65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilu käynnistyy 1.9. – mukana satoja terveysalan yrityksiä
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Syyskuun alussa käynnistyvään 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeiluun osallistuu satoja yksityisiä terveysalan toimijoita, ja mukana ovat myös suuret valtakunnalliset yritykset. Kokeilun aikana 1,3 miljoonaa suomalaista saa mahdollisuuden asioida yksityisellä yleislääkärillä julkisen perusterveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla. Kela julkaisee tiedot kokeiluun osallistuvista palveluntuottajista verkkosivuillaan viimeistään 1.9.2025.
Noin 400 yksityistä terveysalan toimijaa on jo ilmoittautunut mukaan valinnanvapauskokeiluun, joka helpottaa 65-vuotiaiden ja sitä vanhempien pääsyä yksityisen yleislääkärin vastaanotolle 1.9.2025 alkaen. Kokeilun ansiosta he voivat käydä yksityisellä yleislääkärillä selvästi nykyistä edullisemmin – enintään julkisen perusterveydenhuollon asiakasmaksulla. Kokeilu koskee yli viidesosaa Suomen väestöstä, ja se jatkuu vuoden 2027 loppuun asti.
Laaja osallistuminen tukee alueellista kattavuutta
Kela toteuttaa kokeilun yhdessä yksityisten terveyspalveluyritysten kanssa. Kokeiluun on tähän mennessä ilmoittautunut noin 400 terveydenhoitoalan toimijaa. Mukana ovat myös suuret valtakunnalliset yritykset. Vaikka mukana on suuria ketjuja, päätöksen kokeiluun osallistumisesta tekee aina yksittäinen lääkäri tai lääkärikeskus. Kaikki yrityksen yleislääkärit eivät siis välttämättä ole mukana kokeilussa.
– Yhdessä näistä toimijoista syntyy verkosto, joka ulottuu laajalle ja tarjoaa mahdollisuuden asioida myös etävastaanotolla asuinpaikasta riippumatta. Alueellinen kattavuus on tärkeää, jotta kokeilu antaa mahdollisimman hyvän kuvan siitä, miten valinnanvapaus toimii erilaisissa olosuhteissa, sanoo Kelan lainsäädännön kehittämisjohtaja Auli Valli-Lintu.
On tärkeää, että palveluverkosto täydentyy vielä laajemmaksi, joten Kela kannustaa pienempiä ja alueellisia toimijoita liittymään mukaan. Lääkäriasema tai yksittäinen lääkäri voi tulla mukaan missä vaiheessa tahansa tekemällä sopimuksen Kelan kanssa.
Kela julkaisee tiedot kokeiluun osallistuvista palveluntuottajista verkkosivuillaan viimeistään 1.9.2025.
Hinnat asiakkaan tiedossa etukäteen
Kokeilussa yksityinen yleislääkärikäynti maksaa asiakkaalle enintään 28,20 euroa (vuonna 2025), eikä käynnistä aiheudu muita lisämaksuja. Vastaanotto voi tapahtua paikan päällä, videoyhteydellä tai puhelimitse.
Käynnin yhteydessä määrätyistä laboratorio- ja kuvantamistutkimuksista asiakas maksaa puolet Kelan määrittelemästä enimmäishinnasta. Lisäksi laboratoriotutkimuksista peritään näytteenottomaksu, jonka enimmäishinnasta (30 euroa) asiakas maksaa puolet. Esimerkiksi perusverenkuvan enimmäishinta on 6 euroa, jonka lisäksi tulee näytteenottomaksu 30 euroa. Asiakkaan maksettavaksi tuleva osuus on siis yhteensä 18 euroa.
Palveluntuottaja voi kuitenkin periä myös enimmäishintaa alhaisemman hinnan, jolloin asiakkaan maksettavaksi jäävä osuus pienenee.
Palveluntuottajat tarjoavat palveluja eri tavoin: osa tarjoaa kaikkia palveluja, osa vain etäpalveluja tai laboratorio- ja kuvantamispalveluja. Laboratorio- ja kuvantamispalvelut voivat olla myös tarjolla vain palveluntuottajan omille asiakkaille. Palveluntuottajilla ei ole velvollisuutta ottaa vastaan toisten palveluntuottajien antamia lähetteitä.
Vuonna 2025 kokeiluun sisältyy enintään kaksi lääkärikäyntiä ja vuosina 2026–2027 kolme käyntiä vuodessa. Asiakkaan täytyy seurata itse käyntiensä määrää esimerkiksi OmaKelasta.
Vaikka kokeilu ei kata erikoislääkärikäyntejä, niistä saa edelleen sairausvakuutuslain mukaisen korvauksen. Muut terveyspalvelut eivät myöskään sisälly kokeiluun, eikä lääkärikäyntiä voi käyttää esimerkiksi ajokorttia varten tarvittavaan terveystarkastukseen.
Kokeilusta tietoa palvelujen kehittämiseen
Kokeilun aikana tehdään tutkimusta, jossa arvioidaan palvelujen saatavuutta, hoidon jatkuvuutta, asiakaskokemuksia, kustannusvaikutuksia ja koko järjestelmän toimivuutta. Tulokset tarjoavat arvokasta tietoa terveydenhuollon kehittämiseen ja hoitoon pääsyn parantamiseen.
Kokeilun mahdollistaa määräaikainen sairausvakuutuslain muutos, jonka perusteella Kela voi korvata yksityisille palveluntuottajille 65 vuotta täyttäneiden yleislääkärikäyntejä ja tiettyjä tutkimuksia ja hoitoja.
Lue lisää
Yhteyshenkilöt
Auli Valli-Lintulainsäädännön kehittämisjohtajaKela
Puh:050 430 8113etunimi.sukunimi@kela.fiMerja LarikkaerikoissuunnittelijaKela
Puh:050 470 0630etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee 19.6.–1.8. arkisin klo 9–15. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiLiitteet
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
FPA ber arbetsgivarna att övergå från Ilmoitin.fi till andra e-tjänster19.8.2025 08:13:02 EEST | Pressmeddelande
Den sista dagen då arbetsgivarna kan ansöka om FPA-förmåner med eSARA-filer i tjänsten Ilmoitin.fi är 30.9.2025. Efter det kan förmåner som hänför sig till arbetstagare, såsom sjuk- eller föräldradagpenning, sökas antingen i inkomstregistret eller i dagpennings- och ersättningstjänsten för arbetsgivare.
Kela pyytää työnantajia siirtymään pian Ilmoitin.fi-palvelusta muihin asiointipalveluihin19.8.2025 08:13:02 EEST | Tiedote
30.9.2025 on viimeinen päivä, jolloin työnantajat voivat hakea Kelan etuuksia eSARA-tiedostoilla Ilmoitin.fi-palvelussa. Sen jälkeen työntekijöihin liittyviä etuuksia kuten sairaus- tai vanhempainpäivärahoja voi hakea joko tulorekisterissä tai Työnantajan päiväraha- ja korvauspalvelussa
FPA:s formulär för läkarutlåtanden förbättras avsevärt 202614.8.2025 12:45:46 EEST | Pressmeddelande
Nästa år kommer FPA:s formulär för läkarutlåtanden att förbättras avsevärt i och med att ett nytt elektroniskt BC-utlåtande tas i bruk. Det nya utlåtandet underlättar läkarnas arbete och kan spara mycket tid och pengar. Det lönar sig för aktörer inom hälso- och sjukvården att förbereda sig på förändringen i god tid.
Kelan lääkärinlausuntoihin on tulossa merkittävä uudistus 202614.8.2025 12:45:46 EEST | Tiedote
Kelan lääkärinlausuntoihin on ensi vuonna tulossa merkittävä parannus, kun uusi sähköinen BC-lausunto otetaan käyttöön. Uusi lausunto helpottaa lääkärin työtä ja voi säästää paljon aikaa ja rahaa. Terveydenhuollon kannattaa valmistautua muutokseen hyvissä ajoin.
Nu är det möjligt att avstå från papperspost i e-tjänsten för hyresvärdar12.8.2025 09:00:35 EEST | Pressmeddelande
Hyresvärdar kan nu ge sitt samtycke i FPA:s e-tjänst till att inte längre få papperspost. För hyresvärdarna innebär det snabbare tillgång till information.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme