MUISTUTUS: Olivier Norek haastateltavissa pressitilaisuudessa 4.9. – kansainvälisesti ylistetty romaani Talven soturit kertoo Simo Häyhän tarinan
1.9.2025 08:22:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Ranskalaisen huippukirjailija Olivier Norekin maailmanmenestykseksi noussut historiallinen romaani Talven soturit ilmestyy suomeksi Otavan kustantamana. Teos kertoo Suomen talvisodasta ja sen myyttiseksi kasvaneesta tarkka-ampujasta Simo Häyhästä. Suomennoksen julkaisemisen kunniaksi Norek saapuu Suomeen ja on median tavattavissa Helsingissä 4.9, Mikkelissä 6.9. ja Rautjärvellä 7.9.

Talven soturit on koskettava ja järisyttävän ajankohtainen kertomus pienestä kansasta suuren vihollisen edessä – selviytymisestä, uhrauksista ja legendan synnystä. Romaani kuvaa tarkasti talvisodan vaiheita ja seuraa Simo Häyhän kehitystä nuoresta, huolettomasta pojasta yhdeksi maailman vaikuttavimmista sotilaista.
Teos on herättänyt poikkeuksellista kansainvälistä kiinnostusta:
- Myyty lähes 300 000 kappaletta
- Useita viikkoja Ranskan myydyimpien kirjojen listan kärjessä
- Käännösoikeudet myyty jo yli kymmeneen maahan, mm. Yhdysvaltoihin, Iso-Britanniaan, Italiaan, Espanjaan ja Israeliin
- Elokuvaoikeudet myyty kansainväliselle tuotantoyhtiölle (Pathé & Chapter 2)
Suomennoksen on tehnyt Susanna Tuomi-Giddings. Teos julkaistaan painettuna kirjana, e-kirjana sekä Jukka Pitkäsen lukemana äänikirjana.
Medialle: Tervetuloa tilaisuuteen torstaina 4.9. klo 9–10
Aika: torstaina 4.9. klo 9–10
Paikka: Otava, Uudenmaankatu 10, Helsinki
Ohjelma: Olivier Norek esittelee kirjan ja vastaa toimittajien kysymyksiin.
Tilaisuus on ranskankielinen, tulkkaus suomeksi.
Ilmoittautumiset: adele.couavoux@otava.fi
Olivier Norek on haastateltavissa myös Mikkelissä lauantaina 6.9. ja Rautjärvellä sunnuntaina 7.9. Lisätiedot: adele.couavoux@otava.fi
Olivier Norek (s. 1975) on entinen poliisi ja yksi Ranskan arvostetuimmista rikoskirjailijoista. Hän työskenteli poliisina 18 vuotta ja on osallistunut avustustyöhön kriisialueilla. Vuonna 2023 Norek yllätti yleisönsä julkaisemalla ensimmäisen historiallisensa – ja teki siitä valtavan menestyksen.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Helmin ja Santun ohjattu päiväkirja Onnea on… auttaa löytämään arjesta hyviä asioita19.5.2026 08:51:37 EEST | Tiedote
Supersuosittu pariskunta haluaa innostaa kirjoittamaan päiväkirjaa ohjaavien kysymysten avulla. Molemmat kirjoittavat aktiivisesti päiväkirjaa ja ovat huomanneet, miten kirjoittaminen auttaa omien ajatusten jäsentämisessä ja tukee mielen hyvinvointia.
Mitä tapahtuu selviytymisen jälkeen? Janelle Brownin Minne paratiisi päättyy on vangitseva kertomus rohkeudesta astua tuntemattomaan18.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Yhteiskunnan laitamilla kasvaneen Janen maailma sortuu, kun hänen isänsä tekee järkyttävän teon. 1990-luvulle, internetin alkuaikoihin sijoittuva Minne paratiisi päättyy kertoo mukaansatempaavaan ja koskettavan tarinan paitsi henkilökohtaisesta kasvusta myös kokonaisen maailman murroksesta.
Kaarina Griffithsin Nummen peto -romaanissa myrsky sulkee poliisit Cornwallin nummen pikkupubiin – aamulla riehakas ilta on muuttunut karuksi todellisuudeksi15.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kaarina Griffithsin Cornwall-sarjan neljäs romaani Nummen peto sijoittuu jylhiin maisemiin ja paikkoihin, jotka vangitsivat kirjailijan mielikuvituksen heti.
Kesä hehkuu ja hellii hyvänmielen kirjauutuuksissa15.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Etsit sitten kutkuttavaa romantiikkaa, kesäistä seikkailua tai hyvän mielen tarinoita ystävyydestä, löytyy kesän uutuusviihdekirjoistamme täydellinen matkakumppani. Nämä tarinat vievät mökkilaiturille, Välimerelle ja viidakon syvyyksiin.
Emilia Ekholmin esikoisteos on kiihkeä kurkistus suomalaiseen parinvaihtomaailmaan13.5.2026 08:54:19 EEST | Tiedote
Kalju, tatuoitu, lihaksikas ja iso penis. Jos kolme neljästä kriteeristä täyttyy, olen erittäin kiinnostunut. Näin vastasin puolisolleni Jukalle, kun suhteemme alussa keskustelimme siitä, millaisten ihmisten kanssa haluaisimme toistemme lisäksi harrastaa seksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

