SDP:n Suhonen: Luvut heikkenevät – mutta hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista
26.8.2025 11:37:18 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee, miksi hallitus jatkaa edelleen työntekijöiden kurituslinjalla, vaikka työllisyys heikkenee ja työttömyys kasvaa.
– Nyt Orpon–Purran hallituksella vuorossa on työneuvoston ideologinen lakkauttaminen. Siis vuodesta 1946 toimineen erityisviranomaisen, jonka yhdeksän sivutoimisen jäsenen ja yhden päätoimisen sihteerin toiminta ajetaan alas, selvittää eduskunnan työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

– Työneuvosto on antanut suosituksia ja sitovia päätöksiä oikaisuvaatimusasioissa, mitkä ovat liittyneet työaikalakiin, vuosilomalakiin, työturvallisuuslakiin, yhteistoimintalakiin ja nuorista työntekijöistä annetun lain soveltamiseen ja tulkintaan, jatkaa Suhonen.
– Hallituksen into työntekijöitä edustavien järjestöjen sekä työntekijöiden suojaksi tehtyjen lakien romuttamiseksi siis jatkuu säälimättömästi. Mutta mitä tekee pääministeri Orpo? Hän nostaa hallituksensa häntää sillä, että viimeisellä työmarkkinakierroksella saatiin säälliset työehdot ja palkankorotukset sovituiksi. Siis juuri ne ammattiliitot onnistuivat, joiden toimintaa hallitus pyrkii kaikin keinoin heikentämään ja jarruttamaan. Hallituspuolueiden kansanedustajat ovat myös arvostelleet työntekijöitä edustavia ammattiliittoja kovin sanoin ja nyt pääministeri Orpo kehuu liittojen neuvottelemia työntekijöiden palkankorotuksia. Tämä on suorastaan ala-arvoista, lataa Suhonen tuohtuneena hallituksen käsienpesusta ja pääministerin julkisuustempusta.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kvarnström (SDP): Regeringens nya abortavgifter är väldigt problematiska21.9.2026 09:15:13 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) kritiserar regeringens förslag om nya klientavgifter i samband med abort. Enligt Svenska Yle ska aborter som görs av medicinska skäl vara avgiftsfria. Aborter som görs på egen begäran kan däremot omfattas av en ny avgift på omkring 257 euro för operationer och ingrepp.
SDP:n Kvarnström: Hallituksen uudet aborttimaksut ovat erittäin ongelmallisia21.9.2026 09:15:13 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) arvostelee hallituksen esitystä uusista aborttiin liittyvistä asiakasmaksuista. Svenska Ylen mukaan lääketieteellisistä syistä tehtävät abortit olisivat maksuttomia. Omasta pyynnöstä tehtäviin abortteihin voisi sen sijaan liittyä uusi, noin 257 euron maksu leikkauksista ja toimenpiteistä.
SDP:n Seppo Eskelinen: Sähkön riittävyys vaatii ripeästi päättäväisiä toimia, myös datakeskusten kannettava vastuunsa19.9.2026 11:18:42 EEST | Tiedote
– Viime aikojen uutiset isoista datakeskusinvestoinnoista Suomeen ovat luonnollisesti positiivisia ja tervetulleita. Samaan aikaan on kuitenkin pidettävä huoli, että investoinnit eivät saa johtaa sähkön hinnan kohtuuttomaan nousuun kuluttajille tai yrityksille, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme