
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
AITO-kauppa Malmi juhlii 40-vuotista taivaltaan – terveyden ja yhteisöllisyyden paikka Malmin sydämessä
Helsinkiläinen Malmin Luontaistuote Oy juhlii tänä vuonna 40-vuotista historiaansa. Vuonna 1985 perustettu yritys on kasvanut ja uudistunut vuosikymmenten saatossa, mutta sen sydän on pysynyt samana: tarjota asiakkailleen laadukkaita luontaistuotteita, asiantuntevaa palvelua ja inhimillistä kohtaamista.

Malmin torin laidalla sijaitsevasta kivijalkaliikkeestä on tullut monelle alueen asukkaalle luotettava terveyden ja hyvinvoinnin tukipilari. Liike kuuluu valtakunnalliseen AITO hyvän olon kauppa-ketjuun, ja sitä luotsaa Maija Huhtikorpi. Huhtikorpi on ammatiltaan laboratoriohoitaja, fytonomi, vyöhyketerapeutti ja terveyskaupan yrittäjä.
-"Kun ostimme kaupan vuonna 1985, sen perustajat olivat pyörittäneet liikettä vuodesta 1981 ja olleet mukana luomassa Luontaistuntijat-ketjua, joka tunnetaan nykyään AITO-ketjuna", Huhtikorpi muistelee.
– “On ollut etuoikeus kulkea asiakkaiden rinnalla neljä vuosikymmentä. Jokainen päivä tuo eteemme ihmisiä, joita oppii ja oivaltaa heidän kokemuksistaan, kokeiluistaan ja kysymyksistään. Haluamme edelleen olla paikka, josta saa sekä tuotteita että aitoa välittämistä,” kertoo kauppias Maija Huhtikorpi.
Pitkäjänteistä yrittäjyyttä ja tunnustusta
Maija Huhtikorpi valittiin Koillis-Helsingin yrittäjäksi vuonna 2003, ja hänelle on myönnetty myös järjestäytyneen luontaistuotealan ansiomerkki vuonna 2022 merkittävästä työstä alan kehittämiseksi ja luottamustehtävissä toimimisesta. Huhtikorpi on toiminut aktiivisesti useissa alan järjestöissä, muun muassa Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton, AITO-kauppaketjun ja viimeisimpänä Helsingin venäläisen kauppiasyhdistyksen hallituksessa.
– “Maija osoittaa vuosikymmeniä jatkuneella aktiivisella toiminnallaan, että paikallisilla yrittäjillä ja erikoiskaupoilla voi olla suuri vaikutus – niin lähialueen asukkaille kuin laajemmin koko toimialalle,” toteaa Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö.
Juhlavuosi tuo yhteisön yhteen
40-vuotisjuhlavuoden kunniaksi AITO-kauppa Malmissa järjestetään erilaisia teemapäiviä, maistatuksia ja asiakastapahtumia pitkin vuotta. Tarkoituksena on kiittää uskollisia asiakkaita ja tarjota samalla uutta tietoa hyvinvoinnista kiinnostuneille.
– “Haluamme juhlistaa yhdessä asiakkaidemme kanssa. Tämä merkkipaalu kuuluu meille kaikille, jotka olemme kulkeneet tätä matkaa yhdessä,” sanoo Huhtikorpi.
AITO-kauppa Malmi juhlistaa 40-vuotista taivaltaan myymälässä Ylä-Malmin torilla lauantaina 30.8.2025 klo 9.30 – 14.30 tarjoamalla elävän ravinnon kakkua ja maistatuksia.
Yhteyshenkilöt
Maija HuhtikorpiMalmin Luontaistuote Oy / AITO-kauppa Malmi
helsinki.malmi@aitokauppa.fiaitokauppa.fi/pages/aito-kauppa-malmiMika RönkköToiminnanjohtajaSuomen Terveystuotekauppiaiden Liitto
Puh:+358 500 430 818mika.ronkko@terveystuotekauppa.fiwww.terveystuotekauppa.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry on valtakunnallinen luontaistuote- ja terveyskauppojen yhteistoimintajärjestö, jonka tavoitteena on parantaa luontaistuotealan erikoiskaupan toimintaedellytyksiä ja kannustaa kuluttajia terveellisiin elämäntapoihin. Liittoon kuuluu noin 120 luontaistuotealan erikoiskauppaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry
Julkisen sanan neuvoston käsittely vie nyt kuukausia enemmän kuin aiemmin – Terveystuotekauppiaiden Liitto odottanut päätöstä jo lähes seitsemän kuukautta24.10.2025 12:27:41 EEST | Tiedote
Julkisen sanan neuvoston (JSN) mukaan kanteluiden käsittely on tällä hetkellä ruuhkautunut, ja päätöstä käsittelyyn ottamisesta voi joutua odottamaan noin puoli vuotta. Kantelumäärät ovat pysyneet korkeina, mikä on pidentänyt käsittelyaikoja.
Hyvän Olon Maailma lanseeraa alkoholittoman propolisuutteen16.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Propolisuutteet ovat perinteisesti kuuluneet monien suomalaisten kotien luontaiseen hyvinvointiin etenkin syys- ja talvikausina. Nyt markkinoille saadaan alkoholiton, luomulaatuinen propolisuute, joka on suunniteltu koko perheen käyttöön – myös lapsille.
I love me 2025 kokoaa hyvinvointialan Helsingin Messukeskukseen15.10.2025 08:14:35 EEST | Tiedote
Pohjois-Euroopan suurin hyvinvoinnin, kauneuden, muodin ja terveyden tapahtuma I love me järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 17.–19.10.2025. Tapahtuma tarjoaa kolme päivää inspiraatiota ja käytännön vinkkejä – tänä vuonna ohjelmassa korostuvat muun muassa saunakosmetiikan lanseeraus ja komeudenhoidon (miesten grooming) nousu. I love me on ilmiö, joka kannustaa pysähtymään oman hyvinvoinnin äärelle ja löytämään uusia ideoita arkeen.
Frantsila lanseeraa uuden Herbalist-uutteiden sarjan – kasvien viisaus pipetissä14.10.2025 09:21:04 EEST | Tiedote
Frantsila tuo markkinoille uuden Herbalist-uutteiden sarjan, joka tekee luonnon kasvien hyvinvointivaikutuksista helposti saavutettavia ja arkikäyttöön soveltuvia. Sarjan neljä uutuutta – Puhdistu, Rentoudu, Sulattele ja Vahvista – ovat tiivistyksiä Frantsilan yli neljän vuosikymmenen yrttiosaamisesta ja kestävän herbalistisen ajattelun ytimestä.
Ole Hyvä Luonnontuote – 20 vuotta ekologista edelläkävijyyttä13.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kotimainen Ole Hyvä Luonnontuote Oy juhlii tänä vuonna 20-vuotista taivaltaan biohajoavien ekopesuaineiden ja -hygieniatuotteiden valmistajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme