Nyt kunnostetaan Etelä-Suomen ainoaa jokea, jossa raakut vielä lisääntyvät
Pirkanmaan raakkujokien virtavesikunnostukset jatkuvat Hämeenkyrön kunnassa ja Ylöjärven kaupungissa sijaitsevalla Ruonanjoella. Ruonanjoki on Etelä-Suomen merkittävin raakkujoki simpukkapopulaation koon perusteella, ja sen on todettu myös lisääntyvän ainoana populaationa Etelä-Suomessa. Kunnostukset ovat osa EU-rahoitteista LIFE Revives -hanketta, jossa parannetaan jokihelmisimpukan ja taimenen elinympäristöjä.

Erittäin uhanalaista ja rauhoitettua jokihelmisimpukkaa eli raakkua löytyy Hämeenkyrön kunnan ja Ylöjärven kaupungin rajalla sijaitsevasta Ruonanjoesta. Joki on Etelä-Suomen ainoa, jossa raakut kykenevät vielä lisääntymään. Tästä huolimatta sen raakkukanta on taantunut. Ruonanjoen raakkupopulaatio kuuluu elinvoimaisuudeltaan luokkaan ei-elinvoimainen tai osittain elinvoimainen.
Nyt joen kuntoa parannetaan puumateriaalilla, kutualueita ennallistamalla, kiveämällä, suojaamalla jokipenkkoja eroosiolta sekä perustamalla niin sanottuja raakkujen lastentarhoja. Kunnostustoimenpiteet tukevat toinen toisiaan.

Ruonanjoen raakkukantaa tutkittu 1970-luvulta alkaen
Ruonanjoki laskee Viljakkalan Karhejärvestä Lavajärveen. Joki on noin seitsemän kilometriä pitkä ja järvien välinen korkeusero on noin 36 metriä, mikä näkyy joen useina koskiosuuksina. Ruonanjoki on suojeltu Natura-alueena, jonka yhtenä suojeluperusteena on raakku.
Viimeisin kartoitus Ruonanjoen raakkukannan tilasta tehtiin vuonna 2019. Tällöin laskennalliseksi raakkujen määräksi saatiin noin 45 000 raakkua.
Joen raakkukantaa on tutkittu jo 1970-luvun lopulta lähtien, mutta maanomistajien mukaan raakku on ollut tiedossa pitkään, vaikkei siitä ole saanut hiiskua.
Tänä keväänä ympäristöministeriö tiedotti rauhoitettujen lajien päivitetyistä arvoista. Useiden eläinlajien arvo nousi merkittävästi kesäkuun alusta alkaen. Raakun suojeluarvo nousi lähes kolminkertaiseksi 589 eurosta 1495 euroon. Arvoon vaikuttavat muun muassa lajin kannan koko, uhanalaisuus ja lisääntymiskyky. Mitä uhanalaisempi, harvinaisempi ja mitä hitaammin lisääntyvä laji on, sitä suurempi on sen arvo.

Työ on edennyt yhteistyössä
Kunnostuksen tavoitteena on lisätä raakulle ja sen isäntäkalalle, taimenelle, soveltuvia elinympäristöjä, monimuotoistaa jokea ja ylipäätään saada raakku ja taimen lisääntymään.
– Ruonanjoki on aivan upea joki, joka on edelleen melko luonnontilainen ja virtaa monin paikoin lähes luonnontilaisten metsäalueiden läpi. Kosken kohina on rakkautta korvilleni. Yleisin huudahdukseni maastossa on ollut: “katsokaa nyt tätä soraa", mikä kertoo paljon joen hyvästä tilanteesta, sanoo LIFE Revives -hankkeen projektipäällikkö Katja Vainionpää.
Kunnostuksista vastaa jämsäläinen yritys Hyötyvuokraus Oy, joka tekee uomakunnostukset Pirkanmaan kaikilla raakkujoilla.
–Työskentelemme nyt toista kesää Pirkanmaan raakkujoilla. Viime vuonna teimme kunnostuksia Turkimusojalla Hämeenkyrössä. Olemme edenneet hyvässä yhteisymmärryksessä raakkujen ja jokirannan ihmisten kanssa kaikkien tarpeet huomioon ottaen, kertoo Pekka Kaukonen Hyötyvuokraus Oy:lta.
– Kunnostukset ovat edenneet mallikkaasti. Kesäkuun sateet ja kylmyys ottivat koville ja lämpötilan noustessa paarmat ja ampiaiset ikävä kyllä löysivät meidät. Porukalla jännitetään, kuinka monta kertaa puhelimeni kestää vielä jokeen uppoamista, Katja Vainionpää jatkaa.

LIFE Revives -hanke parantaa raakun elinympäristöjä
Euroopan komission rahoittama LIFE Revives -hanke parantaa jokihelmisimpukan eli raakun ja sen isäntäkalojen, lohen ja taimenen, elinympäristöjä Suomessa, Ruotsissa ja Virossa. Jyväskylän yliopiston koordinoima LIFE Revives -hanke on kuusivuotinen vuosien 2021–2027 välisenä aikana. Hankkeen kokonaisbudjetti on lähes 16 miljoonaa euroa.
Pirkanmaan ELY-keskus vastaa raakun hyväksi tehtävästä työstä Pinsiön-Matalusjoen, Ruonanjoen ja Turkimusojan vesistöalueella, ja alueelle rahoitusta on varattu yhteensä 1,8 miljoonaa euroa. Ympäristöministeriön Helmi-ohjelma vastaa suurelta osin hankkeen kansallisesta rahoituksesta Länsi-Suomessa. Hämeenkyrön kunta, Ylöjärven ja Nokian kaupungit toimivat hankkeessa yhteistyötahoina.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirkanmaan ELY-keskus
Projektipäällikkö Katja Vainionpää, katja.vainionpaa(at)ely-keskus.fi, puh. 0295 027 240
Linkit
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakennuttamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Valtatie 9 parannushanke sai rahoituksen – odotettu työ pääsee alkamaan20.11.2025 13:59:50 EET | Tiedote
Valtatie 9:n Alasjärvi–Käpykangas-välin parannushanke Pirkanmaalla etenee. Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksensä vuoden 2026 talousarvioesityksen täydentämisestä ja hanke sai rahoituksen. Sen myötä 135 miljoonan euron investointi käynnistyy. Hanke poistaa kriittisen pullonkaulan Suomen vilkkaimmalta kaksikaistaiselta valtatieosuudelta.
Kunnat saavat lähes 10 miljoonaa euroa korvauksia kertakäyttöisten muoviroskien siivouskuluista19.11.2025 08:10:00 EET | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus päätti noin 9,8 miljoonan euron korvauksista kunnille kertakäyttöisten muovituotteiden (SUP) tuottajilta yleisten alueidensa siivoukseen. Hakijoiden määrä lisääntyi lähes 70 prosenttia. Tänä vuonna yli puolet kunnista haki korvauksia, kun viime vuonna hakijoita oli noin kolmasosa kunnista.
Huoltovarmuus vahvistuu Pirkanmaalla – maatalouden investoinnit kasvussa ja aloittavia viljelijöitä poikkeuksellisen paljon17.11.2025 14:23:44 EET | Tiedote
Pirkanmaalaisilla maatiloilla investoidaan nyt enemmän kuin aiemmin. Vuoden 2025 aikana Pirkanmaan ELY-keskukseen on saapunut 30 nuoren viljelijän aloitustukien hakemusta. Lokakuun loppuun mennessä tukea on myönnetty 135 maatalouden investoinnille: 7 miljoonaa euroa avustuksena ja 5,9 miljoonaa euroa korkotukilainana.
Työvoimabarometri | Talouden epävarma tilanne Pirkanmaalla tekee työvoimamarkkinoista haastavat ensi vuonnakin14.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Pirkanmaan talouden näkymät heikkenivät suurimmalla osalla toimialoista vuoden 2025 aikana ja työttömyys kasvoi merkittävästi. Työttömien työnhakijoiden sekä pitkäaikais- ja rakennetyöttömien määrä ja suhteellinen osuus kaikista työttömistä työnhakijoista kasvaa.
Pohjoismaiden ja Baltian maiden viranomaiset jakavat tietoa verkkokauppiaille tuottajavastuusta12.11.2025 10:06:55 EET | Tiedote
Moni ulkomainen verkkokauppias ei tunne lakisääteistä tuottajavastuuvelvollisuuttaan. Pohjoismaiden ja Baltian maiden tuottajavastuuviranomaiset ovat avanneet yhteistyössä verkkosivun ja järjestävät webinaarin auttaakseen yrityksiä hoitamaan velvollisuutensa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme