Tampereen Teatteri korjattiin uuteen loistoon – katsojaolosuhteet ja akustiikka paranivat
Tampereen Teatterin mittava peruskorjaus on valmistunut. Uusi tekniikka on tuotu 112-vuotiaan teatteritalon sisään rakennuksen henki ja teatterisalin kiitelty akustiikka säilyttäen. A-Insinöörit vastasi korjauksen rakenne-, palo- ja akustiikkasuunnittelusta sekä kustannuslaskennasta.

Tampereen Keskustorilla sijaitsevan Tampereen Teatterin peruskorjaus on valmistunut. Teatteriväki ja näytökset palaavat evakosta omaan taloon keskustorin laidalle elokuun lopussa.
Alkuvuonna 2024 alkaneessa teatterin peruskorjauksessa on uudistettu rakenteita ja sisätilojen pintoja ja tuotu osittain suojellun rakennuksen sisään moderni talotekniikka, ilmanvaihto ja valaistus. Tärkeä osa remonttia on ollut hyvän akustiikan säilyttäminen ja parantaminen osana päänäyttämön uudistusta.
– Yli vuoden kestänyt remontti oli meille tärkeä ja välttämätön. Nyt aulatilat, lämpiöt ja teatteriravintola wc-tiloineen ovat olosuhteiltaan modernit ja esteettömät. Uuden näyttämö- ja esitystekniikan, valaistuksen, akustiikan ja katsomon myötä voimme taata teatterinkävijöille kokonaisvaltaisesti upean teatterikokemuksen, tinkimättä talomme ainutlaatuisesta tunnelmasta, sanoo Tampereen Teatterin johtaja Mikko Kanninen.
Kauno S. Kallion ja Oiva Kallion suunnitelma teatteritalo valmistui Tampereelle vuonna 1913 ja oli jo tuolloin aikakauteen nähden moderni ja tilava. Katsomossa oli lähes 600 paikkaa ja näyttämö oli 140-neliöinen. Nyt pääsalin katsomo avautuu 466 paikkaisena ja näyttämön koko on 300 neliömetriä.
– Tampereen teatterisalin akustiikkaa on pidetty varsin hyvänä niin puheelle kuin äänentoistolle. Jo arkkitehtikilpailussa yli sata vuotta sitten kilpailutöitä arvioitiin akustiikan kannalta. Teatteri edusti myös teatteritekniikaltaan maan uusimpia saavutuksia, akustiikkasuunnittelun liiketoimintajohtaja Mikko Kylliäinen A-Insinööreistä kertoo.
– Tavoitteena on ollut säilyttää akustiikan hyvät ominaisuudet, ja tukea entistä monipuolisempia ja näyttävämpiä esityksiä. Lähtökohtana on ollut akustisten mittausten ohella se, mitä teatterintekijät aikovat tiloissa tehdä ja millaisia ongelmia he ovat aikaisemmin havainneet esimerkiksi ääneneristyksessä.
Tampereen Teatteritalosäätiön peruskorjaushankkeen toteutti yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana Rakennustyö Salminen. A-Insinöörit vastasi peruskorjauksen akustiikkasuunnittelun lisäksi rakenne- sekä paloturvallisuussuunnittelusta, tiiviissä yhteistyössä Arkkitehtitoimisto Forssin ja muiden suunnittelijoiden kanssa.
Päänäyttämön äänen käyttäytyminen mallinnettiin visuaalisesti
Nykyaikaiset talotekniikan järjestelmät vaativat enemmän tilaa kuin vanhat, joten niiden toteutus vanhaan, kulttuurihistoriallisesti arvokkaaseen rakennukseen oli sekä rakenneteknisesti että akustiikan kannalta vaativa tehtävä.
– Teatterisali on muodoltaan perinteinen kenkälaatikko, ja uudet ilmanvaihtokanavat muodostavat ääntä kuljettavia reittejä näyttämön, katsomon ja muiden tilojen välillä. Kanaviin asennettiin äänenvaimentimia, jotka toimivat kuten auton pakoputkien vaimentimet. Ala- ja ylälämpiöissä kaiuntaa vaimentavina pintoina toimivat kalusteet ja akustiikkalevyt, ja eri tilojen välisten ovien äänieristystä lisättiin, Kylliäinen kertoo akustista ratkaisuista.
Hyvän akustiikan varmistamiseksi kaikilla katsomopaikoilla tehtiin huoneakustista tietokonemallinnusta, jolla visualisoitiin äänen käyttäytymistä teatterisalissa. Akustiikkaa parannettiin myös kulttuuriravintola Kivessä.
Automatiikka ja uudet rakenteet 30 metriseen näyttämötorniin
Talotekniikan ohella uusi näyttämö- ja esitystekniikka on sovitettu taidokkaasti vanhoihin rakenteisiin. Merkittävä rakennetekninen haaste oli lavasteiden nosturien automatisointi, jonka myötä 30 metriä korkeaan näyttämötorniin lisättiin raskaat moottoroidut vaijerinostimet. Aikaisemmin lavasteet on nostettu näyttämötorniin käsin köysillä.
– Koko tornin tekniikka ja yläpohja uudistettiin vanhaan rakennusrunkoon tukien. Rakenteellista kestävyyttä vahvistettiin mm. teräsristikolla, jonka päälle nostimet sijoitettiin, suunnittelupäällikkö Lasse Hietanen A-Insinööreistä kertoo.
Rakennuksen korjausrakenneratkaisuissa on säilytetty rakennuksen kulttuurihistorialliset arvokkaat osat.
– Kiinteistö on moninainen ja historiallisesti merkittävä, ja muun muassa katsomon parvet, kaiteet ja koristeet, portaikot ja monet koristeelliset yksityiskohdat on suojeltu. Rakenteiden korjaamisessa turvallisiksi ja terveellisiksi ja talotekniikkareittien sovittamisessa piti ymmärtää rakennuksen kaikkia ominaisuuksia, Hietanen toteaa.
Teatterinäyttämöllä tilaa voidaan jatkossa muunnella lavasteiden, valojen, värien, äänien tai liikkuvan kuvan avulla. Myös striimaus sekä virtuaaliesitykset ovat mahdollisia.
Tampereen Teatterin uudistetun päänäyttämön avaa 17.9. klassikkonäytelmän Niskavuoren nuori emäntä uusi tulkinta.
Yhteyshenkilöt
Mikko Kylliäinen liiketoimintajohtaja, akustiikka- ja av-suunnittelu, A-Insinöörit
puh. 040 641 8959
mikko.kylliainen@ains.fi
Lasse Hietanen, suunnittelupäällikkö, A-Insinöörit
puh. 040 646 2277
lasse.hietanen@ains.fi
Mikko Kanninen, teatterinjohtaja, toimitusjohtaja, Tampereen teatteri
puh. 050 532 6500
mikko.kanninen@tampereenteatteri.fi
Kuvat



Tietoa julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton kiinteistö- ja rakennusalan suunnittelu- ja konsulttitalo. Luomme yhdessä parasta rakennettua ympäristöä ja haastamme koko alaa uudistumaan kestävästi. 1 350 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin suunnittelu- ja projektijohtopalvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
A-Insinööreille ISO 27001 -sertifiointi – tietoturvasta kilpailuetua kansainvälissä ja kriittisen turvallisuuden hankkeissa25.11.2025 10:07:30 EET | Tiedote
Suunnittelu- ja konsulttiyhtiö A-Insinöörit on saanut kansainvälisen, vahvaa tietoturvaosaamista osoittavan ISO 27001 -sertifikaatin. A-Insinööreille myönnetty tietoturvasertifiointi on laajuudeltaan poikkeuksellinen Suomessa, ja tuo kilpailuetua erityisesti hankkeissa, joissa turvallisuus ja kyberkestävyys ovat keskeisiä kriteerejä.
A-Insinöörit mukana Oopperatalon peruskorjauksen suunnittelussa19.11.2025 09:17:00 EET | Tiedote
Senaatti-kiinteistöt on valinnut A-Insinöörit Oopperatalon peruskorjauksen toteuttajaksi projektijohtopalveluna (PJP). Mittava peruskorjaus suunnitellaan ja on tarkoitus viedä läpi vaiheittain niin, että Kansallisoopperan ja -baletin toiminta voi jatkua talossa hankkeen aikana. A-Insinöörit vastaa myös korjauksen rakenneteknisestä ja akustiikan suunnittelusta.
A-Insinöörit mukaan White Winters -ohjelmaan – arviointityökalu vauhdittamaan hiihtokeskusten ilmastotyötä14.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
A-Insinöörien asiantuntijat ovat mukana kehittämässä White Winters -arviointityökalua, joka auttaa hiihtokeskuksia ohjaamaan ilmastotyötään ja viestimään ratkaisuista vastuullisesti. White Winters Levi World Cup -tilaisuus kokoaa tänään yhteen alan toimijat edistämään kestävää talviurheilua. Tavoitteena on vahvistaa Suomen roolia aktiivisena suunnannäyttäjänä talviurheilun kestävyyssiirtymässä.
Ville Rajakallio johtamaan A-Insinöörien hankekehitysyksikköä4.11.2025 09:37:00 EET | Tiedote
DI Ville Rajakallio ryhtyy vastaamaan A-Insinöörien hanke- ja kaupunkikehittämisen palveluista uutena yksikönjohtajana. Kokenut kiinteistöalan ammattilainen tunnetaan yhteistoiminnallisten projektien johtajana sekä keskustahankkeiden kehittäjänä erityisesti Tampereella ja Pirkanmaalla.
A-Insinöörit Uuden Ilmailumuseon rakennetekniseksi suunnittelijaksi9.10.2025 12:47:16 EEST | Tiedote
Uudesta Ilmailumuseosta rakennetaan elämyksellinen museokeskus, jonka tavoitteena on houkutella Vantaan Aviapolikseen yli 100 000 kävijää vuosittain. A-Insinöörit ryhtyy vastaamaan yhteistoiminnallisesti toteutettavan hankkeen rakenneteknisestä suunnittelusta yhteistyössä Laptin ja PES-Arkkitehtien sekä Suomen Ilmailumuseosäätiön kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme