Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi hieman vuoden takaisesta
Työttömien työnhakijoiden määrä nousi 33 200 henkilöllä viime vuoden heinäkuusta. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin 27 200, eli 2 200 enemmän kuin edellisen vuoden heinäkuussa. Kaikkiaan heinäkuussa oli avoinna 49 200 työpaikkaa, mikä on 1 000 enemmän kuin vuosi sitten.

Työttömiä työnhakijoita oli heinäkuun lopussa yhteensä 339 200, mikä on 33 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin ja 8 300 enemmän kuin edellisessä kuussa. Työttömyysjaksoja alkoi kuitenkin 7 400 vähemmän kuin vuosi sitten. Tiedot ilmenevät ELY-keskusten kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) Työllisyyskatsauksesta.
- Työttömien työnhakijoiden lukumäärä sisältää kuntien työllisyyspalveluiden asiakkaat sekä kokoaikaisesti lomautetut, KEHA-keskuksen tutkija Mia Pylkkönen taustoittaa. Kokoaikaisesti lomautettuja oli heinäkuussa yhteensä 18 900 henkilöä, mikä on 2 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja 1 500 enemmän kuin kesäkuussa. Kaikkiaan lomautettuja (lyhennettyä työviikkoa tekevät mukaanluettuna) oli heinäkuun lopussa koko maassa 27 800, mikä on 1 000 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Pitkäaikaistyöttömyyden kasvu jatkui, työttömyys lisääntyi kaikissa ikäryhmissä
- Pitkäaikaistyöttömiä eli yhtäjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli heinäkuussa 128 800. Määrä on 30 200 suurempi kuin vuotta aikaisemmin. Yli kaksi vuotta yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä oli 62 100, mikä on 9 900 enemmän kuin viime vuoden heinäkuussa, toteaa Pylkkönen.
Työttömyys kasvoi vuoden takaiseen verrattuna kaikissa ikäryhmissä. Nuoria, alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 41 900, eli 5 300 enemmän kuin vuosi sitten heinäkuussa. Nuorten työttömyyksistä 45,6 prosenttia päättyi tammi-heinäkuussa ennen kolmen kuukauden työttömyyttä. Osuus laski 8,8 prosenttiyksikköä vuoden takaisesta. Työttömistä työnhakijoista 82 600 oli yli 55-vuotiaita, mikä on 6 900 enemmän kuin vuosi sitten. Yli 55-vuotiaiden työttömyyksistä ennen kolmen kuukauden työttömyyttä päättyi tammi-heinäkuussa 42,6 prosenttia. Muutos vuoden takaiseen on -14,8 prosenttiyksikköä.
Uusien avoimien työpaikkojen määrä kasvoi hieman
- Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin heinäkuun aikana 27 200, mikä on 2 200 enemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna. Lukumäärällisesti kasvu oli suurinta rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden ammattiryhmässä, jossa uusien avoimien työpaikkojen määrä lisääntyi 2 200:lla (suhteellinen muutos 54 %) viime vuoden heinäkuusta. Lukumäärällisesti eniten laskua oli puolestaan asiantuntijoiden ammattiryhmässä, jossa uusia työpaikkoja ilmoitettiin heinäkuussa 1 900 vähemmän (suhteellinen muutos 49 %) kuin vuotta aikaisemmin. Kaikkiaan heinäkuussa oli avoinna 49 200 työpaikkaa, mikä on 1 000 enemmän kuin vuosi sitten, Pylkkönen summaa.
Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli heinäkuun lopussa 69 300 henkilöä, mikä on 32 100 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Aktivointiasteeseen laskettavia palveluita ovat muun muassa palkkatuki, työvoimakoulutus, kuntouttava työtoiminta ja omaehtoinen opiskelu työttömyysetuudella.
Tilastokeskus: Työttömyysasteen trendi 9,6 prosenttia
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä oli heinäkuussa 43 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin. Työllisyysasteen trendi oli 71,1 prosenttia, eli 1,0 prosenttiyksikköä matalampi kuin vuosi sitten heinäkuussa. Työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli heinäkuussa 269 000, eli 40 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysasteen trendi oli 9,6 prosenttia, eli 1,2 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aikaisemmin.
Työnvälitystilaston ja työvoimatutkimuksen keskeiset erot
Tiedot perustuvat KEHA-keskuksen Työnvälitystilastoon sekä Tilastokeskuksen työvoimatutkimukseen. KEHA-keskuksen Työnvälitystilaston lähteenä on kuntien työllisyyspalveluiden asiakasrekisteri, kun taas Tilastokeskuksen työvoimatutkimus on otostutkimus.
KEHA-keskuksen Työnvälitystilastossa työttömyyden määritelmänä on, ettei henkilöllä ole työsuhdetta eikä hän työllisty yritystoiminnassa. Lisäksi Työnvälitystilastossa kokoaikaisesti lomautetut luetaan työttömiin, mutta päätoimisia opiskelijoita ei. Tilastokeskuksen Työvoimatutkimuksen työttömyyden määritelmä on tiukempi: se edellyttää työttömiltä aktiivista työnhakua edeltävien 4 viikon aikana ja valmiutta ottaa työtä vastaan seuraavien 2 viikon aikana. Kansainvälisesti vertailukelpoisena Tilastokeskuksen työvoimatutkimus tuottaa viralliset työttömyysluvut.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia PylkkönenTutkijaELY-keskusten kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus)
Työvoimapalveluiden arviointi, Työllisyyskatsaus
Linkit
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KEHA-keskus
Arbetslösheten ökade i oktober, permitteringarna minskade25.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Antalet arbetslösa arbetssökande ökade med 28 500 personer jämfört med oktober förra året. Under oktober anmäldes 31 400 nya lediga arbetsplatser, vilket är 4 100 fler än i oktober året innan. Totalt fanns det 54 800 lediga jobb i oktober, 3 400 fler än för ett år sedan.
Työttömyys kasvoi lokakuussa, lomautukset vähenivät25.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työttömien työnhakijoiden määrä nousi 28 500 henkilöllä viime vuoden lokakuusta. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin 31 400, eli 4 100 enemmän kuin edellisen vuoden lokakuussa. Kaikkiaan lokakuussa oli avoinna 54 800 työpaikkaa, mikä on 3 400 enemmän kuin vuosi sitten.
Unemployment increased in October, Layoffs decreased25.11.2025 08:00:00 EET | Press release
The number of unemployed jobseekers rose by 28,500 people compared to October last year. During October, 31,400 new job vacancies were reported, which is 4,100 more than in October of the previous year. In total, there were 54,800 job vacancies in October, 3,400 more than a year ago.
Enligt höstens Arbetskraftsbarometer är sysselsättningen och ekonomin försiktigt på väg uppåt14.11.2025 11:05:00 EET | Pressmeddelande
Arbetskraftsbarometern förutspår en måttlig återhämtning på arbetsmarknaden: arbetslösheten kan börja minska och antalet lediga jobb öka nästa år. Samtidigt framhävs kompetensbrister och enstaka arbetskraftsbrist – särskilt inom social- och hälsovårdssektorn samt teknologisk industri.
Syksyn Työvoimabarometrin mukaan työllisyys ja talous kääntymässä varovasti nousuun14.11.2025 11:05:00 EET | Tiedote
Työvoimabarometri ennakoi maltillista piristymistä työmarkkinoilla: työttömyys voi kääntyä laskuun ja avoimet työpaikat lisääntyä ensi vuonna. Samalla osaamispuutteet ja yksittäiset työvoimapulat korostuvat – erityisesti sote-alalla ja teknologiateollisuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme