Wickström: Länsi-Uusimaa tarvitsee lisää ambulansseja
Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen kansanedustaja ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuutettu Henrik Wickström vieraili viime perjantaina Hangossa. Vierailun aikana hän tutustui pelastuslaitoksen toimintaan, tapasi kaupungin uuden kaupunginjohtajan Simon Storen sekä vieraili Tenhola–Bromarvin palvelutalossa.

Pelastuslaitoksella Wickström keskusteli henkilöstön kanssa heidän arjestaan ensihoidossa ja pelastustyössä. Keskustelujen perusteella hän pitää alueen nykyisiä ensihoitoresursseja riittämättöminä.
– Yksi asia nousi erityisesti esiin: ambulanssien määrä Länsi-Uudenmaan läntisimmässä osassa on selvästi alimitoitettu. Pitkät välimatkat ja Raaseporin päivystyksen supistaminen tekevät tilanteesta kestämättömän, Wickström sanoo.
Raaseporin sairaalan päivystys toimii tällä hetkellä akuuttiyksikkönä klo 8–20, mutta käytännössä ambulanssit voivat tuoda potilaita sinne vain klo 18 asti, osasi henkilöstö kertoa vierailun aikana. Laboratoriopalvelut ovat saatavilla ainoastaan virka-aikana. Tämä johtaa yhä useamman potilaan kuljettamiseen Lohjalle tai muille päivystyspisteille, mikä lisää ensihoidon kuormitusta entisestään.
– Asukkaat ovat syystäkin huolissaan siitä, ehtiikö ambulanssi ajoissa. Yöllä ambulanssi voi olla ainoa keino päästä hoitoon, koska Kela-taksit eivät ole silloin käytettävissä. Päätöstä Raaseporin päivystyksen supistamisesta tehtäessä ei arvioitu sen vaikutuksia ensihoitoon. Hyvinvointialue vastaa päivystyksestä ja HUS ambulansseista, mutta kokonaisuutta ei ole selvästi suunniteltu asukkaiden näkökulmasta huomioiden pitkät etäisyydet Hangon niemeltä eikä Raaseporin saaristosta, Wickström korostaa.
Wickström muistuttaa myös, että Puolustusvoimien suunnitelmat laajentaa toimintaansa Raaseporissa tuovat lisähaasteita alueen terveydenhuollolle.
– Mikäli Uudenmaan prikaatin toiminta kasvaa, on Raaseporin sairaalan rooli syytä arvioida uudelleen, hän sanoo.
Wickström kertoo ottavansa ambulanssien resurssit esiin tiistaina HUSin johdon kanssa käytävissä keskusteluissa.
Yhteyshenkilöt
Henrik WickströmKansanedustaja
Puh:044 555 3885henrik.wickstrom@riksdagen.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Rosanna Blomster-Bröckl utsedd till specialmedarbetare29.8.2025 10:20:55 EEST | Pressmeddelande
Rosanna Blomster-Bröckl har kallats till specialmedarbetare för undervisningsminister Anders Adlercreutz.
Rosanna Blomster-Bröckl nimitetty erityisavustajaksi29.8.2025 10:20:55 EEST | Tiedote
Rosanna Blomster-Bröckl on nimitetty opetusministeri Anders Adlercreutzin erityisavustajaksi.
Adlercreutz: Arbetet för ett friskare Östersjön måste fortsätta28.8.2025 20:33:01 EEST | Pressmeddelande
Idag uppmärksammas Östersjödagen, en påminnelse om att vi alla bär ett gemensamt ansvar för att skydda vårt unika och sårbara innanhav.
Adlercreutz: Työtä puhtaamman Itämeren puolesta on jatkettava28.8.2025 20:33:01 EEST | Tiedote
Tänään vietetään Itämeripäivää. Päivä muistuttaa meitä siitä, että meillä kaikilla on yhteinen vastuu suojella ainutlaatuista ja haavoittuvaa sisämertamme.
Västra Nyland har brist på räddare — utbilda fler svenskspråkiga räddare i Helsingfors!27.8.2025 08:29:22 EEST | Pressmeddelande
Sedan januari år 2024 har så många som 39 räddare, dvs. brandmän, sagt upp sig eller pensionerat sig i Västra Nylands välfärdsområde. Man har lyckats rekrytera endast 6 nya räddare, trots mångfalt fler lediganslagna tjänster.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme