Keskuskauppakamari: Kasvua tukevien päätösten toteuttaminen tärkeää – veronalennukset vauhdittavat kasvua

Jaa

Hallituksen päätökset toimeenpanna kasvupäätöksiä kuten veronalennuksia ovat Keskuskauppakamarin mukaan erinomainen asia. Veronalennukset antavat sysäyksen kotimaiselle kulutukselle ja yritysten investoinneille. Lisäksi työllisyyden edistämiseksi suunniteltu nuorille kohdistettava työllistymisseteli on myös hyvä päätös. Sen sijaan kaivosteollisuuden veronkorotukset ovat myrkkyä ennakoitavuudelle.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Liisa Takala

“Erinomaista, että hallitus vie päättäväisesti eteenpäin kasvua tukevia toimia.  Ansiotuloverojen, ylimpien marginaaliverojen sekä yhteisöveron alentaminen auttavat Suomea pääsemään kasvun tielle”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.

Hyvä päätös on myös suurten investointien verohyvityksen laajentaminen. Sen sijaan kaivosteollisuuden veronkorotukset saavat Keskuskauppakamarilta kritiikkiä.

“Sekä kaivosvero että kaivosten sähkövero vaikuttavat olevan nousemassa. Ennakoitavalle investointiympäristölle on myrkkyä, että yksittäiseen toimialaan kohdistetaan moninkertaisia veronkorotuksia varoituksetta. Tämä vaikuttaa myös laajemmin Suomen houkuttelevuuteen investointikohteena”, Romakkaniemi sanoo.

Taloudessa on jo merkkejä paremmasta, mutta kuten yleensä suhdannekäänteissä, työllisyys ei ole vielä kohentunut.

Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen päätös nuorille kohdistetusta työllistymissetelistä onkin erittäin hyvä. Seteliä voivat käyttää yritykset, jotka sitoutuvat 18–29-vuotiaiden nuorten työllistämiseen vähintään puolen vuoden ajaksi.

”Työllisyyden vahvistaminen on erityisen tärkeä toimi. Ehdotus 30 miljoonan euron nuorten työllistymissetelistä on tärkeä niin yrityksille kuin koko Suomelle. Nuoret on saatava töihin, heitä tarvitaan”, toteaa Romakkaniemi.

Kokonaisuudessaan budjettiriihessä päätetyt kasvu- ja sopeutustoimet ovat askel oikeaan suuntaan julkisen talouden vakauden turvaamisessa.

“On erittäin positiivista, että kehysriihessä linjatut toimenpiteet päätettiin panna toimeen suunnitellusti ensi vuoden budjetissa. Niillä on aitoja, positiivisia kasvuvaikutuksia. Päätettyjen toimenpiteiden avulla Suomen on mahdollisuus kulkea kohti kasvua ja julkinen talous pystytään vakauttamaan pitkällä aikavälillä”, sanoo Romakkaniemi.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Maahanmuuton rakenne tarvitsee muutoksia mutta positiivisen kautta1.9.2025 19:36:43 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin mukaan maahanmuutosta käytävään keskusteluun tarvitaan positiivista, rakentavaa otetta. Maahanmuuton rakenne tarvitsee muutoksia, mutta niitä on tehtävä positiivien ei negatiivisen keskustelun ja ratkaisujen kautta. Tarvitsemme maahanmuuton yhteiskuntasopimuksen, jotta voimme etsiä ja löytää maahanmuuttoon oikeanlaiset ratkaisut, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.

Keskuskauppakamari: Isännöinnin eettinen neuvosto suositteli kuudessa tapauksessa varoitusta ja kahdessa huomautusta28.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin yhteydessä toimiva Isännöinnin eettinen neuvosto on suositellut isännöintialan yrityksille kuudessa tapauksessa varoitusta ja kahdessa huomautusta kevään ja kesän aikana annetuissa lausunnoissaan. Varoitukseen johtaneissa tapauksissa kyse on ollut muun muassa pitkäkestoisista isännöinnin perustehtävien laiminlyönneistä.

Keskuskauppakamari: Yhden paikan sääntö ulotettava myös hiljattain tutkinnon suorittaneisiin28.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamari ehdottaa, että valmistelussa olevaan niin sanottuun yhden paikan sääntöön sisältyisi ehto, jonka mukaan korkeakouluun voisi hakea vain henkilö, jolla ei ole aiempaa samantasoista tutkintoa suomalaisesta korkeakoulusta tai jonka tutkinnon suorittamisesta on kulunut yli kymmenen vuotta. Lakiluonnoksessa ehdotetaan nyt, että jatkossa opiskelijan pitäisi luopua aiemmasta opiskeluoikeudestaan, jos ottaa vastaan uuden opiskelupaikan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye