FHRA

Kiihdytysajon Euroopan mestaruudet ratkeaa - Rantaniemellä kultasauma

Jaa

Hallitseva Euroopan mestari Jere Rantaniemi on hyvissä asemissa kolmannen EM-osakilpailun jälkeen.

Jere Rantaniemi on puolustanut FIA European Pro Modified -titteliään kaudella 2025.
Jere Rantaniemi on puolustanut FIA European Pro Modified -titteliään kaudella 2025. Pekka Rouvinen Kuva vapaasti käytettävissä kuvaaja mainiten uutisoitaessa tiedotteen sisältämästä aiheesta.

Kolmas EM-osakilpailu ajettiin viime viikonloppuna Saksassa Hockenheimin lämpimissä olosuhteissa. Siellä Jere Rantaniemi ajoi mahtavasti ProMod-ryhmän finaaliin, jossa vastassa lähin vastustaja pistehahdissa, eli hollantilainen Marc Harteveld.

Finaalitaisto oli tälläkin kertaa kova ja sitä jouduttiin ratkomaan tuomaristossa asti, sillä Harteveld sortui lähdössä punavaloon eli teki ensimmäisenä virheen vaan harmiksi Jerellä auto heittelehti puolessa välissä rataa sen verran, että luultavasti pakoputki tai takahelma osui keskiviivalla olevaan valokennon heijastintötsään, joten siitä seurasi ratarikko.

Vaikka Jere ajoi ensin maaliin, oli seurauksena keskiviivan ylityksen tulkinnasta ajon hylkäys, näin ollen Harteveld sai voiton. Pistejahdissa hollantilainen pääsi näin hienoiseen johtoon, mutta Rantaniemi on lähellä, ollen vain 16 pisteen päässä toisena.

Rantaniemen ProMod88-tiimi on päässyt jo Englantiin Santa Podiin, jossa kisataan tänä viikonloppuna ja mestaruudet ratkeavat. 

Pro Mod-ryhmän mestaruustaisto on hyvin pitkälti kahden kauppa, sillä muut kisaajat ovat pisteissä niin kaukana, että siihen heillä on ainoastaan pienet teoreettiset mahdollisuudet. Ja mestariksi kruunataan se kumpi etenee lopulta pidemmälle ja yhden pudotuskierroksen ero tulee ratkaisemaan mestaruustaiston.

Loppulähtökohdat ovat siis kutkuttavan mielenkiintoiset kun ratkotaan Euroopan parhaat kisaajat. Santa Podista seurataan tietysti kuinka Motoparkissa ratkotaan Suomen mestaruuksia, joten mahtava kisaviikonloppu luvassa monella tapaa.

Lähde: ProMod88-tiedote

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa: facebook.com/ProMod88/

Kuvat

Jere Rantaniemi on puolustanut FIA European Pro Modified -titteliään kaudella 2025.
Jere Rantaniemi on puolustanut FIA European Pro Modified -titteliään kaudella 2025.
Pekka Rouvinen Kuva vapaasti käytettävissä kuvaaja mainiten uutisoitaessa tiedotteen sisältämästä aiheesta.
Lataa
Rantaniemi Tierpin EM-osakilpailussa.
Rantaniemi Tierpin EM-osakilpailussa.
Pekka Rouvinen Kuva vapaasti käytettävissä kuvaaja mainiten uutisoitaessa tiedotteen sisältämästä aiheesta.
Lataa
Jere Rantaniemi (oik) ja Harteveld palkintopallilla Ruotsien Tierpin EM-osakilpailussa elokuussa.
Jere Rantaniemi (oik) ja Harteveld palkintopallilla Ruotsien Tierpin EM-osakilpailussa elokuussa.
Lena Peres Kuva vapaasti käytettävissä kuvaaja mainiten uutisoitaessa tiedotteen sisältämästä aiheesta.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

FHRA on koko olemassaolonsa ajan ajanut harrasteajoneuvojen asiaa, jonka lisäksi se on suomalaisen kiihdytysurheilun pioneeri. Mutkattomuus ja viihtyvyys tuottavat isompia kokemuksia. FHRA:n suurin vuosittainen tapahtuma on Original American Car Show, joka on järjestetty Helsingissä vuodesta 1980 lähtien. ACS-näyttelyn lisäksi FHRA järjestää mm. Kiihdytysajon SM-sarjan osakilpailut, lailliset katukiihdytyspäivät lentokenttäradoilla ja cruising-kulttuuriin liittyviä tapahtumia. FHRA on vaikuttamassa myös harrasteajoneuvojen rakentelusäännöksiin ja teknisiin määräyksiin, sekä yhdistys on Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) valtuuttama museoajoneuvotarkastaja. Finnish Hot Rod Association FHRA Ry perustettiin vuonna 1972. | fhra.fi | americancarshow.fi | kiihdytysurheilu.fi |

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta FHRA

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye