Oulun kulttuurisäätiö, Oulu2026

Euroopan kulttuuripääkaupunkivuosi lähestyy, tutustu tapahtumakalenteriin

Jaa

Neljä kuukautta Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden käynnistymiseen. Yli 500 toimijaa luo yhdessä vuoden, jolloin pohjoinen Suomi on kulttuurin uusi keskipiste Euroopassa. Tarjontaa on luvassa kaikille laidasta laitaan; näyttelyitä, festivaaleja, maailman kantaesityksiä, esittävää taidetta, kyläjuhlia, pysyviä taideteoksia, urheilua ja muuta monipuolista ohjelmaa 40 kunnan alueella.  Vuosi tuo tulleessaan tuhansia tapahtumia. Tapahtumakalenteri on tutustuttavissa ja se täydentyy vielä h-hetken lähestyessä. 

Kuvassa ihmisiä ulkona pitkän pöydän ääressä Kesäillan kattaus -tapahtumassa Oulussa kesällä 2024.
Kesäillan kattaus -tapahtuma Oulussa kesällä 2024. Vuonna 2026 Kesäillan kattauksessa on kilometrin mittainen pöytä Kevin Kallombo Oulu2026

”Oulu2026-vuotta tekevät sadat taideorganisaatiot, festivaalit ja muut luovan alan toimijat. Se on valtava määrä osaamista ja sitoutumista. Uskon yksittäisten tapahtumien määrän olevan yhteensä jopa 3 000. Yhteinen vuotemme nostaa kulttuurin ja luovuuden merkityksen uuteen valoon kaikessa toiminnassa”, iloitsee Oulu2026:n ohjelmajohtaja Samu Forsblom.

Alkuvuosi on pohjoisen kulttuurin ja talvisten tapahtumien aikaa

Alkuvuosi kutsuu yleisöä rohkeasti reunalle, kun talven lumen ja jään keskellä loistaa pohjoisen ainutlaatuinen kulttuuri kaikessa moninaisuudessaan yhdessä eurooppalaisten kumppaneiden kanssa.

Kulttuuripääkaupunkivuoden käynnistää 31. joulukuuta 2025 Ylen kanavissakin nähtävä Vuosi vaihtuu -show. Lavalle nousevat Suomen ykkösartistit, kuten KUUMAA, Suvi Teräsniska, pehmoaino, Goldielocks ja Ege Zulu. Lisää artisteja julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput ovat jo myynnissä.

Kulttuuripääkaupunkivuotta juhlitaan koko kansan voimin Oulu2026 Avajaisfestareilla. Viikonlopun kestävä (16.–18.1.), Oulun keskustan valtaava festari on näyteikkuna vuoden tarjontaan. Festarien koko ohjelma julkistetaan marraskuussa 2025.

Avajaisfestareiden aikaan pääsee tutustumaan ensimmäistä kertaa Suomessa Fotografiska Tallinnan kuratoimaan valokuvanäyttelyyn: Play on 17 taiteilijan ryhmänäyttely Kauppakortteli Pekurissa (avajaiset 14.1.). Kaupungintalo muuntuu mediataiteen keskukseksi, kun siellä avautuvat 15.1.2026 Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta -näyttely (avajaiset 15.1.) ja Rauhankoneen kerroksia -teos (avajaiset 15.1.). Rauhankoneen virtuaaliseen kerrostumaan voi osallistua keskustelemalla rauhasta rauhankone.eu-verkkosivulla 4. syyskuuta alkaen.

Uuden lastenkulttuurikeskus Kotilon avajaisia vietetään keskustakirjasto Saaressa Avajaisfestareiden aikaan. Lastenkulttuurikeskus tarjoaa monipuolista ja laadukasta  lastenkulttuuria, joka houkuttelee niin paikallisia kuin matkailijoitakin.

Saamelaiskulttuuri on monipuolisesti esillä alkuvuoden aikana. Ovllá-saamelaisoopperan maailman kantaesitys koetaan Oulun teatterissa 16. tammikuuta. Ovllá on ooppera totuuden katoamisesta ja suuresta yksinäisyydestä. Se nostaa Oulun teatterin suurelle näyttämölle Pohjoismaiden ainoan alkuperäiskansan, saamelaisten näkökulman sekä ne valtavan kipeät seuraukset, jotka valtiojohtoisen sorron jäljiltä vaikuttavat yhä uusiin saamelaissukupolviin. Oulun taidemuseon Eanangiella – Maan kieli -näyttely tutustuttaa saamelaisen kulttuurin kirjoon, kestävyyteen ja kauneuteen (avajaiset 16.1.). Näyttelyssä yhdistyvät saamelaisen nykytaiteen Sápmi Triennale -kiertonäyttelyn teokset, duodji eli saamenkäsityö, eri sukupolvien teokset ja äänimaisemat. 

“Avajaisfestarit avaavat isosti vuoden kulttuuriohjelman. Kaupungin täyttävän taiteen ja tapahtumien runsauden lisäksi koettavissa on neljä merkittävää näyttelyä. Nyt on aika innostua pohjoisesta”, toteaa Oulu2026:n ohjelmajohtaja Samu Forsblom.

Talvitapahtumien superviikot jatkuvat helmi–maaliskuussa, kun muun muassa umpihankihiihdon MM-kisat kutsuvat Pudasjärvelle (6.–8.2.), Oulussa Nallikari Snow Fest esittelee kansainvälisten lumiveistäjien teoksia (10.–14.2.), Polar Bear Pitching vie start up -yrittäjät avantoon (26.2.), urbaani talvifestivaali Frozen People tanssittaa elektronisen musiikin tahdissa valon ja taiteen keskellä meren jäällä (28.2.) ja talviuinnin MM-kisat käydään 3.–8.maaliskuuta. 

Helmikuussa julkaistaan kulttuuripääkaupunkivuoden oma neulemallisto, jonka kuviokieli on Turkansaaren ulkomuseosta. Taito Pohjois-Pohjanmaa ry:n projektin tavoitteena on innostaa oululaisia ja eurooppalaisia neulomiseen sekä tuoda esiin käsitöiden tekemisen yhteisöllisyyttä ja hyvinvointia lisäävä vaikutus.

 

Kesä tuo kulttuuria ja taidetta kaikkialle

Kevät ja kesä herättävät villin kaupungin, kun valon, luonnon ja kaupunkielämän parhaat puolet tulevat esiin. Kulttuuria nähdään myös uusissa ja yllättävissä paikoissa. 

Eri puolille Oulua sijoittuvista teoksista rakentuu pysyvä taidereitti Climate Clock, joka käsittelee pohjoista luontoa ja ilmastonmuutosta. Julkisen taiteen teokset ovat kansainvälisten taiteilijoiden tekemiä. Kokonaisuus valmistuu kesäkuussa 2026. ARToulu-taidealue tuo kymmeniä uusia taideteoksia Oulun jokisuistoon, seitsemään eri kaupunginosaan. Oulu2026-seinämaalaukset ilahduttavat jo eri puolilla kaupunkia ja viimeinen kuudesta seinämaalauksesta valmistuu Oulun keskustaan. Kiehtova kohde on myös uuden elämän saava Alvar ja Aino Aallon 1931 suunnittelema AaltoSiilo Toppilassa. 

Rohkeasti reunalla -stadionkonsertti 13. toukokuuta tuo esiin lasten ja nuorten itse esittämänä musiikin iloa ja yhteisöllisyyttä.  Konsertin esiintyjinä loistavat eri ikäiset musiikkiluokkalaiset ja Madetojan musiikkilukiolaiset. Oppilaiden kanssa esiintymässä nähdään myös oululaislähtöisiä tähtiartisteja.

Ensimmäistä kertaa Hiukkavaarassa järjestettävä Circus Festival OU levittäytyy katusirkuksesta sirkustelttaan ja perheohjelmasta kokeellisiin iltaklubeihin 15.–18. kesäkuuta. Aisti Fest 5.–6. kesäkuuta on uusi ruokaa ja juomaa, musiikkia, työpajoja, taidetta, kirjallisuutta ja kulttuuria tarjoileva tapahtuma.

Lumo Companyn Ylitys tarjoaa historiallisen hetken 22. elokuuta: ensimmäistä kertaa kolme suomalaista naista ylittää virtaavan veden vain nuora jalkojensa alla, esiintyjinä maailmanluokan nuorallatanssijat Sanja Kosonen, Hanna Moisala ja Anniina Peltovako.

Ensi vuonna tulee 100 vuotta siitä, kun ensimmäiset jazzmuusikot saapuivat Amerikasta Suomeen Andania-laivalla. Suomalaisen jazzmusiikin syntymäpäiviä vietetään Elojazzien yhteydessä 31.7.–1.8. Ouluun rakennetaan New Orleans -henkinen jazzkylä, jossa palataan rytmimusiikin alkujuurille.

Kesäillan kattaus kutsuu kaikki kauniisti katetun pöydän äärelle ruokailemaan ja viihtymään 15. elokuuta. Kilometrin mittainen pöytä Hallituskadulla saa ylleen pöytäliinan, joka syntyy oululaisten ja kiinalaisten suunnittelijoiden yhteistyönä. Sen suunnittelevat ja toteuttavat yhdessä Pohjoisen muotoilukeskus Proton Susanna Sivonen ja Oulun ystävyyskaupungissa Hangzhoussa sijaitsevan China Academy of Artin opiskelijat. Tapahtuma on osa Oulu2026:n Arctic Food Lab -ohjelmaa, jolla nostatetaan pohjoisen ruokakulttuurin arvostusta.

Euroopan parhaisiin festareihin kuuluvat 13 tapahtumaa tarjoavat jokainen uutta koettavaa vuonna 2026; Kuhmon Kamarimusiikki rakentaa Euroopan keskiössä -teemaa kolmella kantaesityksellä, joiden sävellykset on tilattu Olli Mustoselta, Krishna Nagarajalta ja Cecilia Damströmiltä. Maailman vanhin musiikkivideofestivaali Oulun Musiikkivideofestivaalit lanseeraa festivaaleille myös eurooppalaisen kilpailusarjan.

Kesä huipentuu Delta Life -juhlaviikonloppuun. Oulun syntypaikalle Pokkisenväylän ympäristöön rakennettava pääsymaksuton tapahtuma kietoo yhteen alueen ja Euroopan vesireittien tarinoita ja tulevaisuudennäkymiä. Marzi Nyman säveltää teoksen musiikin. Taiteilijakaartiin kuuluvat Mieskuoro Huutajat, jousikvartetti Meta4 sekä Oulu All Star Big Band johtajanaan Jukka Eskola. Kuoronjohtaja Petri Sirviö säveltää teokseen Mieskuoro Huutajille oman osansa.

Kylätapahtumat ja ainutlaatuinen luonto hurmaavat 

Sanginsuun, Lapinkankaan ja Sanginjoen alueen Sanginkonnusta tulee ainutlaatuinen taiderasteista koostuva reitti, jossa taide ja elämyksellisyys yhdistyvät puhtaaseen luontoon.

Lukuisat kylätapahtumat rikastuttavat alueen kulttuurielämää erityisesti kesällä. Taidepitäjä Iin Uittoviikko (29.6.–5.7.) tarjoaa taidetta, musiikkia ja ruokaa, ympäristötaidetyöpajoja, tukkilais- ja ruokaperinnettä sekä tanssikonsertteja. Haapavesi haastaa naapurikunnat mukaan kisailemaan Wanhan ajan viestihiihtoon, jossa pukeudutaan vanhoihin vaatteisiin ja hiihdetään vanhoilla suksilla. Haapavedellä järjestetään myös Ilmakanteleen MM-kisat.

Kajaani juhlii 375-vuotisjuhlavuottaan, joten kaupunki on täynnä kulttuuritapahtumia ja taidetta koko vuoden ajan. VILLIT – THE WILD ONES on Routa Companyn tuottama kansainvälinen immersiivinen esitys, jossa kokijat tekevät matkaa teokseen eri lähtöpisteistä. Lisäksi Oulu2026-ohjelmassa on mukana musiikkia, esittävää taidetta ja yhdessäoloa yhdistäviä tapahtumia kuten Kekrijuhlat, Kajaanin Runoviikko ja Kajaanin kaupungin 375-vuotisjuhlat.

Ensi vuonna 40 vuotta täyttävä Aineen taidemuseo Torniossa järjestää juhlan kunniaksi Kaikkien syntymäpäivät -tapahtumien sarjan. Kemi ja Tornio toteuttavat yhdessä Haaparannan kanssa Vid samma hav – Saman meren äärellä -tapahtuman (5.-7.6.) Pohjanlahden satamissa ja saarilla. 

Romanikulttuurin festivaali Marakni esittelee kesä- ja elokuussa kulttuuripääkaupungin yleisölle sekä kotimaisen että kansainvälisen romanitaiteen ajankohtaisia tekijöitä. Pyhäjoelle, Liminkaan ja Ouluun sijoittuvissa näyttelyissä on esillä historiallisia romanipitsejä, yhteisötaideteoksia, sarjakuvaa, animaatioita, metallitöitä ja taidetaontaa sekä nuorten romanitaiteilijoiden teoksia eri maista.

Faravidin maa on teatteria, tanssia ja sirkusta yhdistävä teos, jossa Oululle ja Pohjois-Suomelle luodaan puolifiktiivinen, myyttinen menneisyys. Teos on Oulun teatterin ja Flow Production yhteistuotanto. Sijainti paljastetaan vasta myöhemmin.

Pukusuunnittelija ja taiteilijaprofessori Pasi Räbinä kuratoimat Tomorrow’s Wardrobe & Yuima Nakazato -näyttelyt Oulun taidemuseossa (22.5.–11.10.) nostavat esiin ekologiset materiaalit ja kierrätyksen vaatesuunnittelussa.

 

Syksy tuo esiin taiteen, tieteen ja teknologian yhteyden 

Syksy ja loppuvuosi tarjoilee vastakohtien voimaa: valon ja pimeyden kamppailua, taiteen ja teknologian vaikuttavia yhdistelmiä, pohjoista mystiikkaa. 

Yleisön rakastama Lumo-valofestivaali laajenee kymmenpäiväiseksi Lumo Art & Tech -festivaaliksi, joka yhdistää taiteen ja teknologian näyttävällä tavalla 13.–22. marraskuuta. Festivaali tuo kaupunkiin kansainvälisiä huippuosaajia ja tarjoaa visuaalisia näyttelyitä, valotaidetta, äänitaidetta sekä kansainvälisiä kohtaamisia.

Underground Clash (työnimi) on pohjoisesta luonnosta inspiroituneen tanskalaisen Jakob Kudsk Steensenin vaikuttava mediataideteos Oulun keskustan alla, Kivisydän-pysäköintilaitoksessa. Näyttely avataan syyskuussa ja se huipentuu Lumo Art & Tech -festivaaliin.

Beyond the Sky yhdistää taidetta, tiedettä ja teknologiaa innovatiiviseksi elämykseksi, joka tuo kaukaiset tähtisumut yleisön ulottuville. Teoksen ytimessä on oululaisen astronomisen luontokuvaajan ja kuvataiteilija Jukka-Pekka Metsävainion elämäntyö. Metsävainion kuvat sulautuvat yhteen Lauri Porran sävelkielen kanssa. Ensi-ilta Ouluhallissa 19. marraskuuta.

Aurora Revelare tarjoaa kansainvälisesti kiinnostavan luonnonilmiömme, revontulet aivan uudella tavalla. Upea visuaalinen kokemus Tiiman Deep Space -elämystilassa ja toiminnallinen tiedekeskusnäyttely avaavat revontulten salaisuudet kaikenikäisille 9. lokakuuta.

Suurmusikaali tuo joulun tunnelmaa 

Revontulten lumoavaan maahan sijoittuva Lumipallo-suurmusikaali saa maailman kantaesityksensä Oulussa joulukuussa 2026. Koko perheen joulumusikaali punoo yhteen pohjoisia legendoja. Se luo jännittävän kertomuksen täynnä taikuutta, mysteeriä ja romantiikkaakin. Lumipallon päärooleissa nähdään Kristo Salminen ja Saara Aalto. Musikaalin orkesterina toimii Oulu Sinfonia kapellimestarinaan Kristian Nyman. Lisäksi lavalla nähdään 22 musikaaliesiintyjää. 


Vuoden loppuhuipennus on Oulun Kärppien tuottama Talviklassikko-jääkiekkotapahtuma 12. joulukuuta. 

Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki. Vuotta rakennetaan yhdessä 39 pohjoisen kunnan kanssa. Vuoden pääteema on kulttuuri- ilmastonmuutos. Kulttuuri-ilmastonmuutos merkitsee pysyvästi rikkaampaa kulttuurielämää. Kulttuuri-ilmastonmuutos tarkoittaa halua yhdistää ihmisiä. Halua tuoda elämään hauskanpitoa ja iloa, mutta myös laajentaa tapojamme ajatella, ymmärtää ja kuunnella toisiamme.

Toimintaa ohjaa yhdeksän jäseninen hallitus, jonka puheenjohtaja on Risto Ruohonen. Vuoden päärahoittajat ovat Oulun kaupunki ja opetus- ja kulttuuriministeriö. Oulu2026:n pääyhteistyökumppanit ovat Pohjolan OP ja Kaleva Media. Suomen Kulttuurirahasto on rahoittanut saamelaiskulttuurin kokonaisuutta, Svenska kulturfonden ruotsinkielistä ohjelmaa.


Lisätiedot
:

Oulu2026:n ohjelmajohtaja Samu Forsblom p. 044 703 7558
Ohjelmapäällikkö Henri Turunen p. 040 621 2015
Kalenterista löytyvät ohjelmatoteuttajat

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki

Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki vuonna 2026. Kulttuuripääkaupunkivuosi yltää 39 kumppanikuntaan pohjoisessa Suomessa. Tavoitteena on pysyvä kulttuuri-ilmastonmuutos.  Kulttuuri-ilmastonmuutos merkitsee pysyvästi rikkaampaa kulttuurielämää ja muutosta alueelle. Kulttuuri-ilmastonmuutos yhdistää kulttuuria, taidetta ja teknologiaa yllättävälläkin tavalla, luo kohtaamisia ja synnyttää vuorovaikutusta.  

Oulu2026 tarjoaa innostavaa, kestävää ja eurooppalaista sisältöä jo ennen vuotta 2026, jolloin kattava kulttuuripääkaupunkivuosi huipentuu. Toiminnasta vastaa Oulun kulttuurisäätiö sr. Oulu2026:n pääyhteistyökumppanit ovat Pohjolan OP ja Kaleva Media.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun kulttuurisäätiö, Oulu2026

Jakob Kudsk Steensen transforms Oulu’s underground into a living digital world28.8.2025 19:39:35 EEST | Press release

Launching in September 2026 in Oulu, Finland – one of the world’s northernmost cities just below the Arctic Circle – Jakob Kudsk Steensen presents a new site-specific artwork beneath the city, where past sub-arctic ecosystems merge with future landscapes. As Oulu celebrates its year as European Capital of Culture in 2026, Steensen creates a unique living virtual world connected to Finnish ecology and history, exhibited in an underground car park.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye