Fingrid Oyj

Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen aFRR- ja mFRR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan

27.8.2025 11:08:53 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Fingrid ulkoistaa NordPoolille joulukuussa 2022 käynnistyneen aFRR-kapasiteettimarkkinan sekä marraskuussa 2024 käynnistyneen mFRR-kapasiteettimarkkinan säännöllisen monitoroinnin. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.

Fingridin ja NordPoolin yhteisprojekti aFRR- ja mFRR- kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta käynnistyi kesäkuussa 2025, ja yhteistyö säännöllisestä markkinavalvonnasta tulee alkamaan tammikuussa 2026. Järjestelyssä Nord Poolin markkinavalvontaosasto vastaa aFRR- ja mFRR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisestä monitoroinnista ja raportoi Fingridille REMIT-asetuksen artiklojen 3, 4 ja 5 (sisäpiirikaupankäynti, sisäpiiritiedon julkaiseminen ja markkinamanipulaatio) mahdollisista rikkomuksista. Järjestely on vastaava kuin mFRR- ja aFRR-energiamarkkinoiden markkinavalvonnassa, jonka Fingrid ulkoisti Nord Poolille vuosina 2023 ja 2024. 

Valvontatyötä tehdessään Nord Poolin markkinavalvontaosasto voi olla suoraan yhteydessä reservimarkkinatoimijoihin kysyäkseen lisätietoa esimerkiksi markkinalle jätetyistä tarjouksista. Fingrid vastaa REMIT-asetuksen mukaisena PPAET:na (Person Professionally Arranging and Executing Transactions) markkinavalvonnan kokonaisuudesta ja ilmoittaa mahdollisista väärinkäytösepäilyistä Energiavirastolle ja ACERille. Mahdolliset yhteydenotot markkinavalvonnasta tulevat englanniksi osoitteesta market.surveillance(at)fingrid.fi. Samaan osoitteeseen voi lähettää myös kysymyksiä valvonnasta.  

Nord Poolin mukaantulo tehostaa markkinavalvontaa nykyisestä. Markkinoiden luotettavuus ja avoimuus on tärkeä asia hyvin toimivien energia- ja kapasiteettimarkkinoiden kannalta ja markkinatoimijoiden ja loppukuluttajien luottamuksen edistämiseksi. 

mFRR- ja aFRR-markkinoiden lisäksi Fingrid raportoi myös muilla reservimarkkinoilla havaitsemiaan poikkeamia. 

Lisätietoja

Marina Nordström, projektipäällikkö, Fingrid Oyj, marina.nordstrom(at)fingrid.fi, +358 44 576 0381
Hanna Nurmilo, markkinavalvontayhdyshenkilö, Fingrid Oyj, hanna.nurmilo(at)fingrid.fi +358 40 559 0805

REMIT-asetus (Regulation on wholesale energy market integrity and transparency)REMIT 2 -asetus  (7.5.2024 voimaantullut asetus alkuperäisen REMIT-asetuksen muuttamisesta) 

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellun voimajohdon reittivalinta valmistui22.4.2026 15:17:35 EEST | Tiedote

Fingrid on ympäristövaikutusten arvioinnin pohjalta tehnyt reittivalinnan Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellulle voimajohdolle. Ympäristövaikutusten arvioinnin aikana hankkeesta saatiin runsaasti palautetta, joka on huomioitu reittivalintaa tehdessä. Voimajohtoyhteys on merkittävä hanke Suomen sähköjärjestelmälle ja mahdollistaa alueen tulevien tuotanto- ja kulutusinvestointien liittämisen kantaverkkoon.

Fingrid ottaa käyttöön dynaamisen kuormitettavuuden kantaverkossa21.4.2026 11:04:06 EEST | Tiedote

Fingrid ottaa huhtikuussa käyttöön 400 kV voimajohdoillaan dynaamisen kuormitettavuuden tehostaakseen kantaverkon käyttöä. Fingrid on ensimmäisiä kantaverkkoyhtiöitä, joka ottaa dynaamisen kuormitettavuuden käyttöön tässä laajuudessa. Tekniikka mahdollistaa voimajohtojen siirtokapasiteetin määrittämisen todellisten sääolosuhteiden perusteella ja samalla nykyisten voimajohtojen hyödyntämisen entistä tehokkaammin.

Uudistunut Verkkokiikari-karttapalvelu tarjoaa tietoa kantaverkon liittymismahdollisuuksista14.4.2026 13:54:30 EEST | Tiedote

Kantaverkon liittymismahdollisuuksia esittelevä Verkkokiikari-karttapalvelu on uudistunut. Verkkokiikari tarjoaa nyt tietoa sähkön tuotannon ja kulutuksen liittymismahdollisuuksien ohella myös sähkövarastojen vapaista aluekohtaisista kapasiteeteista sekä aluekohtaisista rajoitteista. Ajantasainen, yhtenäinen tieto kantaverkon liittymismahdollisuuksista tukee eri osapuolien suunnittelutyötä sekä verkon ennakoivaa kehitystä.

Kuukausitason (M1) kapasiteettilaskenta käyttöön Pohjoismaissa13.4.2026 14:08:53 EEST | Tiedote

Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Fingrid, Svenska kraftnät, Statnett ja Energinet ovat ottaneet 8.4.2026 käyttöön pitkän aikavälin kapasiteetinlaskennan kuukausitasolla (M-1 Long-Term Capacity Calculation). Käyttöönoton myötä Flow-based -menetelmällä lasketut siirtokapasiteetit julkaistaan edellisen kuukauden loppupuolella seuraavalle kuukaudelle eli toukokuulle kapasiteetit julkaistaan huhtikuun lopulla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye