Valogalleria 2025: Tove Janssonin ensimmäinen muumitarina valotaiteena Tampereella
6.9.2025 09:00:00 EEST | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote
Muumi 80 -juhlavuoden kunniaksi Tampereen taidemuseon kokoelmataiteilija Tove Jansson on valittu vuoden 2025 Valogallerian taiteilijaksi. Keskustan rakennusten seiniin heijastettava valotaidekokonaisuus kantaa nimeä Muumien matka kotiin. Kuvitukset on valittu Janssonin ensimmäisestä muumitarinasta. Valogalleria on osa lokakuussa avautuvien Tampereen Valoviikkojen kokonaisuutta.

Tove Janssonin ensimmäinen muumitarina Muumit ja suuri tuhotulva täyttää tänä vuonna 80 vuotta. Tampereen läntisen keskustan seinille heijastetaan 15 valoteosta, jotka perustuvat Janssonin alkuperäisiin kirjankuvituksiin vuodelta 1945. Muumit ja suuri tuhotulva kertoo Muumimamman ja Muumipeikon matkasta, kun he etsivät Muumipappaa. Matkalle liittyvät Nipsu ja Tulppaana, ja seurue kohtaa monenlaisia hahmoja – käärmeitä, merikissoja, marabuhaikaroita ja muita satumaisia olentoja. Tarina kuljettaa lukijan rehevästä viidakosta makeaan satumaisemaan, myrskyävälle merelle ja tulvan keskelle. Lopulta seurue löytää tiensä Muumilaaksoon – paikkaan, jossa kohoaa pyöreä, kaakeliuunia muistuttava sininen talo. Muumitalo on turvan ja yhteenkuuluvuuden symboli, joka on keskeinen osa Janssonin ensimmäistä muumitarinaa.
Tove Jansson kirjoitti tarinaa talvisodan aikana, kun maalaaminen tuntui ahdistavalta. Hän kirjoitti peikkomaisesta hahmosta, joka oli aiemmin esiintynyt hänen pilapiirroksissaan. Jansson viimeisteli tarinan ja kuvitukset vuonna 1945. Kirjan kuvitukset, joissa Muumit ovat pitkänokkaisempia kuin myöhemmissä teoksissa, hän piirsi mustalla tussilla ja laveeraten kirjan herkullista vihreänsävyistä kantta lukuun ottamatta. Teos julkaistiin ruotsiksi heti sodan jälkeen, mutta suomennos ilmestyi vasta vuonna 1991. Kirjan alkuperäiskuvitukset kuuluvat Tampereen taidemuseon kokoelmaan muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Osa kuvituksista on nähtävillä Muumimuseon perusnäyttelyssä sekä vaihtuvassa näyttelyssä Tervetuloa Muumitaloon!
Muumimuseo järjestää talven aikana maksuttomia kävelykierroksia Valogalleriaan. Kierroksilla tutustutaan Muumit ja suuri tuhotulva -tarinaan valoteosten kautta, kerrotaan Tove Janssonista taiteilijana ja siitä, miten Tampereesta tuli maailman ainoan Muumimuseon koti. Kierrosten ajankohdat vahvistetaan myöhemmin.
Valogalleria on Tampereen taidemuseon ja Tampereen Valoviikkojen yhteistuotanto, joka on ollut osa kaupungin kulttuuritarjontaa vuodesta 2015.
Muumien matka kotiin
Valogalleria 2025
24.10.2025–9.3.2026 iltaisin
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna KangasmuseoamanuenssiTampereen taidemuseo
Puh:+358 (0)40 801 6873johanna.t.kangas@tampere.fiKuvat
Tampereen taidemuseo
Tampereen taidemuseo järjestää vaihtuvia näyttelyitä taiteen historian teemoista ja esittelee vanhoja mestareita sekä nykytaiteen tuoreimpia tekijöitä. Esille nostetaan niin paikallisia taiteilijoita kuin kansainvälisiäkin tekijöitä. Vuoden kohokohta on Vuoden nuoren taiteilijan julkistus ja palkintonäyttely. Pirkanmaan vastuumuseona taidemuseo tutkii paikallista taidehistoriaa ja tukee alueen toimijoita. Tampereen taidemuseo hallinnoi ja hoitaa Suomen toiseksi suurinta taidekokoelmaa, joka käsittää yli 15 000 teosta.
Tampereen taidemuseo
Puutarhakatu 34, 33230 Tampere
puh. 041 730 3104
tampereentaidemuseo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Vuoden nuori taiteilija 2026 on Roope Itälinna23.1.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu Vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.
Encore! tuo kansallismaisemia ja urbaania sykettä Tampereen taidemuseoon19.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Tampereen taidemuseon kevään näyttely Encore! – Klassikoita ja nykytaidetta kokoelmista tuo vielä kerran yleisön nähtäville merkittävät klassikkoteokset ja puhuttelevaa nykytaidetta museon hallinnoimista kokoelmista. Näyttelyn päättyessä kesäkuussa lähes satavuotias taidemuseo sulkee ovensa noin neljän vuoden ajaksi peruskorjauksen ja uudisrakennushankkeen vuoksi.
KUTSU MEDIALLE - Vuoden nuori taiteilija 2026 julkistetaan Tampereen taidemuseossa 23.1.202613.1.2026 10:43:53 EET | Kutsu
Tampereen taidemuseo julkistaa Vuoden nuoren taiteilijan 2026 perjantaina 23.1.2026 klo 10 Tampereen taidemuseossa, os. Puutarhakatu 34. Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan julkistusta. Julkistamistilaisuudessa on mahdollista kuvata ja haastatella taiteilijaa. Ilmoittaudu mukaan tapahtumaan etukäteen sähköpostilla heli.hakala@tampere.fi.
Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo vuonna 2026 – Omien kokoelmien juhlaa ennen museon sulkeutumista sekä muumimukimaniaa4.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Tampereen museot julkistivat tänään vuoden 2026 näyttelynsä. Koko taidemuseon kattava Encore!-näyttely tuo keväällä ihailtavaksi rakastetut klassikot, isot nimet ja nykytaiteen helmet omista kokoelmista ennen kuin museo sulkeutuu uudisrakennushankkeen vuoksi. Kokoelmanäyttelyä täydentää toukokuussa harvinainen Helene Schjerfbeckin näyttely Nordea Taidesäätiöltä. Kesän Taidevaltakunta ’26 -biennaali nähdään jo väistötiloissa samoin kuin Vuoden nuori taiteilija -näyttely. Muumimuseon seuraava vaihtuva näyttely syventyy muumimukeihin ja niiden keräilyn filosofiaan – miksi lähes jokaisella suomalaisella on kaapissaan muumimukeja?
KUTSU: Tampereen museot julkistavat vuoden 2026 näyttelynsä23.10.2025 12:41:24 EEST | Tiedote
Tampereen museot kutsuvat median edustajia museonjohtajien tarjoamalle aamiaiselle Museo Milavidaan tiistaina 4.11. klo 8.30–10.00. Aterioinnin lomassa kuullaan, mitä Tampereen museoissa nähdään vuonna 2026. Samalla kuullaan muista museoiden ajankohtaisista asioista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

