusia rasitteita20.4.2026 08:29:00 EEST | Tiedote

    Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys Sure – Suomen Restonomiliitto vaatii, että hallitus näkee kehysriihessä matkailu- ja ravintola-alan kuluerän sijaan kasvun, työllisyyden ja elinvoiman moottorina. Ala luo työpaikkoja, verotuloja ja alueellista veto- ja pitovoimaa kaikkialla Suomessa. Sitä ei saa heikentää veronkiristyksillä tai leikkauksilla, jotka nostavat hintoja ja siirtävät kulutusta pois kotimaisista palveluista.

    Akavan Erityisalat: Kehysriihessä on siirryttävä hallitsemattomista leikkauksista tulevaisuutta rakentaviin päätöksiin20.4.2026 08:13:00 EEST | Tiedote

    Akavan Erityisalat odottaa kehysriiheltä päätöksiä, jotka vahvistavat suomalaisten tulevaisuususkoa, toimeentuloa ja luottamusta yhteiskuntaan. Julkisen talouden sopeuttaminen on välttämätöntä, mutta sen keinot ratkaisevat: hallitsemattomien hyvinvointia ja sivistystä heikentävien leikkausten sijaan Suomi tarvitsee investointeja osaamiseen, syrjäytymisen ennaltaehkäisyyn ja työkykyyn.

    Mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen puolesta - Tiedon yhdenvertainen saavutettavuus varmistettava17.4.2026 11:08:56 EEST | Tiedote

    Oulussa järjestetään sunnuntaina 19.4.2026 klo 12-15 mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen säilyttämisen puolesta. Erityisesti pohjoista Suomea palvelevaan Oulun toimipisteeseen on keskitetty arkistoaineistoa Pohjois-Pohjanmaalta, Kainuusta ja Lapista. Aineistot aiotaan siirtää Mikkeliin. Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistykset, Tiedon- ja arkistonhallinnan ammattiyhdistys TAAY ja Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL vastustavat Kansallisarkiston toimipisteiden lakkauttamisia ja allekirjoittavat 19.4. järjestettävän mielenilmauksen vetoomuksen. - Kansallisarkiston alueellisen palveluverkon karsiminen kaventaa huolestuttavasti sekä tutkijoiden että kansalaisten pääsyä kansalliseen muistitietoomme. Kaikkea ei voi digitoida. Tarvitaan ratkaisuja, jotka turvaavat myös fyysisen aineiston saatavuuden eri puolilla maata, ammattiliitot painottavat.

    Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

    Tutustu uutishuoneeseemme
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye