SDP Helsingin kaupunginhallitusryhmä: HSL:n lippujen hinnat eivät saa nousta – juurisyihin puututtava nyt!
Helsingin kaupunginhallitus lausui tänään kantansa HSL:n suunnitelmiin korottaa lippujen hintoja. SDP haluaa, että korotuskehitykselle laitetaan stoppi.

Tänään kaupunginhallitus lausui HSL:n tulevaisuuden suunnitelmista korottaa julkisen liikenteen lippujen hintoja. SDP Helsingin kaupunginhallitusryhmä vastustaa korotussuunnitelmia. Kaupunginhallitus hyväksyi lausunnon, joka on kriittinen korotuksille.
– Me olemme vahvasti sitä mieltä, että emme halua hintojen nousevan. Olemme valmiita tekemään työtä tavoitteen eteen, valtuustoryhmän puheenjohtaja Elisa Gebhard toteaa.
Helsingin HSL:lle maksamasta kuntaosuudesta päätetään syksyisin budjettineuvotteluissa.
– Meille demareille on erittäin tärkeää, että Helsingissä on toimiva, laadukas ja edullinen joukkoliikenne, jotta jatkossakin kaupunkilaisilla olisi yhdenvertaisempi mahdollisuus valita julkinen kulkuväline, apulaispormestari Johanna Laisaari sanoo.
HSL:n rahoitusmalli käy kalliiksi matkustajille – uudistus välttämätön
Joukkoliikenteen lippujen hinnat ovat nousseet runsaasti viimeisen 10 vuoden aikana. Hintakehitykseen ovat vaikuttaneet inflaatio, viimeaikainen julkisen liikenteen arvonlisäveron nostaminen sekä erityisesti niin sanottu infrakorvausmalli.
– Epäoikeudenmukainen ja Helsinkiä syrjivä infrakorvausmalli on HSL:n lippujen nousun ja yleisesti korkean hinnan juurisyy. Suurten ja tarpeellisten raidehankkeiden kustannukset lankeavat nykyisin suoraan matkustajien maksettavaksi lippujen hinnoissa. Nykyinen malli vähentää varoja muista kaupunkilaisten palveluista, mikä tekee mallista epäreilun ja epätarkoituksenmukaisen. Tarvitsemme järjestelmätason muutoksen, kaupunginhallituksen jäsen Niilo Toivonen toteaa.
Samaan aikaan raidehankkeet ovat Helsingille välttämättömiä, koska kaupunki kasvaa ja tarvitsemme väestöä tukevan joukkoliikenneverkoston.
SDP on jo pitkään ajanut rakenteellista muutosta infrakorvausmalliin ja joukkoliikenteen lipun hintojen krooniseen nousuun. Mallin muuttaminen on ainoa kestävä keino hillitä lipun hintojen nousua ja turvata joukkoliikenteen houkuttelevuus kulkuvälineenä. Aikaisemmilla valtuustokausilla isot puolueet eivät ole tehneet tarpeeksi tämän juuriongelman ratkomiseksi.
Helsingin tavoitteena on, että helsinkiläisten lippujen reaalihinnat laskevat strategiakauden 2025–2029 aikana vuoteen 2026 verrattuna. Loputtomalle kierteelle on laitettava stoppi tai Helsinki ei ole enää kaikille toimiva kaupunki.
– Julkinen liikenne on monille esimerkiksi lähiöissä asuville ihmisille elämänlanka. Ei voi olla niin, että pitää valita joko tai: julkisen liikenteen laatu on heikkoa tai lippujen hinnat ovat niin kalliita, että niihin ei ole pienituloisella varaa. Tämä ongelma jatkuu joka vuosi niin kauan, kunnes nykyinen infrakorvausmalli on korjattu, ja me demarit haluamme viimeinkin korjata tämän valuvian, kaupunginhallituksen jäsen Ville Jalovaara sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa Gebhardkaupunginhallituksen jäsen, kansanedustaja
Puh:+358505751723elisa.gebhard@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP Helsinki
Elisa Gebhard SDP Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtajaksi27.8.2025 18:25:10 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä järjestäytyi kokouksessaan keskiviikkona 27.8. Ryhmälle valittiin uusi puheenjohtaja ja 3 varapuheenjohtajaa.
Helsingin strategiassa näkyy vahvasti SDP:n kädenjälki26.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin strategianeuvotteluissa on löydetty sopu valtuustokaudelle 2025–2029.
SDP Helsinki on tehnyt luottamushenkilövalinnat valtuustokaudelle 2025–202919.5.2025 14:16:16 EEST | Tiedote
Helsingin Sosialidemokraatit ry päätti perjantain piirikokouksessaan apulaispormestarivalinnan lisäksi myös luottamuspaikkajaon esityksestä.
SDP:n Helsingin piirikokous valitsi Johanna Laisaaren apulaispormestariksi16.5.2025 19:27:23 EEST | Tiedote
SDP Helsinki lähtee Laisaaren johdolla edistämään koko piirijärjestön kaupunkipoliittisia tavoitteita.
Helsingin Sosialidemokraatit ry kokoontuu tänään valitsemaan uutta apulaispormestaria16.5.2025 10:50:42 EEST | Tiedote
Tänään pidettävässä piirikokouksessa käydään vaali uudesta kaupunkiympäristön toimialan apulaispormestarista, ja ehdolla on kolme pätevää kaupunkipolitiikan osaajaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme