ProAgria

Tiina Heinonen hankekoordinaattoriksi

Jaa

ProAgria Etelä-Suomen hankesalkun hallinnoija on vaihtunut. Yritysasiantuntijana ja erilaisissa hanke- ja kehitysprojekteissa pitkään ProAgria Etelä-Suomessa työskennellyt Tiina Heinonen luotsaa hankekokonaisuutta 1.6.2025 lähtien.

Tiina Heinonen
Tiina Heinonen on nimitetty ProAgria Etelä-Suomen hanketoiminnan koordinaattoriksi 1.6.2025. ProAgria ProAgria

- Olen mukana hankkeiden toteuttamisessa sekä vaativissa hankehallintotehtävissä. Tärkeä osa työtäni on sidosryhmäyhteistyö ja verkostoissa toimiminen, Tiina kertoo.

Tiinan varahenkilöksi on nimetty niin ikään pitkän linjan proagrialainen Terhi Mäkilä.

Hankkeista työkaluja ja ratkaisuja

Välitämme asiakkaillemme hankkeissa uutta, toimialaa tukevaa tietoa ja kehitämme käytännönläheisiä työkaluja ja ratkaisuja. Hankkeet keskittyvät strategisesti erityisesti maatila- ja pienyritysten johtamisen kehittämiseen, ympäristöasioiden edistämiseen – mukaan lukien vesitalous, maisemanhoito ja maankasvukunnon parantaminen – sekä vastuullisen ruokaketjun vahvistamiseen.

Lisätiedot

Tiina Heinonen
Hanketoiminnan koordinaattori
ProAgria Etelä-Suomi
puhelin 0400 353 419
tiina.heinonen@proagria.fi

Terhi Mäkilä
Asiantuntija, kasvintuotanto
ProAgria Etelä-Suomi
puhelin 040 709 2478
terhi.makila@proagria.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Olemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 650 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.

Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

Maan parhaaksi, ilmastolle eduksi peltopäivä30.6.2025 10:23:48 EEST | Tiedote

Muuttunut ilmasto tuo haasteita viljelyyn erityisesti äärevien sääolojen osalta. Ratkaisuja sopeutumiseen ja vesitalouden hallintaan sekä hiilen varastointiin maaperään haetaan tiloilla mm. viljelykierrosta ja kasvi- ja lajikevalinnoista, maan kasvukunnon parantamisesta sekä muokkauksen keventämisestä. Samaan aikaan viljelyn vastuullisuusvaatimukset lisääntyvät ja myös mahdolliset hiiliviljelyn kannustimet tulee hyödyntää osana kokonaisvaltaisesti kestävää tuotantoa.

Alkukesän kosteus tuki kasvua, liikasateet jo haitaksi26.6.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Kasvuolosuhteet viljelykasveille ovat olleet hyvät, paikoin jopa erinomaiset, riittävän alkukesän kosteuden ja kovien helteiden puuttumisen ansiosta. Myös muu luonto on hyötynyt sateista ja viileähköstä säästä, mikä näkyy runsaana vihreytenä ja rehevyytenä. Sato-odotukset ovat tässä vaiheessa korkealla, mutta niiden toteutuminen edellyttää, että kasvukausi etenee suotuisasti, sää poutaantuu ja lämpenee. Suuria määriä vettä ei enää kaivata. Paikoitellen sateita on jo nyt saatu liikaa, sillä pellot ovat vettyneet ja kasvustot alkaneet kellastua. Kosteus on lisännyt myös rikkakasvien kasvua sekä kasvitauti- ja lakoriskiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye