Suomen suurimman reality-tähden Niko Saarisen elämäkertaa on myyty painettuna kirjana jo yli 10 000 kappaletta
Niko Saarisen kaksi viikkoa sitten ilmestynyttä elämäkertaa Niko - Kaikki mitä en ole kertonut on myyty jo yli 10 000 kappaletta painettuna. Upean vastaanoton saaneessa, Mari Koppisen kirjoittamassa kirjassa, Niko Saarinen paljastaa ensimmäistä kertaa show-roolinsa takana piilevän herkän ja pohdiskelevan minän ja näyttää millaista hänen elämänsä todellisuudessa on ollut.

”Se, että lukijat ovat ottaneet kirjani näin upeasti vastaan, on uskomattoman hienoa. Oman tarinan näkeminen kirjana merkitsee minulle enemmän kuin osasin koskaan kuvitella”, Niko Saarinen sanoo.
”Myyntiluvut puhuvat puolestaan: suomalaiset ovat löytäneet tarinan, joka koskettaa, naurattaa ja ravistelee”, iloitsee Otavan liiketoimintajohtaja Nona Ratia.
Kirja on saatavana eksklusiivisesti äänikirjana Storytelissa 24.9. Niko Saarisen lukemana. Äänikirja vapautuu muihin palveluihin 20.11.
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Mitä vaaditaan, että lähtisit itärajan taakse salaa, yksin ja jalkapatikassa? Toiminnalla ladattu ex-ammattisotilaan jännärisarja jatkuu!2.9.2025 08:57:18 EEST | Tiedote
Seppo Mustaluodon kirjasarjan päähenkilö Janne Norrman on entinen erikoisjoukko-operaattori – tuttua toimintaa myös kirjailija Mustaluodolle. Uutuusteos tempaa lukijan mukaansa hengästyttävän suoraviivaiseen toimintatrilleriin.
Tiedustelutoiminnan historiaa sota-ajan Suomessa1.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Sotatieteiden tohtori Toni Monosen uusi tietokirja kertoo sotilastiedustelutoiminnan historiasta Suomessa sota-aikana.
MUISTUTUS: Olivier Norek haastateltavissa pressitilaisuudessa 4.9. – kansainvälisesti ylistetty romaani Talven soturit kertoo Simo Häyhän tarinan1.9.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Ranskalaisen huippukirjailija Olivier Norekin maailmanmenestykseksi noussut historiallinen romaani Talven soturit ilmestyy suomeksi Otavan kustantamana. Teos kertoo Suomen talvisodasta ja sen myyttiseksi kasvaneesta tarkka-ampujasta Simo Häyhästä. Suomennoksen julkaisemisen kunniaksi Norek saapuu Suomeen ja on median tavattavissa Helsingissä 4.9, Mikkelissä 6.9. ja Rautjärvellä 7.9.
Maarit Tastulan kirja kuvaa tarkkanäköisesti Amerikkaan lähteneiden siirtolaisten kohtaloita28.8.2025 11:56:07 EEST | Tiedote
Maarit Tastulan kirja Köyhää väkeä – Suomalaisia Amerikan kultamailla ilmestyy 11.9. Kirja kertoo Amerikkaan muuttaneista suomalaissiirtolaisista ja heidän elämästään yhdistäen tavallisten ihmisten tarinat viralliseen historiankirjoitukseen.
Juha Itkosen Anna minun rakastaa enemmän ilmestyy leffapokkarina elokuvajulisteen kannella27.8.2025 17:53:43 EEST | Tiedote
Juha Itkosen rakastetusta romaanista Anna minun rakastaa enemmän on julkaistu nyt elokuvajulisteella kuvitettu leffapokkari, joka löytyy mm. Suomalaisesta Kirjakaupasta ja Otavan verkkokaupasta. Rita Behmin ja Pyry Kähkösen tähdittämä elokuva saa ensi-iltansa perjantaina 3. lokakuuta 2025, ja sen on ohjannut sekä käsikirjoittanut Oskari Sipola. Tämä odotettu filmatisointi on ensimmäinen Itkosen tuotannosta tehty elokuva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme