Henkirikosten määrän kasvu jatkui alkuvuonna
Viranomaisten tietoon tuli tammi-kesäkuussa kaikkiaan 48 henkirikosta, mikä on neljä rikosta enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Myös viime vuonna henkirikosten määrä kasvoi edellisistä vuosista.
Tiedot selviävät Tilastokeskuksen rikos- ja pakkokeinotilastosta.
”48 henkirikosta on suurin ensimmäisellä vuosipuoliskolla tilastoitu luku sitten vuoden 2014. Erityisesti toukokuu oli synkkä kuukausi. Silloin poliisin tietoon tuli peräti 14 henkirikosta”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kimmo Haapakangas sanoo.
Henkirikosten määrä kävi alimmillaan vuonna 2023, jolloin murhia ja tappoja tuli koko vuoden aikana tietoon yhteensä 57. Viime vuonna rikosten määrä kasvoi 89:ään.
”Pitkään jatkunut laskeva trendi henkirikosten määrässä näyttää nyt ainakin tilapäisesti kääntyneen. Toki on huomioitava, että viimeaikaiset luvut ovat yhä kaukana 1990-luvun tasosta, jolloin henkirikoksia tehtiin keskimäärin noin 140 vuodessa”, Haapakangas toteaa.
Alkuvuonna tehdyistä henkirikoksista 31 on merkitty tapoiksi ja 17 murhiksi. Tappoja on tehty viisi vuodentakaista enemmän ja murhia taas yksi viimevuotista vähemmän.
”Tappojen määrä on ollut niin ikään suurin sitten vuoden 2014.”
Myös henkirikosten yrityksissä on nähty alkuvuonna kasvua. Tammi-kesäkuussa poliisin tietoon tuli 209 tapon, murhan tai surman yritystä. Tämä on 38 enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
”Henkirikosten yritysten määrällä mitattuna alkuvuosi on ollut synkin koko 2000-luvulla”, Haapakangas kertoo.
Myymälävarkaudet ennätystasolla
Myymälävarkauksien määrän kasvu jatkui myös vuoden toisella neljänneksellä. Huhti- ja kesäkuun välisenä aikana myymälävarkauksia ilmoitettiin kaikkiaan 18 059, mikä on 14 % vuodentakaista enemmän.
”Tammi-kesäkuussa myymälävarkauksia on tullut poliisin tietoon lähes 35 000. Tämän suurempia lukuja ei löydy koko tilaston historiasta”, Haapakangas sanoo.
Alkuvuonna 26 % myymälävarkauksista tilastoitiin Helsingin poliisilaitoksen alueella. Vuosi sitten Helsingin osuus oli alle 20 %.
Helsingissä myymälävarkauksia ilmoitettiinkin ensimmäisellä vuosipuoliskolla 57 prosenttia vuodentakaista enemmän. Kasvu oli merkittävää myös Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella, jossa ilmoituksia tehtiin 41 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
”On kiinnostavaa, että kasvu painottuu näin vahvasti tietyille alueille. Esimerkiksi Länsi-Uudellamaalla, Hämeessä ja Pohjanmaalla kasvu vuodentakaisesta on ollut vain neljän prosentin luokkaa, ja Oulussa ja Lounais-Suomessa varkausilmoitukset ovat jopa vähentyneet”, Haapakangas kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo HaapakangasYliaktuaari
Puh:029 551 3252kimmo.haapakangas@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Konkurssien määrä jatkoi joulukuussa kasvuaan – vuosi 2025 synkin sitten 90-luvun lamavuosien16.1.2026 08:01:29 EET | Tiedote
Joulukuussa pantiin vireille 360 konkurssia, mikä on 34 % enemmän kuin vastaavaan aikaan vuotta aiemmin. Henkilöstön määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli noin 1 200, eli noin 18 % edellisvuotista suurempi.
Asuntojen vuokrien laskusuunta laajeni – koko maa nyt miinuksella15.1.2026 08:02:45 EET | Tiedote
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa keskimäärin 0,8 % vuotta aiempaan verrattuna vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä.
Inflaatio pysyttelee matalalla, vaikka hienoista muutosta näkyvissä14.1.2026 08:02:34 EET | Tiedote
Joulukuussa kokonaisinflaatio oli 0,2 %. Kokonaisinflaatio pysyi alle 0,7 %:n koko vuoden 2025 ajan, joten inflaatiosta ei voida juurikaan puhua. Pohjalukema saavutettiin lokakuussa, kun kuluttajahintojen vuosimuutos käväisi alimmillaan -0,2 %:ssa.
Kuluttajien heikko luottamus ei lupaile kulutuksen nopeaa kasvua29.12.2025 08:01:35 EET | Tiedote
Kuluttajien arviot oman talouden nykytilasta paranivat joulukuussa sekä marraskuuhun että vuodentakaiseen verrattuna, mutta olivat edelleen melko heikot. Aikeita käyttää rahaa suuriin hankintoihin oli yhä niukasti
Työttömyys syveni entisestään marraskuussa23.12.2025 08:03:56 EET | Tiedote
Työttömyys jatkoi kasvuaan marraskuussa. Työttömyysasteen trendiluku nousi 0,2 prosenttiyksikköä lokakuuhun verrattuna ja oli nyt 10,6 prosenttia. Vuotta aiempaan verrattuna trendi on noussut 1,7 prosenttiyksikköä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme