Tulli

Tulli takavarikoi 135 000 kappaletta huumelääkkeitä Helsingin Länsisatamassa – alkuvuoden takavarikkomäärät ennätyslukemissa

Jaa

Tulli takavarikoi kesäkuussa 2025 maahan saapuneesta henkilöautosta, rakenteisiin kätkettynä, noin 135 000 kappaletta erilaisia huumelääkkeitä. Niiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä merkittävästi enemmän tammikesäkuussa 2025 kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.

Istuimen selkänojasta löydetty kätkö.
Istuimen selkänojasta löydetty kätkö. Tulli

Huumelääkkeiden maahantuonnin yritys paljastui Helsingin Länsisatamassa kesäkuussa 2025, kun Tulli teki tarkastusta henkilöautoon. Ajoneuvon rakenteista löydettiin useita kätkötiloja, joihin oli piilotettu huumausaineeksi luokiteltavia lääkeaineita. Huumelääkkeitä takavarikoitiin ajoneuvosta yhteensä lähes 135 000 kappaletta.

– Tämä takavarikkomäärä on yksistään huomattava, ja takavarikkoon saatu huumausaine-erän suuruus kertoo Suomessa tällä hetkellä toimivien laittomien huumausainemarkkinoiden volyymista. Rikosepäily koskee kauppa-arvoltaan lähes 300 000 euron huumausaine-erän maahantuontia, kertoo valvontajohtaja Hannu Sinkkonen.

– Huumausaineiden merkittävimmät maahantuontipaikat ovat Etelä-Suomen suuret satamat ja Helsinki-Vantaan lentoasema, Sinkkonen lisää. 

Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä vuoden 2025 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana jo yli 520 000 kappaletta. Viime vuonna huumelääkkeitä takavarikoitiin koko vuoden aikana lähes 650 000 kappaletta ja vuonna 2023 yli 430 000 kappaletta. 

Huumaavia lääkeaineita käytetään yhä enemmän päihtymistarkoituksessa

Huumaavien aineiden pääsy Suomeen on mahdollista, jos ainetta ei ole luokiteltu Suomessa huumausaineeksi tai kuluttajamarkkinoilla kielletyksi psykoaktiiviseksi (KKP) -aineeksi tai lääkkeeksi. Tullin tehtävänä on estää huumeiden ja muiden vaarallisten aineiden pääsy Suomeen. 

– Huumausaineiksi luokittelemattomien huumaavien lääkeaineiden käyttö päihtymistarkoituksessa on lisääntynyt, koska niiden käytön rangaistavuus on huomattavasti matalampi kuin huumausaineiksi luokiteltujen lääkkeiden on. Huumausaineiden ja huumaavien aineiden käyttö on lisääntynyt Suomessa ja vaikutukset näkyvät yhteiskunnassa. Olen erittäin huolestunut huumaavien lääkeaineiden väärinkäytön lisääntymisestä, toteaa Sinkkonen.

Tulli on vanginnut ajoneuvon kuljettajan epäiltynä törkeästä huumausainerikoksesta ja esitutkinta on edelleen käynnissä. Syyteharkinta suoritetaan Etelä-Suomen syyttäjäalueella.

Kuvat ja videot Tullin kuvapankissa 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hannu Sinkkonen, valvontajohtaja
etunimi.sukunimi(at)tulli.fi, p. 040 332 4389.

Kuvat

Istuimen selkänojasta löydetty kätkö.
Istuimen selkänojasta löydetty kätkö.
Tulli
Lataa
Tullin takavarikoimia huumelääkkeitä.
Tullin takavarikoimia huumelääkkeitä.
Tulli
Lataa

Linkit

Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä

Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tulli

Tulli torjuu afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomeen – uusi ruokakoira turvaa työn tulevaisuudessakin7.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Tullin ruokakoirat ovat yksi tehokas keino torjua elintarvikkeiden välityksellä leviävien eläintautien tuloa Suomeen. Ruokakoirilla on tärkeä rooli esimerkiksi afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämisessä. Tulli turvaa ruokakoiratoiminnan kouluttamalla kokeneiden koirien työn jatkajaksi ruokakoira Noogien. Lihatuotteiden lisäksi koirat auttavat löytämään muutkin matkailijoiden mukana tulevat kielletyt tai rajoitetut elintarvikkeet.

Tulli paljasti amfetamiinia Etelä-Suomessa salakuljettaneen, saostaneen ja levittäneen ryhmän4.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Tulli on tutkinut törkeää huumausainerikoskokonaisuutta, jossa Suomeen salakuljetettua amfetamiiniemästä on ensin saostettu eli laimennettu myytävään muotoon amfetamiiniksi ja sitten levitetty myyntiin. Tulli takavarikoi amfetamiinia yli 500 000 euron arvosta. Kansainväliseen tapaukseen liittyy kahdeksan epäiltyä, mutta taustalla ei ole yksi järjestäytynyt rikollisorganisaatio.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye