Kutsu: Vaasan yliopisto viettää lukuvuoden avajaisia 1. syyskuuta
Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisjuhlaa vietetään maanantaina 1. syyskuuta klo 14.15 Levón-auditoriossa. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita juhlaan.

Kutsumme median edustajat Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisjuhlaan:
Aika: maanantai 1. syyskuuta klo 14.15
Paikka: Levón-auditorio, Tervahovi-rakennus (Wolffintie 32)
Tilaisuudessa kuullaan rehtorin ja ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajan linjapuheet tulevalle lukuvuodelle. Juhlapuheet pitävät kansanedustaja Matias Mäkynen sekä Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (Etyj) pääsihteerin vanhempi strateginen neuvonantaja ja Vaasan yliopiston työelämäprofessori Hanna Smith.
Tilaisuudessa jaetaan Vuoden alumni ja Kauppakamari -palkinnot.
Ohjelma
Akateeminen kulkue
Musiikkia
Rehtorin puhe
Minna Martikainen, rehtori
Kansainvälisesti korkealaatuinen osaaminen – Suomen tärkein vientituote
Matias Mäkynen, kansanedustaja
Musiikkia
Kansainvälisen tason huippuosaaminen – Kokonaisturvallisuuden kivijalka
Hanna Smith, Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (Etyj) pääsihteerin vanhempi strateginen neuvonantaja ja Vaasan yliopiston työelämäprofessori
Ylioppilaskunnan tervehdys
Jenni Hiltunen, Ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja
Vuoden alumni -palkinnon jako
Kauppakamari-palkinnon jako
Musiikkia
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina RamsilaPäällikkö, Viestintä, brändi ja markkinointiVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498110tiina.ramsila@uwasa.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Kansainvälisen liiketoiminnan sopimusasiantuntija Helena Haapio aloittaa työelämäprofessorina Vaasan yliopistossa19.8.2025 10:42:11 EEST | Tiedote
Kauppatieteiden tohtori, varatuomari Helena Haapio on nimitetty työelämäprofessoriksi Vaasan yliopistoon tehtäväalueenaan strateginen talousoikeus. Tehtävä on osa-aikainen ja kestää kaksi vuotta. Haapio aloittaa tehtävässään syyskuun alussa.
Miten Suomi nousee kansainvälisten investointien kärkimaaksi? – keskustelu Wasa Future Festivalilla torstaina 14.8.13.8.2025 13:39:17 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee sijoitusvetoista kasvua, ja ulkomaisilla suorilla sijoituksilla on siinä keskeinen rooli. Vaasan yliopisto järjestää torstaina 14. elokuuta Wasa Future Festivalilla tilaisuuden, jossa eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand, Borenius Asianajotoimiston osakas Casper Herler, Gasgrid Finlandin toimitusjohtaja Olli Sipilä, kansanedustaja Matias Mäkynen, Elon varatoimitusjohtaja Jonna Ryhänen ja Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen keskustelevat siitä, miten Suomesta voidaan tehdä johtava kansainvälinen investointikohde.
Käytetyt voiteluaineet ja sellun sivutuote ratkaisuna laivojen ja työkoneiden päästöhaasteisiin13.8.2025 10:26:31 EEST | Tiedote
Michaela Hissa osoittaa Vaasan yliopistolle tekemässään väitöskirjassa, että jätteistä ja teollisuuden sivuvirroista jalostettuja polttoaineita voidaan hyödyntää päästöjen vähentämiseksi nykyisissä moottorisovelluksissa.
Yhteiskunnallista resilienssiä tarvitaan nyt entistä enemmän – alueellinen varautuminen ja yhteistyö nousevat esiin paneelikeskusteluissa Wasa Future Festivalilla tiistaina 12.8.12.8.2025 07:11:06 EEST | Tiedote
Geopoliittiset jännitteet, muuttunut turvallisuusympäristö ja kasvavat epävarmuudet haastavat taloutta ja koko yhteiskuntaa. Yhteiskunnallisen resilienssin vahvistaminen edellyttää kykyä ennakoida, varautua ja uudistua myös paikallisesti ja alueellisesti. Vaasan yliopisto pureutuu ajankohtaiseen teemaan tiistaina 12. elokuuta klo 13 Wasa Future Festivalilla järjestettävässä Resilientti yhteiskunta -tilaisuudessa, jossa keskustellaan alueellisesta varautumisesta sekä yliopisto-kaupunki-yhteistyöstä osana kestävän kasvun rakentamista. Tilaisuutta voi seurata paikan päällä Wasa Innovation Centerissä tai striimin välityksellä.
Miten Suomesta tehdään vihreän siirtymän ja kestävän kasvun voittaja? Tutustu Energiatransition laaksoon Wasa Future Festivalilla 12. elokuuta11.8.2025 11:31:05 EEST | Kutsu
Miten nopeutetaan hiilineutraalien energiajärjestelmien tutkimusta ja kehitystä, vahvistetaan yritysten kilpailukykyä ja edistetään samalla kestävää talouskasvua? Vaasan seudun Energiatransition laakso voi tarjota konkreettisia ratkaisuja näihin kysymyksiin. Aiheesta keskustellaan Vaasan yliopiston järjestämässä tilaisuudessa tiistaina 12. elokuuta osana Wasa Future Festivalia. Keskustelijoina ovat muun muassa eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand, Business Finlandin Hiilineutraali tulevaisuus -missiota johtava Helena Sarén sekä Shekhar Kubal, Danfossin Electrification-liiketoiminta-alueen johtaja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme