Northern Adventure ry

Seikkailu-urheilun Euroopan mestaruus Suomeen – kaksoisvoitto kruunasi EM-finaalin

Jaa

Voittajajoukkueen kapteeni kuvaili lähes koko kilpailun ajan jatkunutta sadetta ”arvokisakeliksi”.

Voittajajoukkue Lane 4 Adventure Teamin (kuvassa) lisäksi koko kilpailuradan kiersi vain viisi muuta joukkuetta.
Voittajajoukkue Lane 4 Adventure Teamin (kuvassa) lisäksi koko kilpailuradan kiersi vain viisi muuta joukkuetta. Kuva: Alex Inkiläinen

Suomessa ensimmäistä kertaa järjestetty seikkailu-urheilun EM-finaali huipentui sinivalkoisten joukkueiden kaksoisvoittoon.

Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Lane 4 Adventure Team (Ville Mäkelä, Jaakko Mäkelä, Mikko Sakala, Pauliina Pohja) tuli maaliin voittajana ajassa 25:51.

Toiseksi sijoittunut Tyven Resort Adventure Team (Pekka Niemi, Perttu Hietala, Juuso Laitinen, Annu Tyyskänen) hävisi voittajalle tasan tunnin.

Virolaisjoukkue Estonia ACE / LaSportiva oli kolmas.

”Tuli se kuuluisa arvokisakeli. Koko vuorokauden jatkunut vesisade ei helpottanut muutenkin raskasta urakkaa. Pystyimme taklaamaan pitkän, sateisen yö sekä vaativat suunnistusosuudet erittäin hyvin. Kylmää ja märkää saimme pidettyä loitolla riittävästi”, sanoi voittajajoukkueen kapteeni Ville Mäkelä.

EM-finaali näyttö MM-tasolle  

Savonlinnan seudulla kolmelle päivälle ajoittunut kilpailu oli tärkeä näyttö kansainvälisen lajiliiton suuntaan, sanoo kilpailunjohtaja Harri Hollo.

”Kilpailutekninen palaute on ollut erinomaista. Vesistöt, metsät, taajamaympäristöt ja fasiliteetit ovat saaneet joukkueilta todella ylistävää palautetta.”

Hollon katseet on suunnattu jo tuleviin vuosiin.

”Olemme aloittaneet hakuprosessin vuoden 2028 nuorten MM-kilpailun saamiseksi Suomeen. Keskustelut jatkuvat kuukauden päästä Kanadassa aikuisten MM-kilpailun yhteydessä”, Hollo sanoo.

Hän korostaa, kuinka Suomi on tärkeä osa kansainvälistä seikkailu-urheilumaailmaa.

”Suomalaiset ovat olleet lajin huipulla alusta asti. Meillä on erittäin vahvaa osaamista tapahtumien järjestämiseen. Ilman paikallisten seurojen – suunnistajien, soutajien, kiipeilijöiden ja esimerkiksi järvipelastajien – panosta näin suuri kansainvälinen ja monia lajeja yhdistävä tapahtuma ei olisi mahdollinen.”

Ensimmäinen suomalainen Hall of Fameen

EM-finaalin yhteydessä koettiin suomalaisittain merkittävä hetki, kun Petri Forsman nimettiin lajin Hall of Fameen. Hän on kunniagallerian ensimmäinen suomalaisjäsen.

”Petrillä on meriitteinä maailmanmestaruus, kaksi EM-kultaa ja lukematon määrä klassikkokilpailujen voittoja. Hän on ollut mukana järjestämässä valtavaa määrää kilpailuja ja toimi muun muassa täällä EM-finaalissa kansainvälisenä tuomarina”, Hollo kuvailee. 

ARWS Endurance Quest Saimaa 29.-31.8.2025

  • Ensimmäinen Suomessa järjestetty seikkailu-urheilun EM-finaali
  • 240 kilometrin reitti Savonlinnan, Sulkavan, Rantasalmen, Juvan ja Puumalan alueella
  • 93 rastia
  • Lajeina juoksu, maastopyöräily, melonta ja uinti. Lisäksi kiipeily- tai muita köysitehtäviä.
  • 60 joukkuetta 12 eri maasta

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Seikkailu-urheilussa joukkueet etenevät itse suunnistaen rastipisteeltä toiselle. EM-kilpailussa lajeina ovat juoksu/patikointi, maastopyöräily, melonta ja uinti.
Seikkailu-urheilussa joukkueet etenevät itse suunnistaen rastipisteeltä toiselle. EM-kilpailussa lajeina ovat juoksu/patikointi, maastopyöräily, melonta ja uinti.
Kuva: Alex Inkiläinen
Lataa
Vuorokauden kestänyt sade koetteli joukkueiden sietokykyä ja vaikeutti esimerkiksi maastopyöräilyä tekemällä reitistä liukkaan.
Vuorokauden kestänyt sade koetteli joukkueiden sietokykyä ja vaikeutti esimerkiksi maastopyöräilyä tekemällä reitistä liukkaan.
Kuva: Alex Inkiläinen
Lataa
Majesteettinen Olavinlinna Savonlinnan kaupungin keskustassa todisti seikkailu-urheilijoiden taivalta.
Majesteettinen Olavinlinna Savonlinnan kaupungin keskustassa todisti seikkailu-urheilijoiden taivalta.
Kuva: Lauri Kontkanen
Lataa
Mestarit maalissa! Lane 4 Adventure Team Jaakko Mäkelä (vas), Pauliina Pohja, Mikko Sakala ja Ville Mäkelä.
Mestarit maalissa! Lane 4 Adventure Team Jaakko Mäkelä (vas), Pauliina Pohja, Mikko Sakala ja Ville Mäkelä.
Kuva: Paulus Halonen
Lataa
Kiipeily- tai muut köysitehtävät tuovat vaihtelua ja edellyttävät joukkueilta monipuolisuutta.
Kiipeily- tai muut köysitehtävät tuovat vaihtelua ja edellyttävät joukkueilta monipuolisuutta.
Kuva: Paulus Halonen
Lataa

Linkit

Northern Adventure Team

Northern Adventure Team on nuorista urheilijoista koostuva multisport-joukkue. Osallistumme vaihtelevan pituisiin kilpailuihin, niin Suomessa, kuin myös ulkomailla. Lajikirjoomme kuuluvat seikkailu-urheilun lisäksi kaikenlaiset kestävyysurheilulajit, kuten rogaining, MTB-O, polkujuoksu ja swimrun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Northern Adventure ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye