”Oltaisiinko toistemme puolella?”– Diakonissalaitos haastaa puuttumaan vastakkainasetteluun, joka uhkaa normalisoitua
Yhteiskunnallinen keskustelu on viime vuosina kärjistynyt, ja ihmisten yhdistäjäksi aikanaan kehitetty sosiaalinen media lietsoo vastakkainasettelua entisestään. Diakonissalaitos on huolissaan ilmiöstä, jossa vastakkainasettelu normalisoituu ja puuttumisen kulttuuri rapautuu.

Yhteiskunnallinen polarisaation on voimistunut viime vuosina niin Suomessa kuin muissakin länsimaissa. Tämä näkyy politiikassa, mediassa ja arjen keskusteluissa yhä vahvemmin ilmiönä, jossa eri mieltä olevia ei vain vastusteta, vaan heihin suhtaudutaan tunnepitoisen kielteisesti.
Maailma ja yhteiskunnallinen ilmapiiri ruokkivat vastakkainasettelua. On me ja ne. Eritaustaiset, erimieliset, erilaiset.
Sama näkyy suhtautumisessa moniin haavoittuvassa elämäntilanteessa oleviin ihmisiin: päihdesairauksista kärsiviin, maahantulijoihin tai työn ja koulutuksen ulkopuolella oleviin nuoriin.
”Voimme olla eri mieltä, mutta oltaisiinko toistemme puolella?” haastaa Diakonissalaitoksen Radikaalisti sovussa -ohjelman projektipäällikkö Hanna Myllynen.
"Vastakkainasettelu vääristää maailmankuvaamme ja samalla rapauttaa yhteiskunnan luottamusta ja hyvinvointia. On aika valita toisin – kuunnella, ymmärtää ja kunnioittaa toisiamme.”
Vihapuheen normalisoitumisella kauaskantoisia vaikutuksia
Polarisaatiokehityksen rinnalla näkyy huolestuttava trendi vastakkainasettelun ja somevihan normalisoitumisesta. Diakonissalaitos on erityisen huolissaan rapautuvan keskustelukulttuurin vaikutuksista nuoriin, joille digitaalinen vuorovaikutus on tiivis osa arkea ja identiteettiä.
”Nuoret ovat oppineet sietämään huonoa keskustelukulttuuria ja jopa vihapuhetta. Vaikutukset näkyvät usein vasta myöhemmin, esimerkiksi kolhuina sosiaalisissa suhteissa, itsetunnossa ja minäkuvassa, Myllynen kertoo.
Myllysen kohtaamat nuoret ovat kertoneet törmäävänsä ilmiöön paitsi somessa, myös esimerkiksi oppilaitoksissa.
“Nuoret toivovat aikuisilta enemmän puuttumista: ei satunnaisena tekona vaan toimintakulttuurina”, kertoo Diakonissalaitoksen toiminnassa mukana oleva 26-vuotias Adam El Hamrou.
Nuoret toivovat aikuisten puuttuvan suoraviivaisemmin esimerkiksi kiusaamistilanteisiin oppilaitoksissa tai väkivaltatilanteisiin kadulla. Myös somessa aikuisilta toivotaan Hamroun mukaan selkärankaa ja sovun rakentamista.
“Kun näet aikuisten räyhäävän, se tarttuu.”
Erimielisyys on arkea, mutta kohtaamisen tapa oma valinta
Diakonissalaitos painottaa arjen kohtaamisten merkitystä huolestuttavan kehityksen katkaisemiseksi.
Vastakkainasettelun purkaminen ei ole vain päättäjien tai median vastuulla, vaan jokainen meistä voi tehdä valintoja omassa arjessaan.
”Voimme päättää kuunnella ja ymmärtää, asettua hetkeksi toisen kenkiin. Kysyä lisää aidosta mielenkiinnosta, provosoitumatta ja provosoimatta. Suhtautua kunnioituksella erilaisuuteen, sekä mielipide- ja taustaeroihin”, Myllynen sanoo.
”Voimme valita olla toistemme puolella ja luoda yhteisiä siltoja, vaikka olisimme eri mieltä", hän muistuttaa.
Diakonissalaitos aloittaa 27.8.2025 erityisesti nuorille aikuisille suunnatun ”Oltaisiinko toistemme puolella” -somekampanjan. Asiantuntijamme ja nuoret kokemusasiantuntijamme ovat mielellään median käytettävissä.
Lue aiheesta lisää: hdl.fi/toistemmepuolella
Taustaa ja lisätietoa:
- 5 vinkkiä rakentavaan kohtaamiseen
- Työkaluja aikuisille: Miten puhua nuoren kanssa vihapuheesta ja vastakkainasettelusta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni SarolahtiViestintäpäällikkö
Diakonissalaitoksen yleishyödyllinen toiminta (mm. nuoret, etsivä katutyö, paperittomat, kidutettujen kuntoutus, Itä-Euroopan liikkuva väestö, kansalaistoiminta)
Kuvat

Rohkeasti ihmisarvon puolesta
Diakonissalaitos toimii rohkeasti ihmisarvon puolesta yhteiskuntaa uudistaen. Olemme jo lähes 160 vuoden ajan kehittäneet kunnianhimoisesti luovia ratkaisuja yksilön arkeen ja yhteiskunnan haasteisiin. Yhdessä yhteiskunnallisen yrityksemme Rinnekotien kanssa elämme rinnalla, luomme kohtaamisia ja yhteisöjä, joissa jokainen löytää paikkansa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Ylijäämäruuan jakeluun keskittynyt Prikkakeskus vakinaistetaan – toiminta siirtyy Oulun kaupungille vuoden 2026 alussa10.12.2025 12:55:55 EET | Tiedote
Oulun kaupunginvaltuusto on päättänyt vakinaistaa ylijäämäruuan jakeluun keskittyvän Prikkakeskuksen toiminnan osaksi kaupungin palveluja vuoden 2026 alusta. Päätös on merkittävä askel hävikkiruoan hyödyntämisessä sekä osallisuuden ja työllisyyden edistämisessä.
Itsenäisyyspäivänä Diakonissalaitos muistuttaa vastakkainasettelun purkamisen tärkeydestä4.12.2025 12:01:41 EET | Tiedote
”Kadulla olevien nuorten tilanne surettaa”, sanoo Tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle kutsuttu päihdehoidon kokemusasiantuntija Heidi Räisänen. Hänen kanssaan 108-vuotiasta itsenäistä Suomea linnassa juhlistavat Diakonissalaitoksen toimialajohtaja Maija Hyle ja johtaja Terhi Laine sekä Rinnekotien päihdepalvelujen toinen kokemusasiantuntija Johanna Petäjämäki.
Diakonissalaitoksen nuorten päihdetyö kohtasi kadulla päihteillä oireilevan 10–14-vuotiaan kymmenen kertaa lokakuussa19.11.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Diakonissalaitoksen nuorten päihdetyö Katutaso kohtasi lokakuussa kadulla kymmenen kertaa päihteillä oireilevan 10–14-vuotiaan. Tutkija Ulla-Kaarina Petäjä korostaa ennaltaehkäisyn, varhaisen puuttumisen ja hoidon merkitystä lasten ja nuorten päihdeongelmien hoidossa. Yksikin kohtaaminen voi olla nuorelle ratkaiseva. Petäjä tutkii Diakonissalaitoksella nuorten päihdetyön vaikuttavuutta.
Yhteisöllisyys on turvallisuusteko – Viisi keinoa arjen demokratian vahvistamiseksi4.11.2025 08:30:48 EET | Tiedote
Miten yhteiskunta voi vastata kasvavaan eriarvoisuuteen, ulkopuolisuuden kokemuksiin ja luottamuspulaan? Amerikkalainen kansalaistoiminnan tutkija Dr Sylvia Gale perehtyi Diakonissalaitoksen D-asemien yhteisöpedagogiikkaan ja jäsenteli kokemuksensa viideksi konkreettiseksi käytännöksi, jotka tarjoavat ratkaisuja osallisuuden ja toimijuuden vahvistamiseksi.
Uusi päihdetyömalli tukee kehitysvammaisia – selkokielinen opas ja palvelupolku parantavat hoidon saavutettavuutta22.10.2025 09:01:21 EEST | Tiedote
Kehitysvammaisten päihdeongelmat jäävät usein tunnistamatta, ja palvelujärjestelmä ei kykene vastaamaan heidän erityistarpeisiinsa. Diakonissalaitos on vastannut tähän haasteeseen kehittämällä uuden päihdetyömallin, joka yhdistää selkokieliset menetelmät, palvelumuotoilun ja sektorirajat ylittävän yhteistyön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme