Oreksiinin puute muuttaa aivojen pulsaatioita narkolepsiapotilailla
Aivojen tuottamalla oreksiini-hormonilla voi olla keskeinen rooli aivoja puhdistavan glymfaattisen järjestelmän toiminnassa, osoittaa Oulun yliopiston uusi tutkimus.

Korkeatasoisessa PNAS-tiedelehdessä julkaistu uusi tutkimus tarkasteli, miten aivojen puhdistumista ajavat glymfaattisen järjestelmän pulsaatiot eroavat tyypin 1 narkolepsiaa sairastavilla verrattuna terveisiin henkilöihin. Tutkimuksessa narkolepsiapotilaiden aivopulsaatioita verrattiin nyt myös ensimmäistä kertaa suoraan terveiden henkilöiden unenaikaisiin aivopulsaatioihin. Tutkimukseen osallistui 23 tyypin 1 narkolepsiaa sairastavaa henkilöä ja joukko terveitä verrokkeja.
Aivojen puhdistumiseen liittyy kolmenlaisia pulsaatiota: sydämen sykkeen tuottama valtimoiden kardiovaskulaarinen pulsaatio, laskimoiden ja aivo-selkäydinnestetilojen hengityspulsaatiot ja hidas verisuoniston seinämien vasomotorinen aaltoilu. Näiden pulsaatioiden ja aivojen puhdistumisen on osoitettu voimistuvan unessa. Aiemman tutkimuksen mukaan narkolepsiaa sairastavilla muutoksia esiintyy kaikissa kolmessa aivopulsaatiotyypissä verrattuna terveeseen valveeseen.
Tutkijat kuvasivat narkolepsiapotilaiden ja terveiden verrokkihenkilöiden aivoja nopealla toiminnallisella magneettikuvauksella. Tulokset osoittivat, että hereillä olevilla narkolepsiapotilailla vasomotoriset pulsaatiot eivät voimakkuudeltaan eronneet nukkuvien terveiden henkilöiden vastaavista, mutta olivat narkolepsiapotilailla samalla selvästi voimakkaampia kuin hereillä olevilla terveillä henkilöillä. Sen sijaan sydän- ja hengitysperäiset pulsaatiot olivat narkolepsiassa heikompia.
Oreksiinilla aivopulsaatioita hillitsevä vaikutus
Tyypin 1 narkolepsiassa elimistö ei tuota riittävästi oreksiini-nimistä välittäjäainetta, joka mm. säätelee vireystilaa sekä fysiologisia toimintoja. Tutkijoiden mukaan oreksiinilla saattaa olla aivopulsaatioita hillitsevä vaikutus, mikä voi linkittyä aivojen puhdistumiseen.
”Tätä ajatusta tukevat myös aiemmat havainnot, joiden mukaan iäkkäillä narkolepsiapotilailla on vähemmän Alzheimerin tautiin liittyvää haitallista aivojen amyloidikuormaa kuin verrokeilla ja että oreksiinia estävät lääkkeet vähentävät aivoille haitallisia aineita keskushermostossa”, väitöskirjatutkija Matti Järvelä kertoo.
Aivojen puhdistumisen häiriöiden uskotaan olevan yhteydessä useisiin sairauksiin, kuten Alzheimerin tautiin. Tutkijat arvioivat, että jatkossa olisi mielenkiintoista tutkia oreksiinia estävien lääkkeiden vaikutuksia aivopulsaatioihin ja sitä kautta aivojen puhdistumiseen.
Narkolepsia on potilaan elämänlaatua heikentävä, kroonista uneliaisuutta aiheuttava neurologinen sairaus, johon ei ole parantavaa hoitoa.
Tutkimusta ovat rahoittaneet muun muassa Suomen Akatemia, Jane ja Aatos Erkon säätiö sekä EU:n JPND-ohjelma.
Tutkimusartikkeli: M. Järvelä, J. Kananen, H. Helakari, V. Korhonen, N. Huotari, T. Väyrynen, K. Hautamäki, L. Raitamaa, J. Tuunanen, M. Kallio, J. Piispala, H. Ansakorpi, & V. Kiviniemi, Orexin effect on physiological pulsations of the human brain, Proc. Natl. Acad. Sci. USA (2025) DOI:10.1073/pnas.2501578122.
Lue myös: Narkolepsiaa sairastavien aivoissa havaittiin poikkeuksellisia aivopulsaatioita
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Väitöskirjatutkija, LL Matti Järvelä, Oulun yliopisto ja Oulun yliopistollinen sairaala, matti.jarvela@oulu.fi
Professori Vesa Kiviniemi, Oulun yliopisto, vesa.kiviniemi@oulu.fi
Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Sähkötekniikan tutkimusta ja opetusta jo 60 vuotta Oulun yliopistossa1.9.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopistossa vietettiin juhlaa, kun sähkötekniikan tutkimuksen ja opetuksen käynnistämisestä tuli täyteen 60 vuotta nyt uuden lukuvuoden alkaessa. Sähkötekniikka voi tuntua tänä päivänä vanhalta termiltä, kun anglistinen akronyymi ICT on puskenut arkipäivän suomeen. Se on kuitenkin edelleen ala, jota on syytäkin juhlia.
Antti Järvenpää nimitetty kehittyneiden ja kestävien valmistusteknologioiden apulaisprofessoriksi Oulun yliopistoon1.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tekniikan tohtori, dosentti Antti Järvenpää on aloittanut 18.8.2025 kehittyneiden ja kestävien valmistusteknologioiden apulaisprofessorina Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutissa. Professuurin erityisalana on metallien, erityisesti terästen, ainetta lisäävä valmistus. Hän johtaa kasvavaa Future Manufacturing Technologies (FMT) -tutkimusryhmää, joka keskittyy erityisesti kehittyneisiin valmistusteknologioihin, kuten metallien 3D-tulostukseen, älykkäisiin rakenteisiin ja materiaalianalytiikkaan.
Anoreksia nuoruusiässä voi heikentää työmarkkina-asemaa aikuisuudessa – erityistä huomiota tarvitaan nuoriin miehiin28.8.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Anoreksia on vakava mielenterveyden häiriö, joka alkaa tyypillisesti nuoruusiässä. Oulun yliopiston väestöterveyden tutkimusyksikön ja kauppakorkeakoulun tutkimuksessa selvitettiin, miten nuoruusiässä sairastettu anoreksia vaikuttaa työmarkkina-asemaan aikuisiällä verrattuna ikätovereihin.
Terästeollisuuden kuonassa piilee arvokas mahdollisuus: kriittisen vanadiinin talteenottoon ympäristöystävällinen menetelmä matalissa lämpötiloissa26.8.2025 05:03:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tuore väitöstutkimus nostaa esiin pohjoismaisen terästeollisuuden piilevän mahdollisuuden: vanadiinin talteenoton hyödyntämättömistä sivuvirroista. Vanadiini on alkuaine, jota käytetään teräs-, kemian- ja akkuteollisuudessa, ja se on luokiteltu kriittiseksi raaka-aineeksi Euroopan unionissa.
Sosiaalinen media voi heikentää nuorten aikuisten hyvinvointia – lähes 14 prosenttia kuuluu korkean riskin käyttäjiin25.8.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Sosiaalinen media on erottamaton osa nykypäivän arkea, mutta sen käyttö voi muodostua myös ongelmaksi. Terveystieteiden maisteri Krista Hylkilän Oulun yliopistoon tekemä väitöstutkimus tarkastelee nuorten aikuisten ongelmallista sosiaalisen median käyttöä ja sen yhteyksiä hyvinvointiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme