Lasten liikunta ja planetaarinen hyvinvointi pääteemana kansainvälisessä konferenssissa Peurungassa 9.–12.9.
Liikuntatieteellinen tiedekunta järjestää Paediatric Work Physiology 2025 -konferenssin 9.–12. syyskuuta Peurungassa. Tapahtuma kokoaa yhteen lasten liikunnan ja terveyden asiantuntijoita eri puolilta maailmaa. Konferenssin pääteemana on lasten liikunta ja planetaarinen hyvinvointi, ja ohjelmassa käsitellään muun muassa ilmastonmuutoksen vaikutuksia lasten terveyteen ja liikuntaan.

"Liikunta on elinehto lasten terveydelle ja hyvinvoinnille, mutta sitäkään ei voi tarkastella irrallaan ympäröivästä, ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta kärsivästä maailmasta. Konferenssissa haluamme tuoda esiin, miten liikunta voi olla osa ratkaisua ilmastonmuutoksen ja muiden globaalien haasteiden keskellä," sanoo konferenssin puheenjohtaja, lasten ja nuorten liikuntafysiologian dosentti Eero Haapala.
Nuorten mielenterveys on yksi konferenssin tärkeistä teemoista.
“Nuorten mielenterveyden haasteet ovat lisääntyneet kuluneiden vuosien aikana ja ilmastonmuutos näyttää lisäävän niitä entisestään. Liikunta ja hyvä fyysinen kunto voivat kuitenkin auttaa kestämään esimerkiksi stressiä paremmin”, Haapala toteaa.
Konferenssi on suunnattu tutkijoiden lisäksi myös valmentajille, terveysalan ammattilaisille, opettajille ja muille lasten liikunnasta, urheilullisesta kehityksestä sekä ilmastonmuutoksen terveysvaikutuksista kiinnostuneille.
Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita tapahtumaan. Tarjoamme mahdollisuuden haastatella konferenssin asiantuntijapuhujia paikan päällä.
Keynote-puhujat ja aiheet:
- Professori Stuart Biddle: Liikunta, ilmastonmuutos ja nuorten mielenterveys
- Apulaisprofessori Joe Eisenmann: Urheilullisen kehityksen optimointi – mitä käytännön toimijat tietävät ja tekevät?
- Professori Kevin Till: Fyysisen lukutaidon tukemisen haasteet ja ratkaisut nuorilla
- Apulaisprofessori Tim Takken: Mitä uutta auringon alla?
- Professori Tiina Ikäheimo: Liikunta ja urheilu ääriolosuhteissa lapsilla ja nuorilla
- Professori Arja Sääkslahti: Pienten lasten ulkoleikki, motorinen kehitys ja koettu motorinen pätevyys fyysisen aktiivisuuden ennustajina kouluvuosina
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Katri Lehtovaara
Viestinnän asiantuntija, Liikuntatieteellinen tiedekunta
katri.lehtovaara@jyu.fi , +358504750815
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katri LehtovaaraViestinnän asiantuntija, Liikuntatieteellinen tiedekunta
Puh:+358504750815katri.lehtovaara@jyu.fiJyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus selvitti kansallislaulujen tunneilmaisuja – Maamme-laulu poikkeaa valoisuudellaan muista pohjolan sävelistä4.9.2025 10:45:59 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama tutkimus analysoi 176 kansallislaulun tunneilmaisua. Tulosten mukaan päiväntasaajan läheisyydessä sijaitsevien maiden kansallislaulut ovat energisiä, kun taas pohjoisempien maiden laulut olivat surumielisempiä. Yllättäen suomalaisten Maamme-laulu osoittautui iloisemmaksi kuin osattiin odottaa.
Tuhkasta tehoa biokaasun tuotantoon4.9.2025 07:03:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston ja Luonnonvarakeskuksen tutkijat ovat havainneet, että tuhka näyttää olevan erinomainen lisäaine biojätteen mädätysprosessiin sekä metaanin tuotannon että mädätysjäännöksen lannoitusominaisuuksien kannalta. Tutkimus on julkaistu kansainvälisessä Biomass and Bioenergy -lehdessä.
Rehtori Jari Ojala: Yhteistyö vahvistaa Jyväskylän asemaa3.9.2025 14:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston lukuvuoden 2025–2026 avajaispuhe 3.9.2025.
Kolme uutta matematiikan professoria Jyväskylän yliopistoon3.9.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston matematiikan ja tilastotieteen laitoksella on aloittanut kolme uutta matematiikan professoria 1.9.2025. Tuoreiden professoreiden Tapio Rajalan, Mikko Parviaisen ja Vesa Julinin mielestä matematiikka on ihmiskunnan yksi suurimpia saavutuksia, sillä sen avulla voidaan muuttaa maailmaa.
Miikka Rokkanen on valittu Jyväskylän yliopiston Vuoden alumniksi 20252.9.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi on valittu johtava ekonomisti Miikka Rokkanen. Miikka Rokkanen on suorittanut kandidaatin ja maisterin tutkinnot Jyväskylän yliopistossa ja on väitellyt tohtoriksi taloustieteestä Massachusetts Institute of Technologyssa (MIT) vuonna 2014.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme