Hyvinvointialuejohtajien kannanotto: Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustusten lisäleikkauksista luovuttava
15.8.2025 16:39:11 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Sote-järjestöjen valtionavustusten lisäleikkaukset eivät olisi säästö, vaan jättäisivät sadat tuhannet ihmiset ilman ehkäisevää ja varhaista tukea. Ne kasvattaisivat hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveydenhuollon kustannuksia ja vaarantaisivat sisäistä turvallisuutta, totetavat hyvinvointialuejohtajat kannanotossaan.
Sosiaali- ja terveysjärjestöt tekevät vaikuttavaa työtä. Ne tukevat lapsia, nuoria ja perheitä, lähisuhdeväkivallan uhreja ja tekijöitä, erotilanteessa eläviä ja muista syistä kriiseissä olevia, eri ikäisiä mielenterveys- ja päihdeongelmissa, eri tavalla sairaita, vammaisia, työttömiä, vanhuksia ja yksinäisiä. Järjestöt tekevät chateissa nimetöntä auttamista, vastaavat lasten ja nuorten puhelimiin ja kriisipuhelimiin satoja tuhansia kertoja vuodessa. Ne antavat eri elämäntilanteissa neuvontaa ja ohjausta. Ne järjestävät vertaisryhmiä ja tukihenkilöitä sekä pitävät yllä kohtaamispaikkoja ja tarjoavat ihmisille hyvinvointia tukevan yhteisön. Sote-järjestöjen ammattilaiset, vertaiset ja vapaaehtoiset ovat mukana julkisten palvelujen ammattilaisten rinnalla mm. perhekeskuksissa, kriisikeskuksissa ja olka-toiminnassa.
Valtionavustuksella sote-järjestöjä tuetaan ihmisiä auttamaan kanssaihmisiä. Vastaavalle toiminnalle ei ole muuta korvaajaa.
Vuonna 2024 sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset olivat 387 miljoonaa euroa ja niistä hallitus on jo päättänyt leikata 140 miljoonaa euroa eli kolmanneksen. Nyt ehdotetut vuosittaiset 100 miljoonan euron lisäleikkaukset merkitsisivät sitä, että sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset supistuisivat kolmasosaan vuoden 2024 tasosta.
Tämä johtaisi siihen, että suuri osa sosiaali- ja terveysjärjestöjen toiminnasta loppuisi, eivätkä järjestöt enää voisi toimia tärkeinä täydentävinä toimijoina hyvinvointialueilla hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä. Hyvinvointialueet eivät pysty kompensoimaan tätä leikkausta. Jos leikkaus laajasta vastustuksesta huolimatta tehdään, se tulisi kohdentaa sellaiseen toimintaan, jossa sen vaikutus hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen palveluiden kokonaisuuteen on mahdollisimman pieni.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jan TolletHyvinvointialuejohtaja
Keski-Suomen hyvinvointialue
Tero ManninenViestintäjohtajaViestintäpalvelut
Keski-Suomen hyvinvointialue
Linkit
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote1.5.2026 16:20:29 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 1.5.2026 Koostetta iltapäivän tehtävistä Liikenneonnettomuus, Ysitie, Jyväskylä: Ysitiellä Painaan kohdalla sattui kolari jossa osallisena kolme autoa. Osallisena oli yhteensä 8 henkilöä ja kaikki 8 henkilöä toimitettiin jatkohoitoon. Liikenne oli poikki reilun tunnin ajan. Tilanne on nyt ohi. Liikenneonnettomuus, Konnevesi: Poliisi vastaa tiedottamisesta Maastopalo Jyväskylä: Risujen poltto pääsi leviämään ja uhkasi levitä rakennukseen Makkarajoentiellä. Pelastuslaitos sammutti palon. Maastoa paloi noin 20x20m alue. Maastopalo Kivijärvi: Kulotus pääsi leviämään Kivijärvellä. Pelastuslaitoksen yksiköt Kivijärveltä sammuttivat palon. Maastoa palo noin 50 neliömetrin alueella. Palolla ei ollut leviämisvaaraa rakennuksiin. Pelastuslaitos muistuttaa, että maasto on tällä hetkellä hyvin kuivaa ympäri maakuntaa. Vaikka maastopalovaroitus ei tämä tiedotteen kirjoitushetkellä ole voimassa, pelastuslaitos kehottaa harkitsemaan tarkasti avotulen tekoa. Palo le
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote1.5.2026 14:58:03 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 1.5.2026 Liikenneonnettomuus, Ysitie, Jyväskylä Ysitiellä Painaan kohdalla on tapahtunut liikenneonnettomuus, jossa osallisena useampi ajoneuvo. Pelastustoiminta on käynnissä ja yksiköt kohteessa. Ysitie on tällä hetkellä suljettu liikenteeltä onnettomuuspaikalla Lisätietoja: klo 16:00 jälkeen päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote1.5.2026 13:28:32 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 1.5.2026 Ihmisen pelastaminen maastosta, Karstula Henkilö loukkaantui maastossa Karstulassa. Pelastuslaitoksen henkilöstö avusti loukkaantuneen henkilön pois maastosta ensihoitoyksikön luokse.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote30.4.2026 17:26:40 EEST | Tiedote
Parveke syttyi tuleen Äänekoskella
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote29.4.2026 14:26:50 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 29.4.2026 Maastopaloja Keski-Suomessa Jämsä, Liesjärventie Metsätöissä olleet havaitsivat maastopalon alun, yrittäneet alkusammutusta ja tällä saaneet estettyä palon leviämistä. Pelastuslaitoksen saapuessa kohteeseen ei kohteessa enää ollut paloa. Pelastuslaitos kasteli maaston ja varmisti, että palo ei pääse uudestaan syttymään. Laukaa, Haikantie Nuotiossa poltettiin risuja, joka pääsi leviämään kuivaa heinikkoa pitkin. Ilmoittajat saivat letkulla rajoitettua palon leviämistä ja estettyä palon leviämisen asuinrakennukseen. Pelastuslaitos sammutti viimeiset kytevät alueet ja varmisti tilanteen. Kohteessa oli 2 pelastuksen yksikköä. Laukaa, Laviantie Sähkötolpan muuntajasta mahdollisesti vikaantumisen johdosta lähtenyt kipinöitä jotka sytyttäneet kuivaa heinää palamaan. Ilmoittajat saivat alkusammutuksella palon sammumaan. Pelastuslaitos varmisti tilanteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme