Tuhkasta tehoa biokaasun tuotantoon
4.9.2025 07:03:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston ja Luonnonvarakeskuksen tutkijat ovat havainneet, että tuhka näyttää olevan erinomainen lisäaine biojätteen mädätysprosessiin sekä metaanin tuotannon että mädätysjäännöksen lannoitusominaisuuksien kannalta. Tutkimus on julkaistu kansainvälisessä Biomass and Bioenergy -lehdessä.

Maailman väestönkasvun myötä tehokas elintarviketuotanto on yhä tärkeämpää. Lannoitteiden kysyntä kasvaa, mutta kaivannaislannoitteiden, kuten fosfaatin, saatavuus on rajallista. Euroopan unioni on luokitellut fosfaatin ja fosfaattikiven kriittisiksi raaka-aineiksi, koska niiden tuotanto keskittyy vain harvoihin maihin. Tämä korostaa tarvetta kehittää kierrätettyjä lannoitteita paikallisista sivuvirroista ja jätteistä.
- Anaerobinen mädätys on tunnettu biologinen prosessi, jossa mikro-organismit hajottavat orgaanista ainesta ilman happea ja tuottavat biokaasua ja ravinteikasta mädätejäännöstä. Halusimme tutkia, miten tuhkan lisääminen vaikuttaa biokaasun tuotantoprosessiin ja vaikuttaako se mädätysjäännöksen lannoitusominaisuuksiin, kertoo yliopistonlehtori Siiri Perämäki Jyväskylän yliopistolta.
Tuhkan positiivinen vaikutus
Kokeellisessa tutkimuksessa tutkijat havaitsivat, että voimalaitoksilla muodostuvaa tuhkaa voi käyttää anaerobisen mädätyksen lisäaineena metaanin tuotannon lisäämiseksi ja lannoitteena käytettävän mädätejäännöksen laadun parantamiseksi.
- Liian suuri tuhkamäärä voi kuitenkin aiheuttaa päinvastaisen vaikutuksen metaanin tuotantoon, sanoo johtava tutkija Saija Rasi Luonnonvarakeskukselta.
Tutkimuksessa havaittiin myös, että polttolaitoksen raaka-aine vaikuttaa tuhkan laatuun ja edelleen metaanin tuotantoon.
- Puun poltossa syntyvä tuhka oli suotuisampi kuin turpeen polton tuhka, mikä johtuu todennäköisesti tuhkan eri hivenainepitoisuuksista. Hivenaineiden lisääminen tuhkan muodossa vaikuttaa monimutkaisesti anaerobiseen mädätysprosessiin ja on hyvin tapauskohtaista riippuen tuhkan tyypistä, anaerobisen mädätyksen raaka-aineesta sekä mikrobiyhteisöstä, selventää Rasi.
Kasvien kasvu kiihtyy tuhkan voimalla
Tutkijat havaitsivat myös, että sinapilla tehdyssä kasvatuskokeessa tuhka lisäsi kasvien kasvua. Tuhkalisäys vaikuttaa kasvualustaan lisäämällä ravinnepitoisuutta ja orgaanisen aineksen määrää, sekä vähentää kasvualustan happamuutta. Itävyys ja kukinta vähenivät kaikissa mädätejäännöstä sisältävissä kasvualustoissa, mutta lisääntyivät tuhkan lisäämisen myötä.
- On todennäköistä, että mädätejäännöksellä lannoitetut kasvit käyttivät enemmän resursseja kasvuun kuin lisääntymiseen. Kasvualustojen raskasmetallipitoisuudet pysyivät turvallisina, eikä kasveissa havaittu haitallista metallien kertymistä, kertoo Perämäki.
Tutkimus osoittaa, että tuhkaa voisi olla mahdollista hyödyntää sekä biokaasulaitoksissa prosessin optimointiin että kierrätyslannoitteiden laadun parantamiseen, kun sitä käytetään sopivia määriä.
- Tämä tukee kiertotalouden periaatteita ja tarjoaa uusia mahdollisuuksia sivuvirtojen hyödyntämiseen, Perämäki toteaa.
Tutkimus toteutettiin osana KIRE-hanketta (Kiertotalouden ekosysteemi: jäte ja sivuvirrat raaka-aineiksi), jota rahoittivat Keski-Suomen liiton kautta Euroopan aluekehitysrahasto, Jyväskylän kaupunki, Mustankorkea Oy, Helsingin seudun ympäristöpalvelut (HSY), Saarijärven Kaukolämpö Oy ja Kuopion Energia Oy. Osa tutkimuksesta toteutettiin ympäristötieteen laitoksen opiskelijoiden kandidaatintutkielmana, jossa selvitettiin mädätejäännöksen lannoitusominaisuuksia.
Artikkelin tiedot:
- Fly ash addition into anaerobic digestion of biowaste: effects on biomethane production and fertilizing properties of the digestate, Biomass and Bioenergy, 1.8.2025
- Linkki artikkeliin: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0961953425006701
- Doi numero: https://doi.org/10.1016/j.biombioe.2025.108259
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopistonlehtori Siiri Perämäki, siiri.e.peramaki@jyu.fi, +358408053495
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto sai yli 800 000 euroa luotettavan interaktiivisen tekoälyn kehittämiseen6.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunta on saanut Business Finlandilta 822 000 euron rahoituksen interaktiivisen tekoälyn kehittämiseen. Hankkeessa luodaan luotettavampia ja paremmin ihmisten kanssa yhteistyöhön kykeneviä tekoälyjärjestelmiä sekä valmistellaan teknologiaa kaupalliseen käyttöön.
Jyväskylän yliopistoon valittiin 2924 uutta opiskelijaa2.7.2026 12:04:36 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja yliopistojen avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2924 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopulla uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja!
Avoimen väylät uudistuvat Jyväskylän yliopistossa: Selkeyttä ja lisää mahdollisuuksia tutkintokoulutukseen hakeutuville29.6.2026 12:44:56 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto nostaa avoimen väylän kautta valittavien opiskelijoiden osuutta. Tavoitetaso on 15 prosenttia niiden tutkinto-ohjelmien sisäänotosta, joihin voi hakea avoimen väylältä. Samalla avoimen väylien edellytykset selkeytyvät: jatkossa Jyväskylän yliopistossa on kolme väylätyyppiä. Kehittämistyö tukee erityisesti valtion rahoittamalla opintosetelillä opiskelevien nuorten aikuisten korkeakoulupaikan saavuttamista.
Uusiutuvan energian nopea kasvu kuormittaa luontoa – tutkijat ehdottavat tarkempaa sijainninohjausta29.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Suomessa nopeasti kasvanut tuuli- ja aurinkovoiman tuotanto vaikuttaa merkittävästi sekä ympäristöön että ihmisiin, osoittaa tuore Jyväskylän yliopiston Resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin Wisdom Letters -julkaisusarjassa ilmestynyt vertaisarvioitu artikkeli. Vaikka yksittäisiä hankkeita tarkastellaan yksityiskohtaisesti, eivät nykyiset suunnittelu- ja arviointikäytännöt riitä niiden yhteisvaikutusten hallintaan. Politiikkasuosituksia sisältävän julkaisun ovat laatineet neljä tutkijaa Suomen ympäristökeskuksesta, Itä-Suomen yliopistosta ja Turun yliopistosta.
Ketä enää kiinnostaa? Jyväskylän Kesässä kysytään, mihin journalismia ja viisautta tarvitaan muuttuvassa maailmassa25.6.2026 10:10:24 EEST | Tiedote
Jyväskylän Kesän keskusteluohjelma kokoaa 1.–5.7.2026 Jyväskylän yliopiston kampukselle tutkijoita, taiteilijoita, toimittajia ja muita asiantuntijoita pohtimaan viisauden merkitystä ajassamme. Ohjelmassa tarkastellaan muun muassa journalismin tulevaisuutta, viisauden ja typeryyden rajapintoja, vastuullisuutta, ihmisen kasvua sekä luontosuhdetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme