Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Ei merkkiä paremmasta - konkurssien kasvu rajua
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan tuore Tilastokeskuksen tieto yritysten konkursseista kertoo, ettei toistaiseksi merkkiä paremmasta vielä näy: konkurssien määrä kasvoi heinäkuussa voimakkaasti. Vaikka varovaisen myönteisiä merkkejä Suomen taloudessa on jo näkynyt, ei se vielä riitä tukemaan yrityksiä.

Tilastokeskuksen mukaan uusia konkursseja nähtiin heinäkuussa 251, mikä on 26 enemmän kuin vuotta aiemmin. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli 930, mikä on likimain samalla tasolla kuin edellisenä vuotena vastaavaan aikaan. Tilannetta ei Appelqvistin mukaan voi tulkita positiivisena.
”Suhdannerintamalta on saatu jo varovaisen myönteisiä merkkejä, mutta konkurssien kasvu on jatkunut kesällä rajuna. Tyypillisesti konkursseja pannaan heinäkuussa vireille selvästi keskimääräistä vähemmän, joten edellisiä kuukausia hieman pienempää lukemaa ei voi tulkita niin, että tilanne olisi parantunut”, toteaa Appelqvist.
Viime vuoteen verrattuna konkurssien määrä kasvoi eniten palvelualoilla, erityisesti majoituksessa ja ravintola-alalla sekä kuljetusalalla. Määrällisesti konkursseja oli runsaasti myös kaupan ja rakentamisen toimialoilla, mutta niissä kasvu oli vähäisempää.
”Pitkään jatkunut heikko talousjakso koettelee yritysten kantokykyä. Tietty määrä konkursseja kuuluu markkinatalouteen ja on tarpeellista talouden uusiutumisen kannalta, mutta nyt syy on haasteellisissa olosuhteissa, jotka johtavat rahojen loppumiseen. Kasvu ei ole toistaiseksi selkeästi käynnistynyt, eivätkä hennot myönteiset uutiset riitä tukemaan yrityksiä, jotka ovat ajautuneet ongelmiin”, arvioi Appelqvist.
Appelqvistin mukaan tällä hetkellä konkursseja on selvästi enemmän kuin koskaan 2000-luvulla, vaikka olemme yhä kaukana 1990-luvun alun ennätysvuosista. Konkurssiin on mennyt erityisesti pienempiä palvelualan yrityksiä, minkä seurauksena konkurssiyritysten henkilömäärä ei ole kasvanut yhtä dramaattisesti, vaikka henkilöstömäärä on sekin kääntynyt kuluvan vuoden aikana takaisin selvään nousuun. Toistaiseksi henkilöstömäärä on silti alempana kuin pahimmillaan vuoden 2024 lopulla.
”Uskoisin, ettei tilanne enää pitkään pahene, koska kotitalouksien ostovoima on kohentunut, ja matalampi korkotaso tukee vientiteollisuutta ja rakentamista. Konkursseja tulee kuitenkin viiveellä, mikä tarkoittanee sitä, että lähikuukaudet ovat vielä haasteellisia”, sanoo Appelqvist.
Yhteyshenkilöt
Jukka AppelqvistPääekonomisti
Puh:044 263 1051jukka.appelqvist@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Rauha Ukrainassa voisi palauttaa Eurooppaan taloudellisen vakauden20.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan paitsi 2000-luvun suurin inhimillinen tragedia Euroopassa, samalla myös vakava uhka taloudelle ja hyvinvoinnille. Sodan vaikutukset ovat ulottuneet kauas taistelukenttien ulkopuolelle: investoinnit ovat lykkääntyneet, kustannukset nousseet, kilpailukyky heikentynyt ja yleinen epävarmuus lisääntynyt. Rauha ei Romakkaniemen mukaan lopettaisi vain kärsimystä, vaan se palauttaisi myös vakauden, jota talous kipeästi tarvitsee.
Keskuskauppakamari: Jo yli puolella First North -yhtiöistä hallituksen sukupuolijakauma on tasapuolinen18.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Naisten osuus First North -yhtiöiden hallitusten jäsenistä on noussut 28 prosenttiin. Jo 54 prosentilla First North -yhtiöistä hallituksen sukupuolijakauma on tasapuolinen. Tiedot selviävät heinäkuussa julkaistusta Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsauksesta.
Keskuskauppakamari: Euroopan komission uusi EU-yritysvero esitys on epäonnistunut15.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Euroopan komissio julkaisi heinäkuussa ehdotuksensa seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyksestä (MFF), jossa EU:n budjetti lähes kaksinkertaistuisi. Rahoituspaineiden helpottamiseksi komissio esittää uusia omien varojen lähteitä, joista yksi kohdistuisi suoraan Euroopassa toimiviin suuryrityksiin. Uusin ehdotus EU-yritysveroksi on kuitenkin herättänyt laajaa arvostelua – Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Tomi Viitalan mielestä kyseessä on harvinaisen epäonnistunut luomus, jonka toteuttamiskelpoisuutta ja oikeudenmukaisuutta on syytä kyseenalaistaa.
Keskuskauppakamari: Kännykkäkielto tarpeen myös toisen asteen koulutukseen7.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Toisen asteen koulutus kaipaa kiireellisesti linjauksia puhelinten käyttöön. Ammattiin opiskelevat ja lukiolaiset viettävät usein päivänsä puhelin kädessä, mikä vaikeuttaa keskittymistä, aivojen palautumista ja opiskelurytmin ylläpitämistä. Elokuussa voimaan tullut perusopetuksen kännykkäkielto ei koske toisen asteen koulutusta, ja peruskouluissakin välituntien ja siirtymien osalta linjaukset jäivät kouluille itselleen päätettäviksi.
Keskuskauppakamari: Koulujen oppimisen tuen uudistus on hyvä, mutta tarvitsee yhteyden työelämään4.8.2025 14:54:13 EEST | Tiedote
Elokuun alussa voimaan tullut oppimisen tuen uudistus on askel oikeaan suuntaan, mutta se pitäisi kytkeä vielä selkeämmin työelämään. Ryhmäkohtainen tuki, kevyempi byrokratia ja opettajien lisääntynyt aika opetukseen ovat tarpeellisia keinoja, mutta koulujen arjessa ja käytännöissä on palattava vielä enemmän perusasioiden äärelle, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme