TE-toimistojen toiminta päättyi vuoden alussa – KOSEK ja työllisyyspalvelut jatkavat yrittäjien ja työnantajien kumppanina
1.9.2025 10:53:56 EEST | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Työllisyyspalvelut siirtyivät kuluvan vuoden alussa kuntien lakisääteiseksi tehtäväksi. Muutoksen seurauksena esimerkiksi rekrytointeihin, työvoimakoulutuksiin, muutosturvaan ja starttirahaan liittyvissä asioissa yrityksiä ja työnantajia tukevat jatkossa Keski-Pohjanmaan työllisyysalueen yrityspalvelun asiantuntijat.

Uudistuksessa Suomeen muodostui 45 työllisyysaluetta. Niistä yksi on Keski-Pohjanmaan työllisyysalue, jonka Työllisyyspalvelut toimivat alueen jokaisessa kunnassa.
Vaikka palveluntuottajan nimi ja yhteystiedot muuttuivat vuodenvaihteessa, Kokkolassa yrityksiä ja muita työnantajia palvelevat lähtökohtaisesti samat tutut henkilöt kuin ennenkin. Palvelutehtävien lisäksi työllisyyspalvelut hoitavat myös yrityksiin liittyviä viranomaistehtäviä.
Myös yhteistyö KOSEKin kanssa jatkuu tiiviinä. Yhtenä esimerkkinä ovat starttirahahakemukset, joiden käsittelystä yrityspalveluissa vastaa Anu Jaakola.
- Starttirahahakemukset toimitetaan työllisyyspalveluille. Starttiraha on harkinnanvarainen tuki, jonka käsittelyprosessin käymme yhdessä läpi, kuten tähänkin asti, kertovat Anu Jaakola sekä yrityskehittäjä Sami Viljanen KOSEKista.
Apua ja tukea työllistämiseen ja työllistymiseen
Työnvälitys kuuluu työllisyyspalveluiden perustehtäviin. Yrityspalvelutiimi auttaa työnantajia löytämään työntekijöitä esimerkiksi työpaikkailmoituksilla, työnvälityspalveluilla, työllistämisen tukikeinoilla, palkkatuella, työkokeilulla ja työolosuhteiden järjestelytuella. Sen lisäksi tarjolla on tukea työntekijän palkkaamiseen, työntekijän osaamisen kehittämiseen sekä yrityksen muutostilanteiden hoitamiseen.
- Yksinkertaisimmillaan työnvälityspalvelumme tarkoittaa työpaikkailmoitusten julkaisemista ja niiden hallinnointia. Aina yritykset eivät halua julkista työpaikkailmoitusta. Niissä tapauksissa etsimme ja esittelemme työnantajalle ehdokkaita työnhakijoiden joukosta. Työnhakijat saavat meiltä tietoa avoimista työpaikoista, ja autamme heitä löytämään osaamistaan ja tarpeitaan vastaavan työn, asiantuntija Johanna Leponiemi-Sandvik kertoo.
Yrityspalvelutiimin tehtäviin kuuluvat myös työvoimakoulutuksina toteutettavien rekrykoulutusten myöntäminen, hankinta ja hallinnointi. Rekrykoulutus on yrityksille yksi hyvä ratkaisu saada osaavaa työvoimaa, jos yritys ei ole onnistunut sellaista muuten hankkimaan, tai jos uusi työntekijä tarvitsee lisäosaamista. Koulutettavia voi olla yksi tai useampia, ja rekrykoulutus soveltuu monille eri aloille ja erilaisiin työtehtäviin. Työnantaja valitsee koulutettavat työllisyyspalveluiden ja koulutusjärjestäjän avustuksella.
Yrityspalvelutiimi voi olla myös järjestämässä rekrytapahtumia yhdessä työnantajien kanssa. Kokkolan kaupunki on mukana yhteiseurooppalaisessa Synclusive-hankkeessa, joka kehittää ja testaa uudenlaista toimintamallia työllistämisen ja työllistymisen helpottamiseksi.
Hankkeen puitteissa on toteutettu avoimia IisiRekry-tilaisuuksia, joista on saatu hyviä kokemuksia. Matalan kynnyksen periaatteella toimiva IisiRekry on yritykselle hyvä vaihtoehto silloin, kun tarkoituksena on palkata useita työntekijöitä. Yritykselle järjestetään puitteet, joissa sillä on mahdollisuus myös haastatella työnhakijoita samassa tilaisuudessa.
Työmarkkinat ovat tänä päivänä entistä kansainvälisemmät. EURES-verkosto auttaa työnantajia ja työntekijöitä kohtaamaan Euroopan alueella EURES-neuvojien opastaessa paikallisesti käytännön kysymyksissä. Yrityspalveluissa otetaan myös vastaan muista maista saapuvia avoimia työhakemuksia ja välitetään tarvittaessa eteenpäin työnantajille.
”Muutosturvassa korostuu hyvä tiedonkulku”
Yritysten ja muiden työnantajien muutosturvatilanteissa työllisyyspalvelut jakavat puolueetonta tietoa ja neuvontaa sekä työnantajille että työnhakijoille. Yhtenä tärkeänä osa-alueena on irtisanottavien jatkopolkujen kartoitus ja opastus.
- Muutosneuvotteluihin kuuluu tarkkoja määräaikoja, joiden rikkominen voi johtaa hyvitysmaksuihin tai sakkoihin. YT-lain uusimmat muutokset tulivat voimaan 1.7.2025 ja niitä sovelletaan jatkossa yrityksiin ja yhteisöihin, joiden palveluksessa työskentelee säännöllisesti vähintään 50 työntekijää. Työnantajien, joiden palveluksessa on säännöllisesti 20-49 työntekijää, on kuitenkin noudatettava tiettyjä lain velvoitteita. Esimerkiksi kirjallinen neuvotteluesitys on toimitettava myös työvoimaviranomaiselle viimeistään, kun muutosneuvottelut alkavat, muutosturva-asiantuntija Anne Mäkipeura kertoo.
Muutosneuvottelut eivät koske alle 20 henkilöä työllistäviä työnantajia, mutta silloinkin työnantajan pitää antaa työntekijöille ennen irtisanomisia selvitys irtisanomisten syistä ja vaihtoehdoista, sekä kertoa heille saatavilla olevista työvoimapalveluista.
- Kaiken kaikkiaan tiedon välittäminen näissä tilanteissa on tärkeää. Siksi pidän paljon infotilaisuuksia Teamsissa ja teen myös yrityskäyntejä, Mäkipeura jatkaa.
Yrityspalveluita tuottaa Suomessa monta eri organisaatiota. Yrittäjien onkin joskus vaikea hahmottaa, mihin tahoon heidän täytyy milloinkin ottaa yhteyttä. KOSEKin ja työllisyyspalveluiden työntekijät liikkuvat paljon yrityksissä, joten yrittäjien kokema haaste on heillekin tuttu.
- Yrittäjiä toivottavasti helpottaa tieto KOSEKin ja työllisyyspalveluiden tiiviistä keskinäisestä yhteistyöstä. Ei haittaa, vaikka yrittäjä ei ole aluksi ottanut yhteyttä oikeaan osoitteeseen, koska me molemmat pystymme ohjaamaan asiakkaan sinne, missä kyseistä asiaa hoidetaan. Usein käy niinkin, että keskusteluissa yrittäjän kanssa tulee esille asioita, joiden kohdalla osaan sanoa heti, että apu löytyy työllisyyspalveluiden yrityspalvelusta, yrityskehittäjä Sami Viljanen KOSEKista sanoo.
Työnantaja- ja yrityspalveluiden yhteystiedot:
• Yrityspalvelut: Jaska Pensaari, 068289813, jaska.pensaari@kokkola.fi
• Yrityspalvelut, starttiraha: Anu Jaakola, 068289814, anu.jaakola@kokkola.fi
• Yrityspalvelut, muutosturva: Anne Mäkipeura, 068289811, anne.makipeura@kokkola.fi
• Yrityspalvelut, EURES ja KV-rekrytointipalvelut: Sanna Junttila, 068289812, sanna.junttila@kokkola.fi
• Yrityspalvelut, rekrykoulutukset: Johanna Leponiemi-Sandvik, 068289815, johanna.leponiemi-sandvik@kokkola.fi
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Bokslut 2025: Stadens och affärsverkets resultat vände till ett överskott30.3.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Resultatet för stadens och affärsverket Karleby Vattens räkenskapsperiod blev 4,3 miljoner euro före bokslutsdispositioner. Stadens och affärsverkets räkenskapsperiod visar ett överskott på 4,7 miljoner euro efter bokslutsdispositionerna. Resultatet förbättrades avsevärt från föregående år. Efter föregående räkenskapsperiod som visade ett underskott uppvisar stadens och affärsverkets resultat åter ett överskott. Verksamhetsbidraget utföll bättre än budgeterat och årsbidraget förbättrades efter de finansiella posterna.
Tilinpäätös 2025: Kaupungin ja liikelaitoksen tulos kääntyi ylijäämäiseksi30.3.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kaupungin ja liikelaitos Kokkolan Veden tilikauden tulokseksi ennen tilinpäätössiirtoja muodostui 4,3 miljoonaa euroa. Tilinpäätössiirtojen jälkeen kaupungin ja liikelaitoksen tilikauden ylijäämä oli 4,7 miljoonaa euroa. Tulos parani edellisestä vuodesta selvästi. Edellisen alijäämäisen tilikauden jälkeen kaupungin ja liikelaitoksen tulos päätyi jälleen ylijäämäiseksi, jossa toimintakate toteutui talousarviota odotettua paremmin ja vuosikate koheni rahoituserien jälkeen.
Karleby Vatten förbereder sig på att ta i bruk den nya vattenbehandlingsanläggningen i Patamäki10.3.2026 08:36:40 EET | Pressmeddelande
Invigningen av Karleby Vattens nya vattenbehandlingsanläggning ordnades den 6 mars i Patamäki. Anläggningen ersätter den befintliga anläggningen och förbättrar avsevärt driftsäkerheten och försörjningsberedskapen i Mellersta Österbotten.
Kokkolan Vesi valmistautuu ottamaan käyttöön Patamäen uuden vedenkäsittelylaitoksen10.3.2026 08:36:40 EET | Tiedote
Kokkolan Veden uuden vedenkäsittelylaitoksen vihkiäisiä vietettiin Patamäellä 6.maaliskuuta. Laitos korvaa nykyisen laitoksen, ja vahvistaa merkittävästi vesihuollon toiminta- ja huoltovarmuutta Keski-Pohjanmaalla.
Sysselsättningssedeln för unga kan nu sökas i Mellersta Österbotten – arbetsgivare kan få upp till 9 000 euro i stöd25.2.2026 11:50:29 EET | Pressmeddelande
Mellersta Österbottens sysselsättningsområde har från och med 1.2.2026 öppnat ansökan för sysselsättningssedeln för unga som är ett stöd avsett för arbetsgivare. Totalt 242 000 euro har reserverats för att stödja ungas sysselsättning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme