Kuusamoon suunnitteilla uusi pelastusasema – urakoitsija valittu, päätöksenteko etenee
Kuusamon pelastusasemahanke etenee suunnitellusti. Rajamiehenladulle rakennettava pelastusasema tarjoaa ajanmukaiset ja turvalliset tilat henkilöstölle sekä parantaa Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen pelastustoimen ja ensihoidon toimintaedellytyksiä.

Uusi pelastusasema on kerrosalaltaan 2285,5 kem2. Se sijoittuu keskeiselle paikalle poliisin ja rajavartioaseman viereen, mikä tukee viranomaisten yhteistyötä. Pelastusasemalla toimivat yhdessä Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos, Oys Ensihoito ja Kuusamon VPK.
Hanke on edennyt vaiheittain. Ensin laadittiin hankeselvitys, jonka pohjalta käynnistettiin hankesuunnittelu ja kaksivaiheinen kilpailutus. Pohteen aluehallitus on hyväksynyt kehitysvaiheen käynnistämisen ja valtuuttanut sopimusten allekirjoittamisen. Lisäksi aluehallitus on valtuuttanut maanrakennustöiden tilaamisen ja rakentamisen valmistelutyöt. Toteutusvaiheen sopimus tuodaan vielä erikseen aluehallituksen hyväksyttäväksi.
Rakennus toteutetaan yhteistoiminnallisena KVR-urakkana, jossa tilaaja ja käyttäjät kehittävät ja suunnittelevat hanketta yhdessä urakoitsijan sekä suunnittelijoiden kanssa vastaamaan hankkeelle asetettuja teknisiä ja toiminnallisia vaatimuksia. Urakoitsija, joka toimii hankkeen päätoteuttajana vastaa suunnittelusta, lupaprosesseista ja rakentamisesta. Urakoitsijaksi on valittu Rakennusliike Lapti Oy. Rakennuttajakonsulttina toimii A-insinöörit. Kehitysvaiheen sopimus allekirjoitettiin heinäkuussa 2025.
Hankkeessa on parhaillaan meneillään kehitysvaihe, jonka keskeisimpänä tavoitteena on kehittää suunnittelu- ja toteutusratkaisuja niin, että päästään hankkeelle asetettuun tavoitehinta-arvioon. Tämän jälkeen voidaan siirtyä toteutusvaiheeseen.
Uuden pelastusaseman suunnittelussa on huomioitu muun muassa tilojen turvallisuus, puhtaus, logistiset tarpeet ja modernit toiminnallisuusvaatimukset. Suunnittelu on alusta alkaen perustunut Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen pelastustoimen ja ensihoidon uusiin toimintamalleihin, jotka eroavat aiemmasta ja tarjoavat konkreettisia mahdollisuuksia toiminnan uudistamiseen.
Hankkeen valmistelevat työt ovat käynnistyneet metsänhakkuulla elokuun lopulla. Tavoitteena on, että toteutusvaiheen sopimus voitaisiin viedä aluehallituksen päätettäväksi syys-lokakuun vaihteessa, jonka jälkeen perustustyöt voidaan aloittaa. Tavoitteena on, että kohde on luovutettavissa valmiina tilaajalle lokakuussa 2026 ja toiminta uusissa tiloissa alkaa tammikuussa 2027.
Pohteen aluehallituksen päätöksellä koko hankkeen tavoitekustannusarvio on 9,5 miljoonaa euroa, josta urakan tavoitehinta-arvio on 8,5 miljoonaa euroa. KVR-urakka sisältää rakentamisen, talotekniikan (LVISA) sekä suunnittelun kustannukset. Vuoden 2026–2027 talousarviossa on varauduttu myös irtaimistohankintoihin.
Uusi pelastusasema korvaa Kuusamon keskustassa sijaitsevan, vuonna 1982 valmistuneen nykyisen aseman, jonka toiminnallisuus ei enää vastaa nykyvaatimuksia. Sen kuntoa ja peruskorjausmahdollisuuksia selvitettiin vuosina 2019–2021. Selvitysten perusteella uudisrakennus arvioitiin peruskorjausta paremmaksi ratkaisuksi. Toinen Kuusamon pelastusasemista sijaitsee Rukalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri JokelainenPelastusjohtaja, Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Puh:044 4296 006petteri.jokelainen@pohde.fiMirja AnnalaPalvelualuejohtaja, Oys Ensihoito, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Puh:046 921 9010mirja.annala@pohde.fiMikko LohiAlujohtaja, Rakennusliike Lapti Oy
Puh:045 631 2946mikko.lohi@lapti.fiKuvat
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Aluehallitus käsitteli tammi−kesäkuun osavuosikatsausta2.9.2025 15:59:32 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 2.9.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus sai katsauksen Pohteen vuoden 2025 ensimmäisen vuosipuolikkaan toimintaan ja talouteen. Osavuosikatsaus kertoo sekä haasteista että myönteisistä kehityskuluista. Talousarvioon kohdistuu ylitysriskiä loppuvuonna.
Aluevaltuustoseminaarin aiheina talouden tilannekuva ja strategiatyö2.9.2025 12:15:11 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluevaltuusto kokoontui seminaariin 1.9.2025 puheenjohtaja Matti Sorosen johdolla. Aluevaltuusto kävi läpi talouden ja toiminnan tilannekuvaa, vuoden 2026 talousarvion laadinnan tilannetta ja taloussuunnitelmaa tuleville kolmelle vuodelle. Toinen keskeinen asia oli koko valtuustokauden taloutta ja toimintaa ohjaavan Pohteen strategian työstäminen.
Hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämisen lautakunta käsitteli strategiaa ja järjestöavustusten periaatteita29.8.2025 09:08:34 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämisen lautakunta kokoontui 28.8.2025 puheenjohtaja Maire Mäen johdolla. Lautakunta käsitteli muun muassa Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen strategian päivitystä ja järjestöavustusten periaatteita.
Päihde- ja riippuvuushoitoon hakeudutaan sosiaali- ja terveyskeskusten kautta loppuvuoteen mennessä koko Pohteen alueella26.8.2025 09:24:34 EEST | Tiedote
Asiakkaat hakeutuvat jatkossa Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella päihde- ja riippuvuushoitoon soittamalla omaan sosiaali- ja terveyskeskukseensa tai ottamalla yhteyttä Digitaalisen sote-keskuksen kautta. Toimintamalli laajenee 1.9.2025 alkaen Kempeleeseen, Hailuotoon, Liminkaan, Lumijoelle, Oulunsaloon, Haapajärvelle, Reisjärvelle, Pyhäjärvelle, Kärsämäelle, Alavieskaan, Ylivieskaan, Nivalaan ja Sieviin. Muualla Pohteen alueella toimintamalli otetaan käyttöön loppuvuodesta 2025.
Syksyn 2025 influenssa- ja koronarokotukset käynnistyvät Pohjois-Pohjanmaalla vaiheittain25.8.2025 14:24:01 EEST | Tiedote
Influenssa- ja koronarokotukset alkavat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella ikäryhmittäin loka-marraskuussa 2025. Ajanvaraus rokotuksiin alkaa ikäryhmittäin syys-lokakuussa. Osassa paikkakunnista rokotuksia annetaan myös ilman ajanvarausta erikseen ilmoitettuina päivinä. Asiakas saa samalla rokotuskäynnillä influenssa- ja koronarokotteen. Rokotukset toteutetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n suositusten mukaisesti. Rokotukset ovat vapaaehtoisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme