Lääkehuoltoa koskevat uudistusehdotukset ovat keskeneräisiä ja tavoitteiltaan osin ristiriitaisia
19.8.2025 10:32:16 EEST | Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea | Tiedote
Fimean asiantuntijanäkemyksen mukaan esityksen keskeisenä sisältönä oleva itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajennusehdotus ei ole rationaalisen lääkehoidon näkökulmasta perusteltu.
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on arvioinut apteekkitalouden uudistusta, lääkesäästöjen toimeenpanoa ja itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajennusta koskevaa hallituksen esityksen luonnosta ensisijaisesti lääkitysturvallisuuden, lääkkeen käyttäjän edun ja koko lääkehuollon toimivuuden näkökulmasta.
Kokonaisuudessaan hallituksen esitysluonnos on Fimean näkemyksen mukaan keskeneräinen ja puutteellinen.
– Säädösmuutoskokonaisuus on hyvin laaja eivätkä kaikki säädösehdotukset ole esitetyssä muodossa toteuttamiskelpoisia. Esitys vaatii huomattavaa jatkovalmistelua, tarkennuksia ja korjauksia, joihin Fimea tarjoaa asiantuntemustaan sosiaali- ja terveysministeriön käyttöön lausuntonsa muodossa ja jatkovalmistelussa, Fimean ylijohtaja Eija Pelkonen toteaa.
Itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajennusehdotuksen hyödyt kansalaiselle ovat pienet
Fimean katsoo, että hallituksen esitys itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajennuksesta ei ole rationaalisen lääkehoidon näkökulmasta perusteltu.
– Apteekkien ulkopuolella myytäväksi ehdotettu rajattu itsehoitolääkevalikoima on muodostettu hallitusohjelmassa olevan poliittisen kirjauksen lähtökohdista ja velvoitteesta. Fimea ei voi lääketurvallisuusviranomaisena kannattaa myyntikanavan laajennusehdotusta.
Fimea muistuttaa, että lääkehuollon toimintaympäristössä kehittämistyö on tasapainoilua, jossa tulee huomioida lääkehoidon turvallisuus, tehokkuus, tarkoituksenmukaisuus ja kokonaistaloudellisuus.
– Rationaalisen lääkehoidon tavoitetta ei tue itsehoitolääkkeiden myynnin kasvattaminen, yksittäisten itsehoitolääkevalmisteiden mahdollisimman halpa hinta eikä lääkkeiden myyntipaikkojen määrän huomattava lisääminen, Pelkonen tiivistää.
Fimean näkemyksen mukaan itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajentamisen hyödyt elinkeinopolitiikalle eivät ole järkevässä suhteessa muutoksesta toisaalle aiheutuviin kustannuksiin ja työmäärään.
– Esitys lisäisi yritysten ja viranomaisten työmäärää tilanteessa, jossa lääkehuollon ja -hoitojen kustannuksista etsitään koko ajan mittavia säästöjä. Samaan aikaan hyödyt kansalaisille ja itsehoitolääkkeiden käyttäjille ovat rationaalisen itsehoidon ja valmisteiden saavutettavuuden kannalta huomattavan vähäiset.
Fimean näkemyksen mukaan huomio ja lääkealan asiantuntijaresurssit olisi ensisijaisesti kohdistettava kansalaisten lääkehoitojen onnistumisen varmistamiseen ja oikean, turvallisen lääkekäytön tukemiseen sekä siihen, miten apteekkien osaaminen saadaan vahvemmin sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmää tukemaan eli apteekin tehtävien määrittämiseen.
– Vain tätä kautta voidaan saavuttaa tarvittavat säästöt lääkekustannuksiin, Pelkonen huomauttaa.
Fimea huolissaan suunniteltujen uudistusten vaikutuksesta maankattavan lääkejakelun säilymiseen
Samanaikaisilla apteekkitalouteen kohdistuvilla säästöillä ja myyntikanaviin liittyvillä uudistuksilla voi olla vaikutusta erityisesti pienten paikkakuntien ja haja-asutusalueiden apteekkien toimintaedellytyksiin.
Lisäksi useiden samanaikaisten muutosten sekä peräkkäisten, lääkejakeluun jo aiemmin kohdistuneiden säästötoimenpiteiden vuoksi ehdotettujen muutosten vaikutusten arviointi on osoittautunut käytännössä mahdottomaksi.
– Pahimmillaan uudistus heikentää resepti- ja itsehoitolääkkeiden saavutettavuutta erityisesti harvaanasutuilla alueilla, jos apteekki- tai sivuapteekkipalveluja suljetaan toiminnan muuttuessa kannattamattomaksi.
Nikotiinivalmisteille ja kaikille vähittäismyyntipisteille sama kohtelu sääntelyssä
Fimea ei pidä perusteltuna sitä, että nikotiinilääkevalmisteiden vähittäismyyntiä koskevaa sääntelyä ei ole ehdotettu yhdenmukaistettavan luonnoksessa. Toimijoiden ja hallinnon resurssien näkökulmasta ei ole järkevää, että nikotiinivalmisteiden ja rajoitetun itsehoitolääkevalikoiman vähittäismyynnin valvonta jakautuisi jatkossakin kuntien ja Fimean välillä tai että velvoitteet näiden itsehoitolääkeryhmien välillä eroaisivat toisistaan.
– Nikotiinivalmisteiden sääntelyn ja valvonnan yhdenmukaistaminen vähentäisi päällekkäistä hallinnollista työtä, toisi säästöjä kunnille ja selkeyttäisi vähittäismyynnin toteuttamista toimijoiden näkökulmasta.
Kilpailun tasapuolisuuden näkökulmasta Fimea pitää välttämättömänä, että lääkkeen vähittäismyyntipaikoille säädetään vastaavanlaiset velvoitteet kuin mitä on säädetty apteekeille.
– Lääkkeet eivät ole kulutushyödykkeitä. Tämän vuoksi koko lääkealan ja kaikkien alalla toimivien tulee olla tarkan sääntelyn ja valvonnan kohteena.
Lue lisää
Fimean lausunto on luettavissa kokonaisuudessaan oikeusministeriön lausuntopalvelussa (Lausuntopalvelu.fi). Saat Fimean lausunnon tarkasteltavaksi kokonaisuutena valitsemalla lausunnon antajien pudotusvalikosta Fimean ja painamalla ”Ok”.
Lisätietoa
Eija Pelkonen, ylijohtaja, puh. 029 522 3100
Sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi@fimea.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan viranomainen, joka valvoo lääkkeitä, lääkinnällisiä laitteita, veri- ja kudostuotteita, biopankkeja sekä kehittää lääkealaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Fimea varnar för användning av olagliga läkemedel3.9.2026 09:08:39 EEST | Pressmeddelande
Fimea har den senaste tiden observerat allt fler fall där läkemedel utan försäljningstillstånd, i synnerhet läkemedel som ges som injektion, erbjuds konsumenter via olagliga försäljningskanaler. Fimea övervakar den lagliga distributionen av läkemedel i Finland och påminner om att läkemedel endast ska köpas på apotek eller via ett lagligt nätapotek.
Fimea varoittaa laittomien lääkkeiden käytöstä3.9.2026 09:08:39 EEST | Tiedote
Fimea on havainnut viime aikoina lisääntyneitä tapauksia, joissa myyntiluvattomia lääkkeitä ja erityisesti pistoksena annettavia lääkkeitä tarjotaan kuluttajille laittomien myyntikanavien kautta. Fimea valvoo lääkkeiden laillista jakelua Suomessa ja muistuttaa, että lääkkeet tulee hankkia ainoastaan apteekista tai laillisesta apteekin verkkopalvelusta.
Handboken Anvisningar för trygg läkemedelsbehandling har publicerats på lättläst svenska25.8.2026 13:55:43 EEST | Pressmeddelande
Handboken Anvisningar för trygg läkemedelsbehandling har för första gången publicerats på lättläst svenska. Handboken är avsedd för läkemedelsanvändare och deras närstående.
Ohjeita turvalliseen lääkehoitoon -opas julkaistu selkoruotsiksi25.8.2026 13:55:43 EEST | Tiedote
Ohjeita turvalliseen lääkehoitoon -opas on julkaistu ensimmäisen kerran selkoruotsiksi. Anvisningar för trygg läkemedelsbehandling -opas on tarkoitettu lääkkeiden käyttäjille ja heidän läheisilleen.
Fimea varnar: använd inte injicerbara peptider som säljs via nätet29.6.2026 09:05:19 EEST | Pressmeddelande
På nätet och via sociala medier finns peptider till salu, vilka ibland marknadsförs för exempelvis viktkontroll, muskeltillväxt, återhämtning eller för att bromsa åldrandet. En del av produkterna är injicerbara, alltså avsedda att sprutas in genom huden. Låt bli att använda sådana produkter på egen hand. Produkter som injiceras genom huden kan betraktas som läkemedel i Finland. Enbart läkemedel vars kvalitet, säkerhet och effekt har utvärderats får användas. När det gäller preparat som säljs via nätet är detta inte alltid fallet. Läkemedel får endast köpas från lagliga försäljningsställen. Dessutom finns det begränsningar för import och mottagande av läkemedel via post från utlandet. Vad är peptider? Peptider är små beståndsdelar av proteiner. Vissa peptider används i lagliga läkemedel, såsom insuliner och vissa läkemedel som är avsedda för diabetesbehandling eller viktkontroll. För lagliga läkemedel kontrolleras effekten, säkerheten och kvaliteten före användning. De används enligt lä
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme