SDP:n Paula Werning: Purran päiväuni romuttaisi toteutuessaan järjestökentän ja syventäisi sote-kriisiä
”Järjestöihin kohdistuvissa leikkauksissa on kyse poliittisesta valinnasta iskeä suoraan tavallisiin suomalaisiin. Jos Purran esitys menee hallituksessa läpi, katoaa järjestöjen rahoituksesta tällä hallituskaudella yli puolet. Se tarkoittaa kriisipuhelinten hiljenemistä, vertaistukiryhmien loppumista ja sitä, että ihmiset jäävät yksin, SDP:n kansanedustaja Paula Werning sanoo.

Werningin mukaan jo aiemmat leikkaukset ovat pakottaneet monet järjestöt ajamaan alas toimintaansa. Nyt kaavaillut lisäleikkaukset romuttaisivat sen, mikä on vielä pystyssä.
Hyvinvointialueiden tilanne on jo ennestään kriittinen – ne ohjaavat yhä enemmän ihmisiä järjestöjen tuen piiriin, koska omat resurssit eivät riitä. Kun järjestöiltä viedään kyky auttaa, seuraukset kaatuvat suoraan hyvinvointialueiden syliin, joka on jo täynnä.
- Leikkaukset lisäävät kärsimystä ja aiheuttavat kuluja pitkällä aikavälillä. Kansalaisten enemmistö on jo aiemmin todennut, että järjestöleikkaukset ovat virhe. Samaan aikaan hallitus jakaa miljardiluokan veronkevennyksiä suurituloisille ja yrityksille. Jos säästöjä todella haettaisiin, looginen ratkaisu olisi perua nuo veronkevennykset – ei romuttaa järjestökenttää, Werning toteaa.
– Järjestöt auttavat niitä, jotka eivät muuten saa apua. Niiden tuen varassa on perheitä, vanhuksia, sairastuneita, kriisin kohdanneita ja yksinäisiä. Tämä on kylmää politiikkaa, joka maksamaan yhteiskunnalle moninkertaisesti enemmän, Werning painottaa.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Suhonen: ”Hallitus ajaa ihmisiä toimeentulotuelle, jota se sitten leikkaa”7.8.2025 15:32:59 EEST | Tiedote
Hallitus on reilun kahden vuoden aikana ajanut suomalaiset pienituloiset ennen näkemättömään köyhyyteen ja ahdinkoon. Ahdinko pahenee entisestään, sillä hallitus esittää leikkausta toimeentulotukeen. Samaan aikaan Suomen työttömyys on Euroopan toiseksi huonointa, kansanedustaja Timo Suhonen muistuttaa.
SDP:n Haatainen: Kouluvuosi käynnistyy suuren hämmennyksen vallassa – kuinka pitkään pääministeri aikoo sallia yhden puolueen järjettömän kesäteatterin?7.8.2025 11:19:37 EEST | Tiedote
”Valtiovarainministeri Purra on saanut leikkausesityksellään koulumaailman täysin sekaisin heti ensimmäisenä koulupäivänä”, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Haatainen sanoo.
SDP:n Eloranta: Lapset tarvitsevat digirauhaa oppimiseen ja kasvuun - yhtenäinen älylaitekielto tarvitaan koko koulupäiväksi7.8.2025 09:31:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolissaan koulunsa aloittavien lasten ja nuorten liiallisesta älylaitteiden käytöstä sekä sen vaikutuksesta oppilaiden oppimiseen ja hyvinvointiin. Elorannan mukaan älylaitteiden kielto tulee laajentaa koskemaan koko koulupäivää. Eloranta kannustaa myös vanhempia pohtimaan entistä tarkemmin kuinka nuori lapsi oikeasti tarvitsee älypuhelinta.
SDP:n Räsänen: ”Koulujen alun kunniaksi Purra kohdistaa sakset koulutukseen”6.8.2025 19:09:54 EEST | Tiedote
- Moni koululaisen vanhempi sai kylmääviä uutisia keskiviikkona, kun valtiovarainministeri Purra esitti useiden satojen miljoonien eurojen leikkausia kuntien valtionosuuksiin. Koska lähes 70 prosenttia kuntien menoista koostuu koulutuksesta, on selvää, että valtiovarainministeri haluaa laittaa kunnat säästämään muun muassa perusopetuksesta. Tämäkö on se viesti, jonka valtiovarainministeri Purra haluaa antaa lukuvuoden aloittaville oppilaille ja heidän vanhemmilleen, SDP:n Joona Räsänen kysyy.
SDP:n Kokko ja Kumpula-Natri vaativat nuorisodelegaatti Enes Hocaoğullarin välitöntä vapauttamista6.8.2025 16:28:46 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Miapetra Kumpula-Natri ja Jani Kokko tuomitsevat nuorisodelegaatin Enes Hocaoğullarin täysin epäoikeudenmukaisen ja perusteettoman pidättämisen. Euroopan neuvoston kunta- ja aluehallintokongressin nuorisodelegaatti Enes Hocaoğullari pidätettiin Turkissa 4. elokuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme