Vaasan yliopisto

Miten Suomesta tehdään vihreän siirtymän ja kestävän kasvun voittaja? Tutustu Energiatransition laaksoon Wasa Future Festivalilla 12. elokuuta

Jaa

Miten nopeutetaan hiilineutraalien energiajärjestelmien tutkimusta ja kehitystä, vahvistetaan yritysten kilpailukykyä ja edistetään samalla kestävää talouskasvua? Vaasan seudun Energiatransition laakso voi tarjota konkreettisia ratkaisuja näihin kysymyksiin.

Aiheesta keskustellaan Vaasan yliopiston järjestämässä tilaisuudessa tiistaina 12. elokuuta osana Wasa Future Festivalia. Keskustelijoina ovat muun muassa eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand, Business Finlandin Hiilineutraali tulevaisuus -missiota johtava Helena Sarén sekä Shekhar Kubal, Danfossin Electrification-liiketoiminta-alueen johtaja. 

Älykkäät ja puhtaat energiaratkaisut ovat Suomelle suuri kasvun mahdollisuus. Vaasan yliopiston ja Vaasan energiateknologiaklusterin toimijoiden yhteinen Energiatransition laakso -aloite vahvistaa alueen yritysten tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaa uudella tutkimusinfrastruktuurilla ja mittavalla tohtoreiden lisäkoulutuksella.

Aiheesta kuullaan lisää Wasa Future Festivalilla tiistaina 12. elokuuta klo 8.30 alkaen. Tilaisuuteen voi osallistua paikan päällä Vaasassa tai seurata suorana lähetyksenä verkossa.

Ohjelma alkaa Wasa Innovation Centerin Mind Square -salissa (Gerbyntie 16, Vaasa) Vaasan yliopiston rehtorin Minna Martikaisen ja vararehtorien Mika Grundströmin ja Tanja Risikon puheenvuoroilla. Tämän jälkeen on vuorossa alustuksia ja paneelikeskustelu aiheesta Creating Discoveries in the Future Energy System – The Vaasa Energy Transition Valley. Mukana ovat eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand, Business Finlandin Mission Lead, Zero Carbon Future, Helena Sarén, Danfoss Drivesin Head of Electrification Shekhar Kubal sekä Vaasan yliopiston vararehtori Grundström sekä tutkimus- ja kehitysjohtaja Jan Segerstam.

– Suomella on hyvät mahdollisuudet nousta vihreän siirtymän esimerkkimaaksi, innovaatioiden ja investointien voittajaksi, mutta se vaatii yliopistojen ja teollisuuden yhteistyön ja tutkimuksen merkittävää vahvistamista. Energiatransition laakso on konkreettinen askel tähän suuntaan. Vaasan alue on Euroopan merkittävin energiateknologiaklusterialue, joten täällä – jos missä – voidaan saada merkittävimmät edistysaskelet aikaan, sanoo Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen.

Yhteistyössä Energiatransition laaksossa ovat Vaasan yliopisto, ABB, Wärtsilä, Vaasan Sähkö, Hitachi Energy, Danfoss, VEO, VNT Management, Vaasan kaupunki, VASEK, Pohjanmaan kauppakamari ja Pohjanmaan liitto.

Energiatransition laaksoa kehitetään keskiviikkona työpajassa

Tiistain puheenvuorojen ja keskustelun lisäksi Energiatransition laaksoa kehitetään yhdessä keskiviikkona 13. elokuuta klo 16–19 avoimessa työpajaillassa Wasa Innovation Centerin Right Wing -tilassa. Energiatransition laakso tarjoaa yrityksille mahdollisuuden löytää kestäviä kilpailuetuja ja nopeuttaa innovaatiotuottoja yhteistyön kautta. Työpajoja vetävät Vaasan yliopiston tutkimus- ja kehitysjohtaja Henri Karimäki, sähkötekniikan professori Kimmo Kauhaniemi ja tutkimus- ja kehitysjohtaja Jan Segerstam.

Tapahtumat ovat osa Wasa Future Festivalin ohjelmaa 11.–15. elokuuta ja avoimia kaikille kiinnostuneille. Vaasan yliopisto järjestää festivaalilla useita ohjelmakokonaisuuksia eri aiheista.

Festivaalin koko ohjelma löytyy osoitteesta https://wasafuturefestival.fi/fi/ohjelma/ ja ilmoittautuminen festivaalin eri päiviin osoitteessa https://events.upcode.net/account_register. Festivaalia voi seurata myös suorana lähetyksenä verkossa festivaalin YouTube-kanavalla.

Lisätiedot

Minna Martikainen, Vaasan yliopiston rehtori, puh. 029 449 8611,  minna.martikainen@uwasa.fi

Mika Grundström, tutkimuksen vararehtori, Vaasan yliopisto, puh. 029 449 8786 mika.grundstrom@uwasa.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto

Miltä näyttää Vaasan seudun kestävä tulevaisuus? Vaasan yliopisto tuo monipuolisen asiantuntijaohjelmiston Wasa Future Festivalille 11.–16.8.20256.8.2025 09:36:10 EEST | Tiedote

Miten luomme kasvua ja torjumme ilmastonmuutosta älykkäillä ja puhtailla energiaratkaisuilla? Miten tekoäly ja teknologia auttaa yrityksiä kehittämään uutta, kestävämpää liiketoimintaa? Miten tutkimuksen ja yritysyhteistyön keinoin voidaan saada aikaan merkittäviä uusia avauksia yhteiskuntaan sekä varaudutaan nopeasti muuttuvan maailman epävarmuuksiin? Muun muassa näitä teemoja päästään pohtimaan asiantuntijoiden johdattamina Vaasan yliopiston ohjelmassa Wasa Future Festivalilla 11.–16.8.2025.

Biokaasu vauhdittaa vihreää siirtymää Pohjanmaan maakunnissa – uusi digitaalinen alusta yhdistää toimijat2.7.2025 09:03:45 EEST | Tiedote

Biokaasulla on merkittävä rooli alueellisen energiaomavaraisuuden ja kiertotalouden edistämisessä. Vaasan yliopiston, Centria-ammattikorkeakoulun ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun yhteinen tutkimushanke DigiBiogasHubs tuo biokaasumarkkinoiden toimijat yhteen digitaalisen verkkoalustan avulla ja luo pohjan uudenlaiselle yhteistyölle. Alueellisten biokaasukeskittymien kehittäminen ja niiden välisten yhtymäpintojen tunnistaminen ovat keskiössä, kun tavoitteena on moninkertaistaa biokaasun tuotanto ja käyttö.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye