Maarit Tastulan kirja kuvaa tarkkanäköisesti Amerikkaan lähteneiden siirtolaisten kohtaloita
28.8.2025 11:56:07 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Maarit Tastulan kirja Köyhää väkeä – Suomalaisia Amerikan kultamailla ilmestyy 11.9. Kirja kertoo Amerikkaan muuttaneista suomalaissiirtolaisista ja heidän elämästään yhdistäen tavallisten ihmisten tarinat viralliseen historiankirjoitukseen.

Monet suomalaiset lähtivät etsimään vapautta ja vaurautta Yhdysvalloista 1800-1900-lukujen vaihteessa. Usein kalastajina ja metsätöissä työskennelleet suomalaissiirtolaiset kohtasivat kuitenkin köyhyyttä ja vainoa. Joidenkin mieli murtui ja epätoivo ajoi järjettömiin tekoihin. Toiset kuulivat sydämessään sosialismin kutsun.
Kun Yhdysvallat alkoi karkottaa toisinajattelijoita maasta, moni joutui ongelmiin. Mitä tapahtui Amerikkaan jääneille ja heille, jotka päättivät etsiä uutta onneaan Neuvosto-Karjalasta?
Maarit Tastulan kirja yhdistää upeasti monien Yhdysvaltojen länsirannikolle lähteneiden suomalaisten siirtolaisten traagiset tarinat historialliseen tutkimukseen.
"Kuulin vasta muutama vuosi sitten sukulaisteni lähteneen Yhdysvalloista Neuvosto-Karjalaan 1930-luvulla. Ensimmäinen reaktio oli hämmästys: mitä ihmettä Amerikassa tapahtui sellaista, joka radikalisoi valkoisen Pohjanmaan tytöt ja pojat? Alettuani kaivaa esiin siirtolaisten tarinoita, paljastui, ettei tarunhohtoinen Amerikka tarjoillutkaan kaikille vapautta ja yltäkylläisyyttä, vaan poliittista vainoa, tervaa ja höyheniä. Kotirintamalla ei ollut yhtään sen helpompaa: karkailevat aviomiehet ajoivat perheet ahdinkoon. Ja silti: sitkeästi kontattiin eteenpäin, jotta seuraava sukupolvi pärjäisi paremmin", kertoo Maarit Tastula.
Maarit Tastula on tunnettu toimittaja, yhteiskuntatieteiden maisteri ja historian harrastaja. Häntä kiinnostavat niiden ihmisten tarinat, joita historiankirjoitus ei tunne.
Köyhää väkeä - Suomalaisia Amerikan kultamailla ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Maarit Tastulan lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 11.9.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: kirsi.tahjanjoki@otava.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Antti Vanhatalon Henkivartijat on ainutlaatuinen kuvaus presidentin turvamiesten työstä tasavallan kulisseissa14.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Viittä presidenttiä turvallisuusvartiostossa palvellut Antti Vanhatalo kuvaa Henkivartijat-teoksessaan työn vaativuutta, mutta myös sen inhimillistä puolta – luottamusta, läheisyyttä ja hetkiä, joissa turvamies tekee paljon enemmän kuin suojaa.
Raju kuvaus lääkintämiehen arjesta jatkosodan etulinjassa13.8.2026 09:57:21 EEST | Tiedote
Reino Hännisen jatkosodan aikana pitämässä sotapäiväkirjassa kuvataan varusmiespalvelusta, sotaa ja kotiuttamista ratsuväen lääkintämiehen silmin. Harri Hänninen on viimeistellyt isänsä sotapäiväkirjoihin perustuvan kirjan.
Tamperelaisen mahtinaisen tarinan innoittama Kultalangan kehrääjä on Johanna Valkaman uuden historiallisen romaanisarjan upea avausosa12.8.2026 11:06:46 EEST | Tiedote
Historiallisten romaanien taitaja Johanna Valkama tarttuu kirjasarjansa avausosassa tositarinaan Maria Tirkkosesta, vaatimattomasta kulkukauppiaasta, josta tuli valtakunnallisen kangaskaupan kuningatar. Kultalangan kehrääjässä seurataan Marian nuoruusvuosia ja niin liike- kuin rakkauselämänkin ensimmäisiä askelia.
"Koko elämäni on ollut melkoista improvisointia" – Markku Toikan elämäkerta on avoin ja herkullinen teos monipuolisen näyttelijän, muusikon ja stand up -koomikon vaiherikkaasta elämästä12.8.2026 11:03:10 EEST | Tiedote
Markku Toikka – Erikoisten roolien mies kertoo suomalaisen viihdekentän ja näyttämötaiteen moniottelijasta, jonka ura hakee vertaistaan. Mika Wickströmin kirjoittama teos on hersyvä runsaudensarvi Toikan merkittävistä rooleista ja kohtaamisista sekä elämän käännekohdista.
"Koko elämäni on ollut melkoista improvisointia" – Markku Toikan elämäkerta on avoin ja herkullinen teos monipuolisen näyttelijän, muusikon ja stand up -koomikon vaiherikkaasta elämästä12.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Markku Toikka – Erikoisten roolien mies kertoo suomalaisen viihdekentän ja näyttämötaiteen moniottelijasta, jonka ura hakee vertaistaan. Mika Wickströmin kirjoittama teos on hersyvä runsaudensarvi Toikan merkittävistä rooleista ja kohtaamisista sekä elämän käännekohdista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme