Tampere-talo Oy

Tampere-talon Van Gogh Alive -näyttely teki kävijäennätyksen

Jaa

Tampere-talossa vieraili kesän aikana ennätysmäärä matkailijoita ja kulttuurinystäviä. Suositun Van Gogh Alive -näyttelyn näki ja koki 57 242 kävijää. Immersiivinen taide-elämys oli avoinna Sorsapuistosalissa 25.6.–17.8.2025. Muumi 80 – Suuri syntymäpäiväjuhla ja perinteinen Tampere Filharmonian Puistokonsertti houkuttelivat Tampere-taloon ja Sorsapuistoon tuhansia ihmisiä lauantaina 9. elokuuta.

Van Gogh Alive -näyttely kiinnosti Tampereen matkailijoita.
Van Gogh Alive -näyttely kiinnosti Tampereen matkailijoita. Matias Ahonen

Tampere-talon kesäkausi oli kävijämäärältään onnistunut. Yhteensä talon ovista kulki 1.6.–17.8.2025 välillä 132 632 kävijää. Van Gogh Alive -kesänäyttelyssä vieraili yhteensä 57 242 kävijää, mikä on Tampere-talon kesänäyttelyiden uusi kävijäennätys. Immersiivinen taiteilijakuvaus oli avoinna Sorsapuistosalissa 25.6.–17.8. ja pysyi suosittuna vierailukohteena koko kahdeksan viikon aukiolonsa ajan.

Maailmalla yli yhdeksän miljoonaa katsojaa kerännyt Van Gogh Alive kurkisti hollantilaisen Vincent van Goghin värikkääseen maailmaan valokuvien, videoiden, musiikin ja tuoksujen avulla. Näyttelyn on luonut ja tuottanut australialainen Grande Experiences. Tampereelta näyttely jatkaa Tokioon.

Tampere-talo on tuottanut kesäkuukausien ajaksi näyttelytoimintaa vuodesta 2019, jolloin poptaiteilija Andy Warholin julisteet toivat taloon 17 000 kävijää. Ennen tätä kesää suosituin yksittäinen näyttely on ollut lapsiperheille suunnattu Dinosaurukset, jonka näki 57 000 kävijää kesällä 2023. Van Gogh Alive ohitti Dinosaurusten ennätyksen muutamalla sadalla kävijällä.

”Olemme erittäin tyytyväisiä. Van Gogh Alive sai kävijöiltämme loistavaa palautetta ja houkutteli yleisöä eri puolilta Suomea. Traaginen mutta kaunis taiteilijakuvaus selvästi kosketti. Viimeisellä viikolla pidensimme näyttelyn aukiolotunteja yleisön pyynnöstä”, Tampere-talon taiteellinen johtaja Suvi Leinonen kertoo.

Kesänäyttelyn lisäksi Tampere-talon kävijöitä kiinnostivat Muumimuseo, Ravintola Tuhto sekä Ison salin kansainväliset tähtiesiintyjät, kuten yhdysvaltalaiset kitaristi-ikonit Joe Satriani ja Steve Vai sekä näyttelijä ja koomikko Bill Murray. Tampereen Teatterikesän ohjelmistossa yleisöä hurmasi hollantilaisen ISH Dance Collectiven näyttävä Elements of Freestyle -esitys.

Tampere-talon syyskausi käynnistyi perinteisellä Puistokonsertilla lauantaina 9. elokuuta. Tampere Filharmonian, Tampere-talon ja Tampereen Energian järjestämä yleisölle maksuton Puistokonsertti houkutteli arviolta 10 000 musiikinystävää aurinkoiseen Sorsapuistoon. Konsertin johti Matthew Halls, ja solistina lauloi sopraano Anu Komsi.

Samana päivänä Tampere-talossa juhlittiin muumien 80-vuotista taivalta ja Tove Janssonia kaikille avoimessa Muumi 80 – Suuri syntymäpäiväjuhlassa. Iloinen tapahtuma keräsi Tampere-taloon arviolta 8 000 juhlijaa, joista valtaosa oli lapsiperheitä. Paikalla oli myös runsaasti kansainvälisiä muumifaneja.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tampere Filharmonian perinteinen Puistokonsertti keräsi arviolta 10 000 kuulijaa Sorsapuistoon lauantaina 9. elokuuta 2025.
Tampere Filharmonian perinteinen Puistokonsertti keräsi arviolta 10 000 kuulijaa Sorsapuistoon lauantaina 9. elokuuta 2025.
Matias Ahonen
Lataa
Puistokonsertin johti Tampere Filharmonian ylikapellimestari Matthew Halls.
Puistokonsertin johti Tampere Filharmonian ylikapellimestari Matthew Halls.
Matias Ahonen
Lataa
Yhdysvaltalainen näyttelijä ja koomikko Bill Murray esiintyi Tampere-talossa 3. heinäkuuta 2025.
Yhdysvaltalainen näyttelijä ja koomikko Bill Murray esiintyi Tampere-talossa 3. heinäkuuta 2025.
Pasi Järvelä
Lataa
Muumien 80-vuotissyntymäpäiväjuhlia vietettiin Tampere-talossa lauantaina 9. elokuuta 2025.
Muumien 80-vuotissyntymäpäiväjuhlia vietettiin Tampere-talossa lauantaina 9. elokuuta 2025.
Matias Ahonen
Lataa
Van Gogh Alive -näyttelyn yhteyteen rakennettu pop up -puoti kiinnosti Tampere-talon vierailijoita.
Van Gogh Alive -näyttelyn yhteyteen rakennettu pop up -puoti kiinnosti Tampere-talon vierailijoita.
Heidi Mäenpää
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Heidi Mäenpää
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Heidi Mäenpää
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Heidi Mäenpää
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Matias Ahonen
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Matias Ahonen
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Matias Ahonen
Lataa
Van Gogh Alive -näyttely.
Van Gogh Alive -näyttely.
Heidi Mäenpää
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. 

Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Tampere-talon, Tampere Filharmonian ja muumien yhteinen 210-vuotisjuhlinta huipentuu lauantaina kaikille maksuttomassa suurjuhlassa7.8.2025 18:45:39 EEST | Tiedote

Lauantaina 9. elokuuta 2025 Tove Janssonin ja suomalaisten taiteen liputuspäivänä vietetään Tampere-talon toimijoiden yhteisiä 210-vuotisjuhlia riehakkaissa ja iloisissa tunnelmissa Tampere-talossa ja sen viereisessä Sorsapuistossa. Muumit täyttävät 80 vuotta, Tampere Filharmonia 95 vuotta ja Tampere-talo 35 vuotta. Tapahtumiin on vapaa pääsy.

Tampereen Kirjafestarien ensimmäiset esiintyjät nyt julki – mukana muun muassa Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Sophia Jansson, Milla Ollikainen, Emmi Itäranta, Juha Itkonen, Juha Hurme, Satu Hassi ja Tatun sekä Patun “äiti ja isä” Aino Havukainen ja Sami Toivonen25.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Tampereen Kirjafestarit 2025 on julkistanut ensimmäiset esiintyjänsä ja kirjailijavieraansa. Tänä vuonna Kirjafestareilla tavataan jälleen nimekkäitä suosikkikirjailijoita sekä tekijöitä tieteen, taiteen ja politiikan huipulta. 29.–30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme innostavaa ja laadukasta messutapahtumaa – mukana Kirjafestareilla ovat ensimmäistä kertaa Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Levyfestarit. Tampereen Kirjafestareiden lopullinen ohjelma julkaistaan Tampere-talossa 17. syyskuuta.

Uusi yhtiörakenne toi kasvua ja vaikuttavuutta – Tampere-talo-konserni teki positiivisen tuloksen ja toi 98 miljoonaa euroa tuloa Tampereelle24.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote

Vuosi 2024 oli Tampere-talo-konsernille uuden alun vuosi. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Rakenne on osoittanut toimivuutensa. Koko konsernin liikevaihto sekä liiketoiminnan muut tuotot vuonna 2024 kasvoivat 28,6 miljoonaan euroon ja Tampere-talo-konserni teki positiivisen 540 000 euron tuloksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye