Gigantin elokuun myydyimmät puhelimet top 10 – Regulaatiomuutokset muokkaavat markkinaa, useiden valmistajien uudet lippulaivamallit saapuvat kauppoihin
1.9.2025 09:00:00 EEST | Gigantti | Tiedote
Elokuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsevat odotetut mallit ilman suuria yllätyksiä. EU:n regulaatiomuutokset ovat nostaneet valmistuskustannuksia ja vähentäneet edullisimpien puhelinten tarjontaa, mikä ohjaa kysyntää kohtuuhintaisten mutta laadukkaiden mallien suuntaan. Kuun myydyin on suomalaisten vakiintunut suosikki hyvällä hinta-laatusuhteella. Syksy on uutuuksien aikaa, myös puhelinkaupoilla.

Elokuun myydyimpien puhelinten listan kärkeen nousi Samsung Galaxy A16 5G, joka on vakiinnuttanut asemansa kuluttajien suosikkina edullisemmassa hintaluokassa ja ihastuttaa toimivilla ominaisuuksillaan. Toisena jatkaa OnePlus Nord CE 4 Lite, jonka hyvä hinta-laatusuhde tekee siitä tasaisen menestyjän. Kolmannelle sijalle ylsi Samsung Galaxy A16 LTE. Applen vahva edustus näkyy listalla usealla mallilla: kampanjatuotteena toiminut ja Applen laitteista edukkaimman hintapisteen omaava iPhone 15 sekä uudemmat iPhone 16E, iPhone 16 ja iPhone 16 Pro ovat kaikki löytäneet tiensä kärkikymmenikköön.
Telecom-tuotteiden myyntipäällikön Toni Kiekkisen mukaan elokuu on kaupankäynnin kannalta mielenkiintoinen kuukausi, sillä EU:n uudet regulaatiomuutokset ovat alkaneet vaikuttaa tarjontaan ja siten myös kuluttajien valintoihin. Matalamman hintapisteen Android-malleja ei enää juuri löydy markkinoilta, koska uusien säädösten – kuten USB-C-liitännän, paremman huollettavuuden ja pidemmän käyttöiän – täyttäminen nostavat valmistuskustannuksia, mikä heijastuu myös edullisempien puhelinmallien hintoihin.
”Elokuu on muutenkin vilkasta aikaa myymälöissä, kun kesälomien jälkeen palataan arkeen ja koulut käynnistyvät. "Markkinassa ei ole nähty suuria yllätyksiä, vaan kuluttajat hakevat erityisesti puhelimia, joissa yhdistyy edullinen hintataso ja pitkä käyttöikä”, Kiekkinen kertoo.
Katse syksyyn: uutuuksia luvassa ja vinkit laitteen valintaan
Syksy on perinteisesti uusien laitteiden aikaa. Apple järjestää odotetun lanseeraustilaisuutensa 9. syyskuuta, ja iPhone 17 -mallista on jo liikkunut huhuja. Tiedossa oleva uuden mallin lanseeraus näkyy puhelinmarkkinoilla jo nyt: uusien iPhone 16 -mallien saatavuus on vaikeutunut, ja kuluttajat odottavat syksyn uutuuksia innokkaana.
Myös muut valmistajat ovat aloittaneet syksyn ryminällä ja uusia lippulaivamalleja on lanseerattu. Samsung esitteli Galaxy Z Fold 7 -mallin, joka kerää huomiota taittuvan näytön ansiosta – uutuus on Samsungin taitettavien puhelinten näytöistä tähän mennessä suurin 8 tuuman maksimikoollaan. Puhelin kuitenkin taittuu sulavaan, helposti kädessä pidettävään kokoon ja on jo lyhyessä ajassa aiheuttanut kuhinaa tekniikan maailmassa.
Googlekaan ei jää kakkoseksi, sillä valmistaja aloitti syyskauden lanseeraamalla uuden Pixel 10 -Android-sarjansa. Kuten Googlen puhelimissa aiemminkin, uudet mallit säväyttävät tekoälyominaisuuksillaan, kuten esimerkiksi kuvausvalmentajalla, joka kamerasovelluksessa antaa vinkkejä parhaan kuvan saavuttamiseksi.
Uutta puhelinta harkitsevan kannattaa Kiekkisen mukaan tutkia ja vertailla aktiivisesti etenkin isojen valmistajien lippulaivamalleja. Ne tarjoavat kattavimmin teknologisia uudistuksia ja kestävät käytössä pitkään: ”Niissä yhdistyy luotettavuus, monipuoliset ominaisuudet ja pitkä käyttöikä. Vaikka hinnat ovat korkeammat, kuluttaja saa kokonaisuuden, joka palvelee vuosia”, Kiekkinen summaa.
Elokuun myydyimmät puhelimet TOP 10
- Samsung Galaxy A16 5G (4.)
- OnePlus Nord CE 4 Lite (1.)
- Samsung Galaxy A16 LTE (6.)
- Apple iPhone 16E (8.)
- Samsung Galaxy A26 5G (-)
- Apple iPhone 15 (7.)
- Apple iPhone 16 (9.)
- Apple iPhone 16 Pro (3.)
- Samsung Galaxy A56 5G (-)
- Samsung Galaxy A36 5G (-)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni KiekkinenGigantti Oy Ab / telecom-tuotteiden myyntipäällikkö
Puh:+358 40 826 0010toni.kiekkinen@gigantti.fiKuvat

Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 38 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 400 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2023/2024 oli 478 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Pelikonsolit ja tietokonekomponentit nousivat Gigantti Kuopion avajaisten suosikeiksi22.10.2026 11:05:00 EEST | Tiedote
Gigantin Kuopion-myymälän uudet tilat Haapaniemessä houkuttelivat avajaispäivänä 21.10. paikalle tuhansia asiakkaita. Eniten ostettiin pelikonsoleita, tietokonekomponentteja ja puhelimia. Uudessa myymälässä tuotteiden nouto, huoltoasiat ja tekninen tuki hoituvat yhdestä palvelukeskuksesta, ja Epoq-keittiöihin voi tutustua omalla, elämyksellisellä osastollaan.
Kiertotalous ja hyvä teko samalle kuitille: Gigantin vaihtohyvityksen voi nyt lahjoittaa nuorten keskusteluapuun14.10.2026 13:00:08 EEST | Tiedote
Gigantti uudistaa vaihtohyvityspalvelunsa ja tuo siihen yhdessä Pelastakaa Lasten kanssa täysin uudenlaisen tavan tehdä hyvää. Vaihtohyvityksen saa jo 28 tuotteesta, nyt myös rikkinäisistä. Hyvityksen voi käyttää ostokseen, ottaa lahjakorttina tai lahjoittaa Pelastakaa Lasten Netariin, jossa nuoret saavat valtakunnallista keskusteluapua verkossa. Uudistus lanseerataan 14.10. kansainvälisenä e-jätepäivänä, ja siitä tulee pysyvä osa palvelua kaikissa Gigantin myymälöissä.
Uhkaako puolison GTA-intoilu jo yhteistä aikaa? Gigantin pelirauhasopimus pelastaa kodit riidoilta13.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Monissa kodeissa käydään jo tiukkaa neuvottelua peliluvista, askareiden hoidosta ja yhteisestä ajasta, kun marraskuu ja peliharrastajien kuumeisesti odottama GTA VI julkaistaan. Gigantti tarjoaa kotikitkaan kaikkia osapuolia hyödyttävän ratkaisun: kirjallinen diili, joka tuo pelaajalle pelirauhan ja luvanmyöntäjälle yhdessä sovittavia vastapalveluksia.
Gigantin syyskuun telecom-katsaus: iPhone 18 Pro kiri suoraan TOP 5:een – kuukauden myydyin oli silti edeltäjä1.10.2026 15:45:43 EEST | Tiedote
Applen uudet Pro-mallit nousivat Gigantin syyskuun myydyimpien puhelinten joukkoon heti ensimmäisillä myyntiviikoillaan, mutta kärkeen kiri vuoden takainen iPhone 17 Pro. Kakkossijalle kiivennyt Honor kertoo poikkeuksellisen leveästä hintahaitarista, joka näkyy myös puettavissa laitteissa. Vuoden täyttänyt Giga Mobiili on saanut liittymämarkkinan liikkeelle: kilpailijat ovat vastanneet haastajaan hinnoillaan.
Kuorsaako puoliso? Unikuulokkeista tuli vuoden yllättäjähitti22.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset etsivät parempaa unta myös kodinelektroniikasta. Gigantissa unikuulokkeiden kappalemyynti on jo yli kolminkertaistunut viime vuodesta, ja unta mittaavia älysormuksia on ostettu kolmannes enemmän kuin viime vuonna. Taustalla on kasvanut tieto unen ja palautumisen merkityksestä terveydelle sekä yleistyneet univaikeudet, arvioi kuluttajaelektroniikan asiantuntija.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme