Tulli

Tullin uudet robotit ja tutkimuslaitteet kiihdyttävät rikostutkimuksia

Jaa

Tullilaboratorion uudet robotit työskentelevät ihmiseen verrattuna väsymättä ja kykenevät suorittamaan työnsä aina täsmällisesti samalla tavalla. Uusilla tutkimuslaitteilla saadaan entistäkin yksityiskohtaisempaa mittaustietoa huumeista, dopingaineista ja lääkkeistä.

Esikäsittelyrobotit
Tullilaboratorion uudet robotit työskentelevät ihmiseen verrattuna väsymättä ja kykenevät suorittamaan työnsä aina täsmällisesti samalla tavalla. Uusilla tutkimuslaitteilla saadaan entistäkin yksityiskohtaisempaa mittaustietoa huumeista, dopingaineista ja lääkkeistä. Kuva: Niina Kellinsalmi / Tulli

Tulli on hankkinut Tullilaboratorioon uusia laitteita rikostutkimuksia varten. Esikäsittelyrobotit ja UHPLC-HRMS-laitteistot on saatu Tullille Tullilaboratorion hankkeen (Securing Europe, Improving Finnish Customs Laboratory) ansiosta. Hanke on osa Euroopan unionin Tullitarkastuslaitteiden rahoitusvälinettä eli CCEI:tä (Customs Control Equipment Instrument).

– Laboratoriotutkimukset ovat osa Tullin tehtävää estää, paljastaa ja selvittää tullirikoksia, tulliylitarkastaja Ilmari Szilvay Tullilaboratoriosta sanoo.

Laitteiden hinta oli yhteensä noin 1 200 000 euroa, josta Euroopan unionin Tullitarkastuslaitteiden rahoitusväline (CCEI) rahoitti 80 prosenttia. CCEI:n Tullilaboratorion hanke alkoi syksyllä 2022 ja päättyy elokuun 2025 lopussa.

Näytteiden esikäsittely siirtyy ihmiseltä roboteille

Esikäsittelyroboteilla käsitellään laittomaan maahantuontiin ja tullirikostutkimuksiin liittyviä näytteitä, kuten huumeita, dopingaineita ja lääkkeitä.

– Esikäsittelyrobotit tekevät näytteenvalmistuksen rutiinityötä, mitä on tähän mennessä tehty käsin. Jatkossa ihmisten tekemää työtä voidaan kohdistaa enemmän esimerkiksi päättelykykyä vaativiin tehtäviin, Szilvay sanoo.

Näytteiden esikäsittely on aikaa vievää, ja sen automatisointi roboteilla auttaa kasvavien näytemäärien käsittelyssä.

– Esikäsittelyrobotti voi työskennellä öisin ja viikonloppuisin koskaan väsymättä. Lisäksi robotti tekee näytteenvalmistuksen aina täysin samalla tavalla, jolloin käsin tehtävästä työstä aiheutuva vaihtelu vähenee, Szilvay sanoo.

Tutkimusprosessin automatisoinnin ansiosta tuloksia saadaan myös aiempaa nopeammin.

– Nopea tutkimusaika on tärkeää, jotta laillinen tavara pääsee jatkamaan matkaansa ja laiton tavara siirtyy rikostutkintaan mahdollisimman ripeästi, Szilvay sanoo.

Uudella laitteistolla saadaan entistäkin kattavampia tutkimustuloksia

Tullirikostutkimuksiin tarkoitetulla UHPLC-HRMS-laitteistolla analysoidaan niin ikään huumeita, dopingaineita ja lääkkeitä.

– Esimerkiksi huumausaineita tunnistamalla Tulli saattaa vastuuseen laittomaan maahantuontiin syyllistyviä henkilöitä ja estää aineiden päätymisen katukauppaan, Tullilaboratorion tullikemisti Ilja Ritamo sanoo.

Laitteisto korvaa vanhan vastaavaan tekniikkaan perustuvan laitteiston, joka on tullut käyttöikänsä päähän.

– Uusi laitteisto on kehittyneempi ja nopeampi kuin vanha laitteisto. Se tuottaa tarkempaa ja kattavampaa mittausdataa kuin edeltäjänsä, mikä tarkoittaa sitä, että yhdellä mittalaitteistolla saadaan entistäkin luotettavampia tuloksia. Rikostutkimuksissa tulokset varmistetaan yleensä aina vähintään kahdella eri mittalaitetekniikalla, Ritamo sanoo.

Tulli sai uudet laitteet CCEI-rahoituksen ansiosta

Tullitarkastuslaitteiden rahoitusväline CCEI:n (Customs Control Equipment Instrument) erityistavoitteena on yhdenmukaistaa tullitarkastusvälineistöä ja -metodeja EU-alueella. Tämä toteutuu hankkimalla, ylläpitämällä ja päivittämällä nykytasoa vastaavia ja luotettavia tullitarkastuslaitteita. 

CCEI:n tavoitteena on lisäksi EU:n ja sen jäsenvaltioiden turvallisuuden vahvistaminen, laillisen liiketoiminnan sujuvoittaminen ja taloudellisten etujen suojaaminen EU:n hyvän kauppatavan vastaiselta ja laittomalta kaupalta.

Kuvat mediatiedotteelle

EU%3An%20lippu
Esikäsittelyrobotit ja UHPLC-HRMS-laitteistot on saatu Tullille Tullilaboratorion hankkeen (Securing Europe, Improving Finnish Customs Laboratory) ansiosta. Laitteiden hinta oli yhteensä noin 1 200 000 euroa, josta Euroopan unionin Tullitarkastuslaitteiden rahoitusväline (CCEI) rahoitti 80 prosenttia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

tulliylitarkastaja Ilmari Szilvay, yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi

Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä

Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tulli

Tulli torjuu afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomeen – uusi ruokakoira turvaa työn tulevaisuudessakin7.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Tullin ruokakoirat ovat yksi tehokas keino torjua elintarvikkeiden välityksellä leviävien eläintautien tuloa Suomeen. Ruokakoirilla on tärkeä rooli esimerkiksi afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämisessä. Tulli turvaa ruokakoiratoiminnan kouluttamalla kokeneiden koirien työn jatkajaksi ruokakoira Noogien. Lihatuotteiden lisäksi koirat auttavat löytämään muutkin matkailijoiden mukana tulevat kielletyt tai rajoitetut elintarvikkeet.

Tulli paljasti amfetamiinia Etelä-Suomessa salakuljettaneen, saostaneen ja levittäneen ryhmän4.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Tulli on tutkinut törkeää huumausainerikoskokonaisuutta, jossa Suomeen salakuljetettua amfetamiiniemästä on ensin saostettu eli laimennettu myytävään muotoon amfetamiiniksi ja sitten levitetty myyntiin. Tulli takavarikoi amfetamiinia yli 500 000 euron arvosta. Kansainväliseen tapaukseen liittyy kahdeksan epäiltyä, mutta taustalla ei ole yksi järjestäytynyt rikollisorganisaatio.

EU:n 18. pakotepaketti laajentaa vientikieltolistaa yli 180 tullinimikkeellä19.7.2025 13:09:06 EEST | Tiedote

Euroopan unionin uusin Venäjään kohdistama pakotepaketti tiukentaa entisestään tavarapakotteita – vientikieltolistaa laajennetaan yli 180 tullinimikkeellä. Listalla on tavaroita, joiden voidaan katsoa edistävän Venäjän teollista kykyä. Lisäksi kielletään venäläisestä raakaöljystä saatujen öljytuotteiden tuonti kolmansista maista. Myös Valko-Venäjään kohdistuvia pakotteita kiristetään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye