Fysiikan opinnoissa voi suuntautua vihreään siirtymään
14.8.2025 05:46:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston fysikaalisten tieteiden tutkinto-ohjelmassa voi tästä syksystä alkaen suuntautua vihreän siirtymän fysiikkaan. Ilmastokriisin ratkaisemiseksi tarvitaan teknologian kehitystä ja innovaatioita. Myös tietopohjainen päätöksenteko ja eri toimien vaikutusten arviointi ovat tarpeen. Yliopisto arvioi, että vihreään siirtymään koulutettujen asiantuntijoiden tarve kasvaa.

”Ilmastokriisin ratkaiseminen vaatii syvällistä fysiikan ymmärrystä, johon vihreän siirtymän fysiikan koulutus pyrkii vastaamaan. Ymmärrystä tarvitaan niin kriisin syistä kuin myös tarvittavista ilmastotoimista”, sanoo tutkinto-ohjelmavastaava Jussi Malila Oulun yliopistosta.
Opintojaksojen aiheita ovat esimerkiksi auringon ilmastovaikutukset, vedyn tuotanto ja varastointi sekä ilmastoviestintä. Opintoja voi valita esimerkiksi kestävyysopintojen verkostosta ja biodiversiteettikoulutusverkostosta sekä Ilmastoyliopistosta (Climate University), jossa on mukana suuri joukko yliopistoja ja ammattikorkeakouluja ympäri Suomen.
Tutkinto-ohjelman muita suuntautumisvaihtoehtoja ovat kvanttisysteemien fysiikka, avaruustieteet ja aineenopettajakoulutus. Kvanttiteknologiat uudistavat lähivuosina tietotekniikkaa ja turvallisuusympäristöä merkittävästi.
Oulun yliopiston fysikaalisten tieteiden tutkinto-ohjelmassa on vuosittain 55 aloituspaikkaa, joista 39 ensimmäistä korkeakoulututkintoaan suorittaville. Tutkinto-ohjelma kuuluu luonnontieteelliseen tiedekuntaan.
Lisätietoa:
Yliopistonlehtori, tutkinto-ohjelmavastaava Jussi Malila, jussi.malila@oulu.fi, p. 046 923 7085
Asiakkuuspäällikkö Anu Tuomela, anu.tuomela@oulu.fi, p. 0400 413 460
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-NiemiViestintäpäällikkö
Koulutuksen uutisaiheet
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Hautalöydöt paljastavat: Kivikauden ihmisille myös ydinperheen ulkopuoliset jäsenet olivat läheisiä19.3.2026 06:48:00 EET | Tiedote
Kivikauden ihmisillä oli hyvä käsitys omista sukulinjoistaan, ja myös ydinperheen ulkopuoliset jäsenet olivat heille tärkeitä. Metsästäjä-keräilijäkulttuurin sosiaalisesta rakenteesta on saatu uutta tietoa tutkimalla kivikautisista haudoista löytyneiden vainajien jäänteitä dna-analyysin avulla.
Metsänhakkuut heikentävät hömötiaisen pesimistulosta – mutta toivoakin on18.3.2026 07:21:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston uuden tutkimuksen mukaan metsänhakkuilla on vaihtelevia vaikutuksia vähenevien hömötiaisten ja runsastuvien tali- ja sinitiaisten lisääntymismenestykseen. Tutkimuksessa vertailtiin metsän harvennusten ja avohakkuiden vaikutuksia eri tiaislajien pesintään.
Oulun yliopisto ottaa johtavan roolin ammattikasvatuksen tutkimuksessa ja kehittämisessä16.3.2026 09:55:00 EET | Tiedote
Oulun yliopistoon perustetaan ammattikasvatuksen professuuri vastaamaan suomalaisen työelämän ja koulutusjärjestelmän uudistuviin osaamistarpeisiin. Tavoitteena on tuottaa tutkittuun tietoon perustuvia ratkaisuja osaamisen uudistamiseen tilanteessa, jossa työelämän rakennemuutos, osaajapula ja jatkuvan oppimisen tarve korostuvat.
Yli 1000 lasta seulottu FINT1DAS-tutkimuksessa – tavoitteena tyypin 1 diabeteksen varhainen tunnistaminen12.3.2026 05:45:00 EET | Tiedote
FINT1DAS-tutkimuksessa on seulottu jo yli 1000 oululaista ja turkulaista lasta tyypin 1 diabeteksen varhaisten merkkien tunnistamiseksi. Noin kolmella prosentilla lapsista on havaittu diabetekseen liittyviä autovasta-aineita, ja he ovat siirtyneet tutkimuksen seurantavaiheeseen.
Tutkimus paljastaa uuden mekanismin, joka selittää kemikaalien vaikutuksia sukupuolihormoneihin11.3.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijat ovat löytäneet ihmisestä uuden mekanismin, joka voi selittää, miksi tietyt lääkkeet ja ympäristön kemikaalit vaikuttavat sukupuolihormonien tasapainoon. Löydös lisää ymmärrystä niin sanotuista hormonihäiriköistä – kemikaaleista, joiden tiedetään vaikuttavan kehon hormonitoimintaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme