Avoimuusrekisterin käyttö vakiintuu – kolmannella ilmoituskaudella 150 ilmoitusta jäi puuttumaan
1.9.2025 09:33:23 EEST | VTV Valtiontalouden tarkastusvirasto | Tiedote
Avoimuusrekisteriin ilmoitettiin vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla tehdystä lobbauksesta yhteensä 1044 ilmoituksella. 150 eli noin 13 % rekisteröityneistä ei ilmoittanut vaikuttamistoiminnastaan ajoissa. Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) kehottaa toimijoita tekemään ilmoituksen.

Avoimuusrekisterin ilmoituskausi päättyi elokuun viimeisenä päivänä. Nyt ilmoitettiin 1.1.2025–30.6.2025 välisenä aikana tehdystä vaikuttamistoiminnasta ja sen neuvonnasta.
Organisaatioille, jotka eivät olleet ilmoittaneet vaikuttamistoiminnastaan, on toimitettu muistutusviesti ilmoituskauden päättymisestä. Tämän jälkeen VTV lähettää kehotuskirjeen niille toimijoille, jotka eivät muistutuksesta huolimatta ole tehneet toimintailmoitusta.
”Puuttuvista ilmoituksista huolimatta ohjauksen ja neuvonnan tarve on saamiemme yhteydenottomäärien perusteella vähentynyt merkittävästi. Avoimuusrekisterin käytöstä on tullut tuttua. Ensi kesästä lähtien uutena elementtinä ilmoitetaan myös vaikuttamistoiminnan taloudelliset tiedot. Varaudumme siihen lisäämällä neuvontaa kevään aikana”, sanoo ylitarkastaja Ines Gullichsen.
Päättyneen kauden toimintailmoitusten mukaan lobbauksen kohteena on ollut 769 tahoa, joista nimellä ilmoitettavista mainittiin useimmin Matias Marttinen (515), Sari Multala (505) ja Anders Adlercreutz (319). Ilmoitusten perusteella eniten lobattu ministeriö on työ- ja elinkeinoministeriö, ja vähiten sisäministeriö.
Avoimuusrekisteriin on tällä hetkellä rekisteröitynyt yhteensä 1185 organisaatiota, joista osalla ei ollut velvollisuutta raportoida vaikuttamistoiminnastaan tällä ilmoituskaudella, esimerkiksi toiminnan pienimuotoisuuden takia.
”Organisaatioissa, jotka ilmoittavat lobbauksesta, olisi hyvä varmistaa avoimuusrekisterin asiointipalvelun käyttöön tarvittavien valtuuksien olevan ajan tasalla. Ilman henkilökohtaista valtuutta ilmoituksia ei voi tehdä”, jatkaa Gullichsen.
Avoimuusrekisterin tietoja, kuten vaikuttamistoiminnan aiheita, lobattuja henkilöitä tai yhteydenpidon tapoja, voivat selata niin kansalaiset, tutkijat kuin toimittajatkin osoitteessa avoimuusrekisteri.fi. Avoimuusrekisterin data löytyy myös avoindata.fi-palvelusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ines GullichsenYlitarkastaja, överrevisor
Puh:050 575 9051etunimi.sukunimi@vtv.fiArtur von BonsdorffYlitarkastaja, överrevisor
Puh:050 405 9023etunimi.sukunimi@vtv.fiValtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) varmistaa, että valtion varoja käytetään eduskunnan osoittamiin kohteisiin tuloksellisesti lakeja ja sääntöjä noudattaen. Lisäksi VTV tukee toiminnallaan läpinäkyvää päätöksentekoa ja demokratiaa.
VTV tarkastaa valtion taloudenhoidon laillisuutta ja tarkoituksenmukaisuutta sekä valvoo finanssipolitiikkaa, puolue- ja vaalirahoitusta ja avoimuusrekisterin käyttöä. VTV on ylin riippumaton tarkastusviranomainen. Se toimii eduskunnan yhteydessä, ja sen asema ja tehtävät on säädetty perustuslaissa.
Statens revisionsverk säkerställer att statens tillgångar används i enlighet med riksdagens beslut, effektivt och med efterlevnad av lagar och regler. Med sin verksamhet stödjer revisionsverket dessutom ett transparent be-slutsfattande och demokrati.
Revisionsverket granskar lagligheten och ändamålsenligheten i skötseln av statsfinanserna, övervakar finanspo-litiken och användningen av öppenhetsregistret samt utövar tillsyn över parti- och valfinansieringen. Revis-ionsverket är den högsta oberoende revisionsmyndigheten. Revisionsverket fungerar i anslutning till riksdagen och dess ställning och uppgifter föreskrivs i grundlagen.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VTV Valtiontalouden tarkastusvirasto
Främjandet av munhälsan för barn och unga uppmärksammas inte tillräckligt i välfärdsområdena11.2.2026 06:55:00 EET | Pressmeddelande
Befolkningens munhälsa har en betydande effekt på folkhälsan. Därför är det viktigt att den främjas på ett heltäckande sätt redan i barndomen och ungdomen. Dagens oenhetliga kallelsepraxis kan utesluta en del av barnen från tjänsterna.
Lasten ja nuorten suun terveyden edistämistä ei huomioida tarpeeksi hyvinvointialueilla11.2.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Väestön suun terveydellä on merkittävä vaikutus kansanterveyteen. Siksi olisi tärkeää, että sitä edistettäisiin kattavasti jo lapsuudessa ja nuoruudessa. Nykyisin epäyhtenäiset kutsukäytännöt voivat jättää osan lapsista palvelujen ulkopuolelle.
Statens åtgärder stärkte logistiken – vid fördelningen av resurser måste tydliga prioriteringar göras28.1.2026 06:55:00 EET | Pressmeddelande
Statens åtgärder har förbättrat den logistiska verksamhetsmiljön, men också skapat nya risker. Revisionsverket rekommenderar att resurser prioriteras för nationellt viktiga funktioner.
Valtion toimet vahvistivat logistiikkaa – resurssien jaossa on tehtävä selkeitä painotuksia28.1.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Valtion toimenpiteet ovat parantaneet logistista toimintaympäristöä, mutta luoneet myös uusia riskejä. VTV suosittelee resurssien priorisointia kansallisesti tärkeisiin toimintoihin.
Statens revisionsverk har fått i uppdrag att övervaka politisk reklam5.1.2026 09:14:33 EET | Pressmeddelande
Statens revisionsverk börjar övervaka den politiska reklamens transparens och inriktning. I fortsättningen har Statens revisionsverk också rätt att granska FPA:s verksamhet. Övervakningen av finanspolitiken överförs till Rådet för utvärdering av den ekonomiska politiken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme