Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen aFRR- ja mFRR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan
Fingrid ulkoistaa NordPoolille joulukuussa 2022 käynnistyneen aFRR-kapasiteettimarkkinan sekä marraskuussa 2024 käynnistyneen mFRR-kapasiteettimarkkinan säännöllisen monitoroinnin. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.
Fingridin ja NordPoolin yhteisprojekti aFRR- ja mFRR- kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta käynnistyi kesäkuussa 2025, ja yhteistyö säännöllisestä markkinavalvonnasta tulee alkamaan tammikuussa 2026. Järjestelyssä Nord Poolin markkinavalvontaosasto vastaa aFRR- ja mFRR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisestä monitoroinnista ja raportoi Fingridille REMIT-asetuksen artiklojen 3, 4 ja 5 (sisäpiirikaupankäynti, sisäpiiritiedon julkaiseminen ja markkinamanipulaatio) mahdollisista rikkomuksista. Järjestely on vastaava kuin mFRR- ja aFRR-energiamarkkinoiden markkinavalvonnassa, jonka Fingrid ulkoisti Nord Poolille vuosina 2023 ja 2024.
Valvontatyötä tehdessään Nord Poolin markkinavalvontaosasto voi olla suoraan yhteydessä reservimarkkinatoimijoihin kysyäkseen lisätietoa esimerkiksi markkinalle jätetyistä tarjouksista. Fingrid vastaa REMIT-asetuksen mukaisena PPAET:na (Person Professionally Arranging and Executing Transactions) markkinavalvonnan kokonaisuudesta ja ilmoittaa mahdollisista väärinkäytösepäilyistä Energiavirastolle ja ACERille. Mahdolliset yhteydenotot markkinavalvonnasta tulevat englanniksi osoitteesta market.surveillance(at)fingrid.fi. Samaan osoitteeseen voi lähettää myös kysymyksiä valvonnasta.
Nord Poolin mukaantulo tehostaa markkinavalvontaa nykyisestä. Markkinoiden luotettavuus ja avoimuus on tärkeä asia hyvin toimivien energia- ja kapasiteettimarkkinoiden kannalta ja markkinatoimijoiden ja loppukuluttajien luottamuksen edistämiseksi.
mFRR- ja aFRR-markkinoiden lisäksi Fingrid raportoi myös muilla reservimarkkinoilla havaitsemiaan poikkeamia.
Lisätietoja:
Marina Nordström, projektipäällikkö, Fingrid Oyj, marina.nordstrom(at)fingrid.fi, +358 44 576 0381
Hanna Nurmilo, markkinavalvontayhdyshenkilö, Fingrid Oyj, hanna.nurmilo(at)fingrid.fi +358 40 559 0805
REMIT-asetus (Regulation on wholesale energy market integrity and transparency)REMIT 2 -asetus (7.5.2024 voimaantullut asetus alkuperäisen REMIT-asetuksen muuttamisesta)
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid-lehti 2/2025: visio luo näkemystä kantaverkon kehittämiseen27.8.2025 14:12:37 EEST | Tiedote
Vuoden toisessa Fingridin sidosryhmälehdessä esitellään vuoteen 2040 ulottuvaa sähköjärjestelmävisiota ja sen neljää skenaariota. Tähän päivään omat haasteensa tuo verkon rakentamisbuumi, joka vaatii myös käyttökeskeytyksiä.
Aurora Linen käyttöönotto ja varmuusmarginaalin muutokset muuttavat siirtokapasiteetteja Suomen ja Ruotsin välillä21.8.2025 16:30:32 EEST | Tiedote
Sähköjärjestelmän käyttövarmuutta turvaavan varmuusmarginaalin muutos pienentää aiemmin markkinoille julkaistuja siirtokapasiteetteja Suomen ja Pohjois-Ruotsin välisellä rajalla.
Tasevastaavien tasepalvelumaksut laskevat 1.9.202531.7.2025 10:21:25 EEST | Tiedote
Fingrid laskee tasevastaavien tasepalvelumaksuja 1.9.2025 alkaen. Laskun syynä on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso kevään ja kesän aikana.
Fingrid-konsernin puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.202524.7.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards IFRS) mukaisesti. Puolivuosikatsaus on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti ja siinä on noudatettu konsernin vuoden 2024 tilinpäätöksessä esitettyjä laatimisperiaatteita. Puolivuosikatsaus on tilintarkastamaton. Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin mainita. Fingridin kantaverkon siirtovarmuus oli erittäin korkea. Suomen sähkön kulutus oli edellisvuoden tasolla. Suomessa kulutetun sähkön päästöt alenivat. Yhtiö arvioi vuosien 2025–2028 bruttoinvestointien määrän olevan noin 1,7 miljardia euroa, josta on sidottu 629,8 miljoonaa euroa. Kantaverkkoon liitetyn uusiutuvan tuotantokapasiteetin määrä kasvoi 794 (585) MW. Uusien sähkön kulutus- ja sähkövarastohankkeiden kantaverkon liityntäkyselyiden määrä kasvoi merkittävästi. Tammi–kesäkuun liikevaihto oli merkittävästi edellisvuotta alhaisempi pääosin leudon talve
Jussi Pohjanpalo Fingridin talous- ja rahoitusjohtajaksi14.7.2025 14:01:13 EEST | Tiedote
Suomen kantaverkkoyhtiö Fingrid Oyj:n talous- ja rahoitusjohtajaksi (CFO) on nimitetty Jussi Pohjanpalo 1.8.2025 alkaen vastuualueenaan yhtiön talous ja rahoitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme