Vihreiden Hanna Holopainen: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa
12.8.2025 15:02:18 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen ei ole yllättynyt, että työttömyysturvan suojaosan poisto on johtanut useammin työttömyyteen kuin kokoaikatyöhön ja vaatii suojaosien palauttamista.

Viime vuonna voimaan tullut lakimuutos poisti sovitellun työttömyyspäivärahan suojaosan. YTK Työttömyyskassan tuoreen jäsenkyselyn mukaan muutos on heikentänyt työnteon kannattavuutta.
“Orpon hallitus on täysin irrallaan ihmisten arjesta. On monia ihmisiä, jotka eivät syystä tai toisesta pysty tekemään kokoaikatyötä, mutta haluavat olla työelämässä ja myös tarvitsevat työttömyysturvan päälle tulevaa pientä palkkaa. Orpon hallituksen lakiesitys sai osakseen paljon vastusta kun sitä valmisteltiin. Nyt nähdään, että suojaosan poisto tosiaankin kasvattaa työttömyyttä eikä suinkaan työllisyyttä,” sanoo Holopainen.
Holopaisen mukaan työnteon on aina oltava kannattavaa. Holopainen muistuttaa, että Marinin hallituskaudella työttömyysetuuden suojaosaa myös korotettiin väliaikaisesti.
“Suojaosa mahdollisti sen, että palkkaa pystyi ansaitsemaan 300e verran ilman, että se pienensi työttömyysturvaa. Tämä kannusti työntekoon. Viime hallituskaudella nostimme työttömyysetuuden suojaosan väliaikaisesti 300 eurosta 500 euroon. Muutos tuki kausityön vastaanottamista, työn perässä liikkumista sekä paransi tuen saajien taloudellista tilannetta,” sanoo Holopainen.
Työttömyyspäivärahan ja asumistuen 300 euron suojaosan palauttamiseksi on laadittu myös kansalaisaloite ja se on ylittänyt eduskuntakäsittelyn vaatiman 50 000 allekirjoituksen rajan.
“Me Vihreät tulemme tukemaan kansalaisaloitetta. Myös vaihtoehtobudjetissamme olemme esittäneet työttömyysturvan suojaosan palauttamista. Suojaosat kannustavat saamaan työn syrjästä kiinni ja osoittavat, että pienikin työ on arvokasta,” päättää Holopainen.
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Puolueiden on sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi1.4.2026 10:11:35 EEST | Tiedote
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
Vihreät mukana välikysymyksessä: Lapsiköyhyys ei syvenny vahingossa – se on hallituksen tietoinen valinta31.3.2026 10:44:18 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan lapsiperheköyhyyden syventäminen on karmea virhe. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että köyhyyttä kasvattava politiikka voi tulla kalliiksi myös taloudellisesti.
Vihreiden Virta ministeri Multalan tueksi: bensapopulismille ei pidä antaa periksi28.3.2026 12:49:34 EET | Tiedote
Ympäristöministeri Sari Multala torjui tänään Ylen ykkösaamussa polttoaineiden jakeluvelvoitteen laskemisen energiakriisin vastauksena. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu Multalan tueksi ja vaatii hallitusta valitsemaan Multalan linjan tilanteessa, jossa hallituspuolue perussuomalaiset painostavat jakeluvelvoitteen purkuun. Vihreät esittää oikeudenmukaiseksi vastaukseksi ylimääräistä indeksikorotusta perusturvaan.
Vihreiden Forsgrén ja Hyrkkö: Vihateot Pride-tapahtumissa hälyttävän yleisiä – Pride viralliseksi liputuspäiväksi ja sateenkaaripoliittinen ohjelma Suomeen26.3.2026 17:38:22 EET | Tiedote
Noin puoleen Pride-tapahtumista Suomessa kohdistuu vihatekoja tai häirintää, ilmenee Setan tuoreesta raportista. Vihreiden Bella Forsgrén ja Saara Hyrkkö vaativat hallitukselta toimia vihapuheen kitkemiseksi ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen turvallisuuden vahvistamiseksi.
Vihreiden Virta ja Tynkkynen vaativat sote-järjestöleikkauksien perumista: “Hallitus rikkoo eduskuntapuolueiden parlamentaarisen sopimuksen”26.3.2026 13:18:56 EET | Tiedote
Vihreät vaatii sote-järjestöleikkausten perumista ja rahoituksen palauttamista parlamentaarisesti sovitulle tasolle. Orpon hallitus leikkaa sote-järjestöjen valtionavustuksista yli kolmanneksen ja rikkoo samalla kaikkien eduskuntapuolueiden yhdessä tekemän parlamentaarisen sopimuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme