S-Bankens undersökning: de studerandes försämrade ekonomiska situation märks i samtal om pengar
21.8.2025 13:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Pressmeddelande
Den allt stramare ekonomiska situationen har fått en stor del av de studerande att tala mer öppet om pengar än tidigare. Tyvärr är det ändå många som tvekar att prata om pengar och känner skam kring det.

S-Bankens undersökning om ekonomiska tabun visar att den allmänna ekonomiska osäkerheten har påverkat studerandens samtal om pengar mer än andra finländares. Nästan en tredjedel av de studerande berättar att de har börjat prata mer öppet om pengar till följd av den ekonomiska osäkerheten. Så här bedömde var femte svarsperson.
Å andra sidan har den ekonomiska osäkerheten också minskat samtalen om pengar bland studenter mer än bland befolkningen i stort: nästan var femte student uppger att de har pratat mindre om pengar på grund av den ekonomiska osäkerheten.
”Riksdagen fattade i december 2024 beslut om att överföra studerande från mottagare av allmänt bostadsbidrag till mottagare av studiestödets bostadstillägg, vilket från och med början av augusti har minskat det stöd som betalas ut till studerande. Beslutet syns säkert också i resultaten av vår nyligen genomförda enkät”, säger S-Bankens träningschef Emilia Simola.
”Det är fint att det har blivit vanligare att prata om pengar bland en stor del av de studerande. Samtidigt är det verkligen oroande att många studerande berättar att de numera är mer benägna att tiga om pengar. Att öppet tala om pengar är ett sätt att öka känslan av kontroll över den egna ekonomin. Det behövs särskilt när den egna ekonomiska situationen förändras”, fortsätter Simola.
Skam minskar samtalen om pengar
Skam över den egna ekonomiska situationen är ett av de vanligaste hindren för att prata om pengar. En fjärdedel av de studerande uppger att de ofta känner skam över sin ekonomiska situation.
”Även om man kan tvingas leva snålt under studietiden, behöver man inte skämmas för det. Under studietiden har inkomsterna alltid varit lägre än under andra skeden i livet. Särskilt nu, när nedskärningarna i stödet till studerande kräver ännu striktare ekonomihantering, är det viktigare än någonsin att tala öppet om pengar och att söka stöd”, understryker Simola.
Hjälp med att hantera pengar erbjuds också av S-Bankens lättanvända digitala tjänster. Till exempel är det enkelt att följa sin egen användning av pengar, sätta olika säkerhetsgränser och vid behov också ansöka om lån i S-mobil och nätbanken.
”Också studielånet är för många ett nödvändigt tillskott till inkomsterna, och det är inget man behöver skämmas för”, påminner Simola.
Pengatabun håller på att försvinna särskilt bland de yngre åldersgrupperna
S-Bankens undersökning visar att även om skam över den ekonomiska situationen är vanligare bland unga än i andra åldersgrupper, är finländare under 30 år mer öppna om sin ekonomi än andra finländare. Åtta av tio personer under 30 år pratar åtminstone ganska öppet om pengar med sina närmaste. Pengar är för den här åldersgruppen ett mer naturligt samtalsämne än den egna hälsan eller känslor.
Studerande och personer under 30 år anser också att det offentliga samtalet om pengar blivit mer fritt än övriga svarspersoner. Nästan en tredjedel av dem anser att pengar är ett ännu mer accepterat samtalsämne i till exempel medier och sociala medier, medan var femte finländare totalt sett tänker så.
Man litar på kompisarna även i pengafrågor
Studerande och personer under 30 år diskuterar sina ekonomiska frågor främst med familjen och vännerna. Att prata om pengar med vänner faller sig betydligt mer naturligt för studerande än för finländare i allmänhet – bland studerande delar ungefär sex av tio sina ekonomiska angelägenheter med vänner, medan knappt 40 procent av samtliga svarspersoner gör det.
Studerande litar också oftare än andra på råd från familj och vänner när det gäller ekonomi. Råd från influencers på sociala medier anses vara pålitliga av studerande betydligt oftare än i genomsnitt: medan färre än en av tjugo av alla svarspersoner tror på influencernas råd, litar ungefär var åttonde studerande på dem.
”Resultaten från undersökningen tyder på att pengatabun håller på att försvinna särskilt bland de yngre åldersgrupperna. Unga vuxna behöver naturligtvis tillförlitliga råd, och det är lätt att vända sig till föräldrar och vänner. Även influencers på sociala medier kan ha goda synpunkter, men det är viktigt att komma ihåg att det inte handlar om professionella råd och att deras innehåll inte nödvändigtvis tar hänsyn till människors individuella situationer”, säger Simola.
”Det är ändå glädjande att se att de studerande bidrar till öppenhet kring pengar både i samtal med närstående och i den offentliga debatten”, avslutar Simola.
Läs mer om resultaten av S-Bankens enkät om ekonomiska tabun (på finska) (PDF, 1,1 Mb)
Om enkäten
Enkäten om ekonomiska tabun genomfördes av Kantar på uppdrag av S-Banken. Antalet tillfrågade var 1042 och de representerade Finlands befolkning i åldrarna 15–79 år. De tillfrågade kom från olika regioner, yrkesställningar och inkomstklasser. De studerandes resultat baserar sig på 103 svar som har viktats enligt den finländska befolkningen och ger en riktlinje för gruppens åsikter men utgör ingen entydig beskrivning. Felmarginalen i denna bakgrundsgrupp är cirka ± 9 %.
Nyckelord
Kontakter
S-Pankin viestintäS-Bankens kommunikation
Tel:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiEmilia Simolaträningschef
Tel:010 765 8976emilia.simola@s-pankki.fiDokument
Länkar
S-Banken
S-Banken är en finländsk bank och en del av S-gruppen. Vi är till för att alla ska ha möjlighet till en lite mer välbärgad morgondag. Vi har över tre miljoner kunder och vi känner till kundernas vardag. Vi erbjuder smidighet och nytta, bland annat med hjälp av våra lättanvända digitala tjänster. Som en bank med komplett service stöder vi våra kunder i livets små och stora vändpunkter. s-banken.fi
Andra språk
Följ S-Pankki Oyj
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från S-Pankki Oyj
Inför amerikanska centralbanken Feds räntemöte den 16 september 2026 – hård dragkamp mot bakgrund av ekonomiska data14.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Amerikanska centralbanken Feds nästa räntemöte hålls onsdagen den 16 september. Mötet väntas bli spännande, eftersom marknaden har delade uppfattningar om sannolikheten för en räntehöjning. För närvarande prissätter terminsmarknaden en allt högre sannolikhet för att styrräntan höjs med 0,25 procentenheter till 4,0 procent. S-Bankens chefsstrateg tar dock inte Feds räntehöjning i september för given.
USA:n keskuspankin Fedin 16.9.2026 korkokokouksen ennakko – tiukkaa kädenvääntöä talouslukujen valossa14.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
USA:n keskuspankki Fedin seuraava korkokokous pidetään keskiviikkona 16.9. Kokouksesta odotetaan jännittävää, sillä koronnoston todennäköisyydestä on markkinoilla eriäviä näkemyksiä. Tällä hetkellä johdannaismarkkinat hinnoittelevat erittäin suurella todennäköisyydellä, että ohjauskorkoja nostetaan 0,25 prosenttiyksikköä 4,0 prosenttiin. S-Pankin päästrategi ei kuitenkaan pidä Fedin koronnostoa syyskuussa varmana.
S-Bankens undersökning: De som har vuxit upp i en ägarbostad värderar ägandet med nästan 20 procentenheter mer9.9.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Personer som har vuxit upp i en ägarbostad värderar ägandet klart högre än de som har bott i en hyresbostad under barndomen. Enligt S-Bankens enkätundersökning Kodin ja asumisen ilmiöt (Fenomen inom hem och boende) 2026 finns det ett samband mellan barndomshemmets boendeform och planer på att köpa bostad samt antal som bor i en ägarbostad när de är vuxna. Enligt S-Bankens expert tyder resultaten på att relationen till ägande kan börja utvecklas redan i barndomen, långt innan det blir aktuellt att köpa en egen bostad.
S-Pankin tutkimus: Omistusasunnossa kasvaneet arvostavat omistamista lähes 20 prosenttiyksikköä enemmän9.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Omistusasunnossa kasvaneet arvostavat omistamista selvästi enemmän kuin lapsuutensa vuokra-asunnossa asuneet. S-Pankin Kodin ja asumisen ilmiöt 2026 -kyselytutkimuksen mukaan lapsuudenkodin asumismuodon yhteys näkyy myös asunnon ostoa koskevissa suunnitelmissa ja siinä, kuinka moni asuu aikuisena omistamassaan kodissa. S-Pankin asiantuntijan mukaan tulokset viittaavat siihen, että suhde omistamiseen voi alkaa rakentua jo lapsuudessa, kauan ennen kuin oman asunnon ostaminen tulee ajankohtaiseksi.
Artificiell intelligens styr marknadens riktning – S-Banken ökade aktievikten8.9.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Artificiell intelligens driver inte längre enbart teknologibolag, utan styr hela marknadens utveckling. Enligt S-Bankens marknadssyn för september stöder investeringar i artificiell intelligens den ekonomiska tillväxten, företagens resultat och aktiemarknaderna, även om riskerna samtidigt har ökat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum