Skanska rakentaa Sale-lähikaupan Osuuskauppa PeeÄssälle Kuopion Puijonkuppeen alueelle
19.8.2025 12:00:00 EEST | Skanska Oy | Tiedote
Rakentaminen alueella käynnistyy loppuvuodesta 2025 ja valmistuu kesällä 2026.

Sale Puijonkuppee rakentuu Opistotien varteen, Kuopiohallin läheisyyteen. Rakennuksella on kerrosalaa noin 800 neliömetriä, josta myymälätilaa on noin 500 neliömetriä. Lisäksi hankkeeseen kuuluu huoltopiha, korttelin asuinrakennuksia palveleva jätetila sekä 11 asiakaspaikkaa.
”Skanska on PeeÄssälle tuttu ja luotettava yhteistyökumppani. Sale Puijonkuppee on kiinnostava rakennuskohde, sillä se sijoittuu uuteen ja moderniin kaupunkiympäristöön, ja joka tulee vaikuttamaan myös sen ulkoasuun”, kertoo PeeÄssän kiinteistöpäällikkö Tomi Vierimaa.
”Tavoitteellisen yhteistyön ja luottamuksen lopputuloksena on hienoa, että pystymme toteuttamaan Puijonkuppeen alueen asukkaille lähipalveluita uuden Salen muodossa”, kertoo Skanskan hankekehityspäällikkö Heidi Tiihonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa PeeÄssä, vähittäiskaupan toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen, puh. 050 573 0770, jouni.ruotsalainen[at]sok.fi
Osuuskauppa PeeÄssä, kiinteistöpäällikkö Tomi Vierimaa, puh. 044 719 7252, tomi.vierimaa[at]sok.fi
Skanska Talonrakennus Oy, hankekehityspäällikkö Heidi Tiihonen, puh. 050 400 9420, heidi.tiihonen[at]skanska.fi
Skanska Oy, mediayhteydet, puh. 050 311 1773, media[at]skanska.fi
Tietoja julkaisijasta
Skanska on yksi maailman johtavista rakennus- ja projektikehityspalveluita tarjoavista yrityksistä. Toimimme valituilla kotimarkkina-alueilla Pohjoismaissa, Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Yhdessä asiakkaidemme ja monimuotoisten tiimiemme kanssa luomme innovatiivisia ja vastuullisia ratkaisuja, jotka edistävät terveellistä elämää yli sukupolvien. Suomessa toimintamme kattaa rakentamispalvelut sekä asuntojen ja toimitilojen projektikehityksen. Skanska työllisti vuoden 2024 lopussa noin 1 500 henkilöä Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Skanska Oy
Nimityksiä Skanskassa datakeskus- ja teollisuusrakentamiseen sekä Länsirannikon uuden tulosyksikön johtoon29.1.2026 09:35:48 EET | Tiedote
Sakari Jämsä on nimitetty vastaamaan datakeskus- ja teollisuusrakentamisesta, ja Milja Leppänen ottaa vetovastuun Länsirannikon uudesta tulosyksiköstä.
Skanska vahvistaa toimintaansa Länsirannikolla29.1.2026 09:02:06 EET | Tiedote
Skanska Talonrakennus Oy:n Pohjois-Suomen alueyksikkö ja Länsi-Suomen Satakunnan tulosyksikkö ovat yhdistyneet uudeksi Länsirannikon tulosyksiköksi, joka toimii Länsi-Suomen alueyksikön alla.
Skanska toteuttaa Tyks Kompassisairaalan toisen vaiheen21.1.2026 09:07:29 EET | Tiedote
Skanska ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue ovat sopineet Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) psykiatrian uudisrakennuksen, eli Kompassisairaalan toisen vaiheen toteuttamisesta. Rakennustyöt käynnistyvät maaliskuussa 2026, ja kohde valmistuu vuonna 2028. Urakan arvo Skanskalle on noin 50 miljoonaa euroa.
Uusia A-energialuokan kaupunkikoteja Ouluun – As. Oy Oulun Ainolanhelmen ennakkomarkkinointi käynnistyy13.1.2026 09:05:04 EET | Tiedote
As. Oy Oulun Ainolanhelmi rakentuu kävelyetäisyydelle Oulun keskustan palveluista, aivan Ainolanpuiston kylkeen ja lähelle Oulujokivarren ulkoilumahdollisuuksia.
Skanska rakentaa HOK-Elannolle Prismakeskuksen Espooseen9.1.2026 09:25:45 EET | Tiedote
Skanska ja Helsingin Osuuskauppa Elanto (HOK-Elanto) ovat allekirjoittaneet sopimuksen Prismakeskuksen rakentamisesta Espooseen. Rakennustyöt käynnistyvät helmikuussa 2026, ja kohde valmistuu vuoden 2028 aikana. Urakan arvo Skanskalle on noin 60 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme