Vihreät - De Gröna

Vihreiden Hopsu: Kuntien koulutus-, kotoutumis- ja työllisyyspalveluiden edellytyksiä ei saa enää heikentää lisäleikkauksin

Jaa

Vihreän eduskuntaryhmän kesäkokouksessa eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu paaluttaa, että kunnille ei voi enää kohdistaa lisäleikkauksia. Sen sijaan Hopsu ehdottaa valtionosuuksien vieraskielisyyden perushinnan tason nostoa. 

– Kun talouden tasapainoa ja tulevaisuuden menestystä tavoitellaan kunnat ovat tärkeässä asemassa niin koulutus-, työllisyys- kuin kotoutumispalveluita tarjoamassa. Näissä kaikissa pitää onnistua, Hopsu linjaa. 

Hopsun mukaan mahdolliset lisäleikkaukset kuntiin sekä toteutuessaan myös valtionosuusuudistus kohdistuisivat nimenomaan koulutukseen ja kasvatukseen.  

– Nyt hallitus on tehnyt koulutukseen yli puolen miljardin leikkaukset. Kunnilta on leikattu tähän mennessä hallituskauden aikana yli 200 miljoonaa euroa peruspalveluiden valtionosuuksia suorien leikkausten, indeksijarrun ja norminpurun varjolla. Kaikki lisäleikkaukset kuntiin ja juuri kasvavien alueiden resursseihin mahdollisesti kohdistuva valtionosuusuudistus osuvat kuntien suurimpaan toimintoon – koulutukseen ja kasvatukseen.

Hopsun mukaan valtionosuusuudistuksessa pitää varmistaa lasten ja nuorten palveluiden laatu. Yhtenä keinona tähän Vihreät ehdottaa vieraskielisyyden perushinnan tason korotusta 10 prosentilla vuoden 2025 tasosta. 

– Tämä auttaisi niitä kuntia, johon jo tehdyt kotoutumisen 58 miljoonan euron leikkaukset ovat osuneet ja jotka huolehtivat vieraskielisen väestön kotoutumisesta ja työllistymisestä, Hopsu selvittää. 

Kuntien työllisyydestä puhuttaessa Hopsu nostaa esiin myös nuorisotakuun. 

– Vanha, voimassa oleva lupaus nuorisotakuun toteutumisesta pitää ottaa tosissaan. Nuorille on tarjottava joko työ- tai opiskelupaikka kolmessa kuukaudessa. Nuorisotakuun toteutumista pitää seurata ja toimia lisätä, jos tässä ei onnistuta, Hopsu painottaa. 

Lisäksi Hopsu huomauttaa, että Vihreät varoitti suojaosien poiston haitallisista vaikutuksista. 

– Työttömyyskassa YTK:n selvitys osoittaa, että hallituksen päätös leikata työttömyysturvan suojaosat pois on lisännyt työttömyyttä ja vähentänyt työntekoa, kun osa-aikatyötä ei ole enää kannattanut ottaa vastaan. Työelämästä vain etäännytään pitkien työttömyysjaksojen aikana ja työllistyminen vaikeutuu. Myös osatyökykyisten asema on heikennyt. Suojaosat on pikaisesti palautettava sekä työttömyysturvaan että asumistukeen, Hopsu vaatii. 

Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosan läpivienti Kataisen hallituksessa tapahtui vihreiden aloitteesta. Hopsu muistuttaa, että alunperin kyseessä oli Vihreiden esitys.  

– Alunperin se oli Vihreiden Osmo Soininvaaran esitys. On typerää ajaa ihmisiä kannustiloukkuun. Työn vastaanottamisen tulee aina olla kannattavaa, Hopsu painottaa.  

– Kertoo arvojen koventumisesta ja työelämän moninaisuuden vieraudesta, ettei suojaosien merkitystä ymmärretä hallituksessa. Kansalaisaloite suojaosien palauttamisesta sai vaadittavat nimet täyteen ja Vihreät tekee kaikkensa suojaosien palauttamisen puolesta eduskunnassa, Hopsu linjaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye