Tuomas Jääskeläinen Osuuskauppa Suur-Savon johtoryhmään 1.10.2025 alkaen
Uuteen kehitysjohtajan toimeen nimitetty Tuomas Jääskeläinen tulee vahvistamaan osuuskaupan datalla johtamista Suur-Savon johtoryhmän jäsenenä. Kehitysjohtajan vastuualueita ovat asiakkuus, viestintä, data ja liiketoiminnan tuki ja Tuomaksen monipuolisella tiimillä tulee olemaan vahva rooli Suur-Savon liiketoimintojen datalähtöisessä kehittämisessä.

Tuomas työskentelee tiimeineen liiketoiminnan kumppanina ja yhteydessä talouden kanssa auttaa liiketoimintaa onnistumaan analysoimalla, ennustamalla sekä tuottamalla tietoa. Myös markettuen osuus tiimissä on merkittävä, ja sen myötä tiimillä on suora yhteys asiakasrajapintaamme. Tuomaksen vastuualueisiin kuuluvat myös tiedon hakutaitojen, hallinnoinnin ja jakamisen kehittäminen.
– Näillä muutoksilla rakennamme yhdessä kulttuuriamme datan jäsenneltyyn käyttöön, sekä -vahvistamme rakenteita päätöksenteon tueksi. Haluamme entisestään kehittyä muutosvauhdissa, jossa viestinnällä sekä tekniikan hyödyntämisellä on aivan keskeinen rooli, toteaa Osuuskauppa Suur-Savon toimitusjohtaja Taina Penttinen.
Tuomas Jääskeläinen siirtyy osuuskauppaan Mikkelin Pesulan toimitusjohtajan tehtävästä. Tuomas on työskennellyt Suur-Savossa 15 vuotta useissa eri liiketoimintajohdon tehtävissä ja hänellä on monipuolinen kokemus vähittäiskaupan liiketoiminnasta sekä talouden tukitoiminnoista. Hän on käynyt S-Päällikkö-valmennuksen ja on koulutukseltaan palvelujohtamisen KTM.
– Olen todella iloinen, että saan jatkaa osuuskauppapolkuani mielenkiintoisten pesulan toimitusjohtajavuosien jälkeen Suur-Savon kehitysjohtajan roolissa. Odotan kovasti yhteistä työarkea hienojen ammattilaisten kanssa. Yhdessä tiimini kanssa jatkamme entistä tiiviimmin operatiivisen toiminnan tukemista datalähtöisyyttä kehittäen, kertoo Jääskeläinen.
Tuomaksen tiimiin kuuluvat 1.10. alkaen:
- asiakkuuspäällikkö Leena Vironen,
- markkinointi- ja viestintäpäällikkö Liisa Gummerus tiimeineen,
- it-päällikkö Timo Kärkkäinen tiimeineen,
- kenttäpäällikkö Ilkka Kari tiimeineen sekä
- kauppakeskuspäällikkö Merituuli Hurmerinta.
Osuuskauppa Suur-Savon johtoryhmän muodostavat 1.10.2025 alkaen toimitusjohtaja Taina Penttinen, talousjohtaja Heikki Siira, henkilöstöjohtaja Tuula Lyytikäinen, marketkaupan johtaja Satu Nieminen, matkailu- ja ravitsemiskaupan sekä liikennekaupan toimialajohtaja Sami Kovanen sekä kehitysjohtaja Tuomas Jääskeläinen.
– Toivotan Tuomaksen lämpimästi tervetulleeksi johtoryhmään. Meillä on Suur-Savossa osaavaa henkilöstöä, ja on hienoa, että pystymme tiivistämään tiimien osaamista ja kehittämään palvelujamme entisestään, iloitsee Penttinen.
Lisätietoja:
Taina Penttinen, toimitusjohtaja, Osuuskauppa Suur-Savo,
taina.penttinen@sok.fi p. 050 420 3087
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina Penttinentoimitusjohtaja
Puh:+358 50 420 3087taina.penttinen@sok.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo
ABC Pitkäjärven uudistus käynnistyy – polttoainejakelu, sähkölataus ja ABC Carwash palvelevat normaalisti15.8.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2012 Mikkeliin avatun ABC Pitkäjärven sisätilat päivitetään syksyn aikana, ja täysin uudistunut liikenneasema avataan asiakkaille joulukuussa 2025. Uudistustöiden ajan polttoainejakelu, sähkölataus ja ABC Carwash palvelevat normaalisti. ABC Pitkäjärven täydellinen uudistaminen on mittava, noin 3,3 miljoonan euron investointi, joka parantaa palveluja sekä paikallisille asiakkaille että viitostiellä liikkuville. Uudistuksen myötä asiointi nopeutuu, tilat selkeytyvät ja viihtyvyys paranee merkittävästi.
Nopeus on suurin riski – ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä5.8.2025 09:31:35 EEST | Tiedote
Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut alkavat, Mikkelin ja Juvan katukuvissa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät Mikkelissä Rantakylän ja Saimaanportin yhtenäiskoulujen sekä Juvalla Martti Talvela -kampuksen lähistölle muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.
S-market Joroinen uudistuu palvelemaan asiakkaitaan paremmin26.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo aloittaa Joroisten S-marketissa laajan remontin 1. syyskuuta 2025. Myymälä pysyy avoinna koko remontin ajan ja uudistukset valmistuvat joulukuun alussa. Uudistusten myötä kaupan valikoima tulee vastaamaan entistä paremmin sen asiakkaiden toiveita.
Sami Kovanen toimialajohtajaksi Osuuskauppa Suur-Savoon18.6.2025 15:47:36 EEST | Tiedote
Sami Kovanen on nimitetty Osuuskauppa Suur-Savon uudeksi matkailu- ja ravitsemiskaupasta sekä liikennekaupasta vastaavaksi toimialajohtajaksi. Sami aloittaa tehtävässään 11.8.2025.
Raana Lehtinen Osuuskauppa Suur-Savon kummitaiteilija 202513.6.2025 10:45:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savon vuoden 2025 kummitaiteilija on Taidekeskus Salmelan kesän nuori taiteilija, helsinkiläinen taidemaalari Raana Lehtinen. Kummitaiteilijan valinta on osa Taidekeskus Salmelan ja Osuuskauppa Suur-Savon pitkäaikaista yhteistyötä. Vuosittain jaettavalla kummitaiteilijan stipendillä tuetaan nuorten taiteilijoiden työtä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme