Hyvinvointialuejohtajien kannanotto: Sote-järjestöjen valtionavustusten lisäleikkauksista luovuttava
15.8.2025 16:06:35 EEST | Oma Häme | Tiedote

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustusten lisäleikkaukset eivät olisi säästö, vaan jättäisivät sadat tuhannet ihmiset ilman ehkäisevää ja varhaista tukea. Ne kasvattaisivat hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveydenhuollon kustannuksia ja vaarantaisivat sisäistä turvallisuutta.
Sosiaali- ja terveysjärjestöt tekevät vaikuttavaa työtä. Ne tukevat lapsia, nuoria ja perheitä, lähisuhdeväkivallan uhreja ja tekijöitä, erotilanteessa eläviä ja muista syistä kriiseissä olevia, eri ikäisiä mielenterveys- ja päihdeongelmissa, eri tavalla sairaita, vammaisia, työttömiä, vanhuksia ja yksinäisiä.
Järjestöt tekevät chateissa nimetöntä auttamista, vastaavat lasten ja nuorten puhelimiin ja kriisipuhelimiin satoja tuhansia kertoja vuodessa. Ne antavat eri elämäntilanteissa neuvontaa ja ohjausta. Ne järjestävät vertaisryhmiä ja tukihenkilöitä sekä pitävät yllä kohtaamispaikkoja ja tarjoavat ihmisille hyvinvointia tukevan yhteisön. Sote-järjestöjen ammattilaiset, vertaiset ja vapaaehtoiset ovat mukana julkisten palvelujen ammattilaisten rinnalla muun muassa perhekeskuksissa, kriisikeskuksissa ja OLKA-toiminnassa.
Valtionavustuksella sote-järjestöjä tuetaan ihmisiä auttamaan kanssaihmisiä. Vastaavalle toiminnalle ei ole muuta korvaajaa.
Vuonna 2024 sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset olivat 387 miljoonaa euroa ja niistä hallitus on jo päättänyt leikata 140 miljoonaa euroa eli kolmanneksen. Nyt ehdotetut vuosittaiset 100 miljoonan euron lisäleikkaukset merkitsisivät sitä, että sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset supistuisivat kolmasosaan vuoden 2024 tasosta.
Tämä johtaisi siihen, että suuri osa sosiaali- ja terveysjärjestöjen toiminnasta loppuisi, eivätkä järjestöt enää voisi toimia tärkeinä täydentävinä toimijoina hyvinvointialueilla hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä.
Hyvinvointialueet eivät pysty kompensoimaan tätä leikkausta. Jos leikkaus laajasta vastustuksesta huolimatta tehdään, se tulisi kohdentaa sellaiseen toimintaan, jossa sen vaikutus hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen palveluiden kokonaisuuteen on mahdollisimman pieni.
Hyvinvointialuejohtajien verkosto H23 julkaisi perjantaina 15. elokuuta myös tiedotteen hyvinvointialueiden taloustilanteesta. Lue tiedote STT:n tiedotepalvelussa: Hyvinvointialueiden talouden tasapainottaminen etenee
Kannanoton sote-järjestöjen valtionavustuksista ovat allekirjoittaneet:
Olli Naukkarinen, Kanta-Hämeen hyvinvointialue
Sally Leskinen, Etelä-Karjalan hyvinvointialue
Tero Järvinen, Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Santeri Seppälä, Etelä-Savon hyvinvointialue
Matti Bergendahl, HUS-yhtymä
Juha Jolkkonen, Helsingin kaupunki
Max Lönnqvist, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue
Sami Mäenpää, Kainuun hyvinvointialue
Mikko Komulainen, Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue
Jan Tollet, Keski-Suomen hyvinvointialue
Raija Kontio, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
Harri Hagman, Kymenlaakson hyvinvointialue
Jari Jokela, Lapin hyvinvointialue
Sanna Svahn, Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Juhani Sand, Pirkanmaan hyvinvointialue
Marina Kinnunen, Pohjanmaan hyvinvointialue
Kirsi Leivonen, Pohjois-Karjalan hyvinvointialue
Ilkka Luoma, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Marko Korhonen, Pohjois-Savon hyvinvointialue
Petri Virolainen, Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Tero Mäkiranta, Satakunnan hyvinvointialue
Timo Aronkytö, Vantaa-Keravan hyvinvointialue
Tarmo Martikainen, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Naukkarinenhyvinvointialuejohtaja
Puh:050 306 5560olli.naukkarinen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Oma Hämeen tarkastuslautakunnan väliarviointiraportti 2026 on julkaistu23.10.2026 15:13:15 EEST | Uutinen
Raportissa arvioidaan hyvinvointialueen talouden kehitystä, talouden tasapainottamistoimien etenemistä ja lakisääteisten palvelujen toteutumista. Tarkastuslautakunnan väliarviointiraportti etenee seuraavaksi aluevaltuuston käsiteltäväksi.
Kanta-Hämeen vuoden tuhannes vauva syntyi Assissa: –Ihanaa henkilökuntaa ja hyvää hoitoa23.10.2026 13:26:06 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen vuoden tuhannes vauva syntyi Ahveniston sairaalan uudessa Assi-rakennuksessa heti puolenyön jälkeen. Hämeenlinnalaisen perheen toinen lapsi, tyttö, painoi 3 745 grammaa ja mittasi 51,5 cm. Vanhemmat kiittelevät henkilökunnan lämpimyyttä, hyvää hoitoa ja uusien tilojen viihtyisyyttä sekä suosittelevat Assia muillekin synnyttäjille.
Oma Hämeen valtionrahoituksen ennuste paranee vuosille 2028–2029 – talouden tasapainottaminen edellyttää edelleen uusia toimia22.10.2026 16:25:20 EEST | Uutinen
Valtiovarainministeriön uusi ennuste parantaa Oma Hämeen tulevien vuosien rahoitusnäkymää. Talouden kokonaistilanne on siitä huolimatta haasteellinen.
Varo hyvinvointialueen palveluiden nimissä lähetettäviä huijausviestejä21.10.2026 11:24:09 EEST | Uutinen
Oma Hämeen nimissä liikkuu huijaustekstiviestejä, erityisesti suun terveydenhuollon ajanvarauksiin liittyen. Viesteissä ohjataan epäilyttäville sivustoille pyytämään pankkitunnuksia. Oma Häme muistuttaa, ettei se koskaan kysy pankki- tai maksukorttitietoja tekstiviestillä. Älä klikkaa epäilyttäviä linkkejä – tarkista asiat virallisista kanavista.
Aluehallitus päätti yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämisestä20.10.2026 14:13:27 EEST | Uutinen
Maanantain kokouksessa hyväksyttiin myös Riihimäen sote-keskuksen esisopimus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme