Yliopiston Apteekki

Kilpailua vääristävään ja syrjivään apteekkiverolakiin tarvitaan muutoksia

Jaa

Lausuntokierroksella oleva hallituksen esitys apteekkiverolaista on EU-oikeuden ja kansallisen lainsäädännön vastainen, kilpailua vääristävä ja kohtuuton. Esitys syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia.

Yliopiston Apteekin lääkemyynti tuottaa tällä hetkellä liiketappiota 11 miljoonaa euroa vuodessa. Esitetyt lääketaksan ja apteekkiveron muutokset kasvattavat liiketappiota 3 miljoonalla eurolla. Tappiot johtuvat lääketaksan ja progressiivisen apteekkiveron yhdistelmästä sekä Yliopiston Apteekin lakisääteisistä lääkehuoltoon liittyvistä yhteiskunnallisista erityistehtävistä.

Lakiesityksen mukaan apteekit maksavat apteekkiveroa 0–43 % lääkemyynnin myyntikatteestaan. Progressiivista apteekkiveroa ei ole käytössä missään muussa maassa kuin Suomessa. Progressiivista verotusta ei myöskään ole käytössä millään muulla toimialalla Suomessa. 

“Paras tapa uudistaa apteekkitaloutta on poistaa apteekkivero kokonaan ja laskea apteekkien lääkemyynnin myyntikatetta vastaavalla summalla. Tämä laskisi lääkkeiden kuluttajahintoja ja valtion lääkekorvauksia. Vaihtoehtoisesti apteekkiveron voi muuttaa myös tervettä kilpailua edistäväksi tasaveroksi”, sanoo Yliopiston Apteekin toimitusjohtaja Kimmo Virtanen.
 
Esitettyyn apteekkiverolakiin tarvittavat muutokset 

Jos apteekkivero kaikesta huolimatta päätetään toteuttaa progressiivisena, siihen tulee tehdä vähintään seuraavat muutokset: 

  1. Lakiin kirjataan, että luvanhaltijakohtainen apteekkiveron kokonaisveroaste (=apteekkiveron määrä/apteekkiveron peruste) voi olla enintään 36 %. Tällöin Yliopiston Apteekin apteekkiveron veroaste vastaa suurimpien yksityisapteekkien kokonaisveroastetta. Tämä ei aiheuta muutoksia esitetyn apteekkiverotaulukon veroluokkiin. 
  1. Apteekkiveroa maksetaan apteekin lääkemyynnin myyntikatteesta (ei toimitusmaksuista tai muista palveluista). 

Mikäli esitettyyn apteekkiverolakiin sisältyvää ilmeistä syrjintää ja kilpailun vääristymistä ei korjata, Yliopiston Apteekki harkitsee vakavasti kantelun tekemistä Euroopan komissiolle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Yliopiston Apteekin mediapuhelinArkisin klo 9-16

Puh:09 5420 4750

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye