Rahoituksella vauhditetaan elinkeinojen kehittymistä
ELY-keskus myönsi tammi-kesäkuun aikana rahoitusta Lappiin noin 22 miljoonaa euroa. Rahoituksesta noin 9 miljoonaa kohdistui yritysten kehittämis- ja investointihankkeisiin. Maa-, poro- ja kalatalouden investointeja tuettiin noin 2,4 miljoonalla eurolla. Kehittämishankkeisiin myönnettiin yli 10 miljoonaa euroa.

(Tutustu rahoituskatsaukseen tiedotteen lopussa olevasta linkistä.)
Rahoituksen kysyntä oli tammi-kesäkuussa edelleen vilkasta. Matkailualan voimakas kasvu näkyi rahoitushakemusten määrässä, ja se sai myös rahoitusta toimialoista eniten.
Myös metalliteollisuudesta hankeideoita saatiin rahoitettavaksi aiempaa enemmän. Alan hankkeita on rahoitettu eniten Meri-Lapissa.
Suuren rahoituskysynnän vuoksi kielteisiä päätöksiä on tehty hieman aikaisempaa enemmän. Kuluvan rahoituskauden edetessä niukkeneva määrärahatilanne tulee edelleen haastamaan rahoituksen myöntämistä.
Rakennerahastojen yritysrahoitusta on suunnattavissa edelleen erityisesti TKI-intensiteetin kasvattamiseen sekä digitalisaation kehittämiseen. Maaseuturahoituksella voi kehittää laajasti eri toimialojen yritystoimintaa maaseudulla.
Lappilainen ruoantuotanto ja huoltovarmuuden vahvistaminen keskeisiä rahoitusteemoja
Lappilaisella ruoantuotannolla ylläpidetään maakunnan omavaraisuutta. Esimerkiksi kalatalouteen rahoitettiin tuotannon kasvattamiseen tähtäävä kalankasvatusinvestointi ja kaupallisten kalastajien investointeja.
– Tänä vuonna Lapissa on myönnetty tukea peräti kolmelle uudelle kaupallisen kalastuksen aloittaneelle kalastajalle, johtava kalatalousasiantuntija Jari Leskinen iloitsee. – Kaksi kalastajista on tullut elinkeinon pariin kalastajien rekrytointihankkeen tuloksena, kolmas on tullut ja päässyt alkuun kokeneen kalastajan opissa.
Kalatalouden yleisillä kehittämishankkeilla vahvistetaan kalatalouden kilpailukykyä ja etsitään ratkaisuja elinkeinon kehittämistarpeisiin. Puolivuotiskaudella käynnistyi Sodankylän kunnan toteuttama hanke, jossa keskitytään lappilaisen lähikalan menekin edistämiseen. Hankkeessa kehitetään keinoja ja toimintamalleja ammattikeittiöiden hankintojen, kalan tuotannon, tuotejalostuksen, varastoinnin ja jakelun yhteensovittamiseen.
Maa- ja porotaloudessa investointihankkeet ovat painottuneet pääasiassa olemassa olevan tuotannon ylläpitämiseen ja parantamiseen.
Maaseudun hanketuilla on panostettu edelleen maaseudun kriittiseen infraan: laajakaista- ja vesihuoltoinvestointeihin. Laajakaistayhteyksiä on rahoitettu alkuvuoden aikana Kittilän Hormakumpuun, Kolarin Kurtakkoon ja Jauhojärvelle, Posion Ylikitkalle sekä Rovaniemen Leipeelle, Perunkajärvelle, Vikajärvelle ja Yläkemijoelle. Kylien laajakaistahankkeita rahoitetaan sillä perusteella, ettei harvaan asutuille alueille ole useinkaan mahdollista saada nopeita tietoliikenneyhteyksiä ilman ulkopuolista rahoitusta.
Tutustu tammi-kesäkuun rahoituskatsaukseen (ely-keskus.fi).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
johtaja Marja Perälä, puh. 0295 037 050
yritysrahoitus: yksikön päällikkö Pasi Loukasmäki, puh. 0295 023 568
kalatalous: johtava kalatalousasiantuntija Jari Leskinen, puh. 0295 037 062
maaseudun kehittämishankkeet: ryhmäpäällikkö Anne Ristioja, puh. 0295 037 118
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Lapin elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on valittu Jaakko Ylinampa27.11.2025 14:08:59 EET | Tiedote
Valtioneuvosto nimitti 27.11.2025 Lapin elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi Jaakko Ylinamman. Lapin elinvoimakeskus aloittaa toimintansa 1.1.2026, ja tuleva ylijohtaja aloittaa joulukuussa 2025 elinvoimakeskuksen valmistelutehtävissä työ- ja elinkeinoministeriössä.
Lapin työttömyyskehitys muuta Suomea valoisampi25.11.2025 08:28:11 EET | Tiedote
Lokakuun lopussa Lapissa oli 7 660 työtöntä työnhakijaa. Työttömyyden kasvusta huolimatta työttömien osuus työvoimasta oli Lapissa pienempi kuin koko maassa. Työttömyyden alueelliset kehityserot ovat yhä huomattavia ja esimerkiksi Kemi-Tornion seutukunnassa työttömyys on kasvanut runsaasti muita seutukuntia enemmän. Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen ennusteen mukaan Pohjois-Suomen työttömyyskehitys näyttäytyy muuta Suomea valoisampana.
Työvoimabarometri kertoo työvoiman kohtaanto-ongelmista Lapissa14.11.2025 12:07:52 EET | Tiedote
Tänään julkaistussa työvoimabarometrissa tarkastellaan tulevan vuoden näkymiä sekä työvoiman saatavuutta ammattien ja osaamisten näkökulmasta. Lappi-tason tarkastelun lisäksi työvoimabarometrissa arvioidaan kolmea valtakunnallisesti valittua toimialaa: liiketoiminta ja hallinto, sosiaali-, terveys- ja hyvinvointiala sekä teknologiateollisuus ja -palvelut.
Ansioituneita lappilaisia ilmastotoimijoita palkittiin ensimmäistä kertaa10.11.2025 14:06:15 EET | Tiedote
Ensimmäistä kertaa järjestetyssä Lapin ilmastogaalassa palkittiin ilmastotutkimuksessa ja ilmastoteoissa ansioituneita lappilaisia. Tapahtuma oli osa 5.-6.11.2025 järjestettyä Lapin ilmastoseminaaria, joka kokosi yhteen ilmastonmuutoksen parissa työskenteleviä ja siitä kiinnostuneita ammattilaisia, tutkijoita ja kehittäjiä koko maakunnan alueelta.
Teiden talvihoito käynnistynyt pohjoisessa Suomessa31.10.2025 13:48:22 EET | Tiedote
Lapin ELY-keskus ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus huolehtivat pohjoisen Suomen teiden liikennöitävyydestä ympäri vuoden. Talvihoidon toimintalinjat ja laatuvaatimukset määrittelevät, miten maanteitä hoidetaan ja niiden liikennöitävyys varmistetaan. Teiden talvihoidolla pyritään minimoimaan talven yllätykset. Alueen medioille järjestettiin maanteiden talvihoidon infotilaisuus 30.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
