Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Anna Inginmaa toteuttaa unelmansa poplevystä – single Lemmenmalja esittelee uuden Inginmaan

Jaa

Poikkeuksellisen sielukkaana jazz-tulkitsijana ja musiikintekijänä tunnettu Anna Inginmaa nousee nyt liitoon popartistina ja tunnetaan jatkossa nimellä INGINMAA. Inginmaa julkaisee ensimmäisen popalbuminsa Yhdeksän elämää 27. helmikuuta 2026. Levyn avaussingle, alkemistinen loitsu Lemmenmalja ilmestyy perjantaina 3. lokakuuta 2025 tänään Soundi-lehdessä ensinäytössä olevan videon saattelemana.

Inginmaa: Lemmenmalja-singlen kansi. Kannen kuva: Mikko Linsiö
Inginmaa: Lemmenmalja-singlen kansi. Kannen kuva: Mikko Linsiö

Lemmenmalja on ilkikurinen voodoo-iskelmä, joka leikittelee loitsuilla ja rytmihypnoosilla. Salamyhkäisesti poreileva taikajuoma sekoitetaan biisin tarinassa rakkauden nimissä, ei mustan magian ilkeydellä. Säkeistön transsimainen syke räjähtää kertosäkeessä elämäniloksi ja vastustamattomaksi tanssiinkutsuksi. 

Inginmaa on uransa varrella tehnyt yhteistyötä ja -keikkoja yli genrerajojen erilaisten muusikkojen kuten Kauko Röyhkän, Jori Hulkkosen, Jukka Eskolan, Jukka Perkon sekä esimerkiksi The Hypnomen -yhtyeen kanssa. Lemmenmaljan sävellys on Inginmaan sekä hänen vanhan yhteistyökumppaninsa musiikintekijä Kyösti Salokorven käsialaa. 

– Kappale sai sanoitukseensa sysäyksen ystävältäni lainatusta noitien rituaalikirjasta. Se perustuu etelä-amerikkalaiseen loitsuun, jossa ihastuksen kohde viekoitellaan sekoittamalla taikajuomaa oikealla hetkellä, täysikuun maagisessa loisteessa. Biisi leikittelee magialla pilke silmäkulmassa, Inginmaa kertoo ensisinglen tarinasta.

– Maagisuus ja henkisyys ovat minulle tärkeitä ja läheisiä asioita – olen aina kokenut laulajana olevani ennen kaikkea välittäjä. Kun esiinnyn, tunnen energian kihelmöintinä sormenpäissäni saakka, Inginmaa painottaa.

Helmikuussa 2026 ilmestyvä Inginmaan Yhdeksän elämää -soololevy (Stupido Records) on popalbumi, joka kantaa mukanaan tekijänsä vuosien varrella vahvuuksiksi kasvaneita ominaisuuksia: herkkyyttä, tummia varjoja ja vahvoja melodioita. Inginmaan vaikutteet tulevat mm. 1960-luvun ranskalaisesta elokuvamusiikista, voodoo-rytmeistä ja kaihoisasta iskelmästä – elementeistä, joista hänen voimakas tulkitsijapersoonansa ja musiikintekijyytensä välittyy omimmillaan. Levy on henkilökohtainen ja rehellinen mielikuvituksen vapaa leikkikenttä. 

Yhdeksän elämää -albumin tuottaa muun muassa Lyyti-, Arppa- ja J. Karjalainen -yhtyeistä tuttu muusikko-tuottaja Antti Vuorenmaa. Mukana on kokonaan Inginmaan säveltämiä sekä yhdessä kitaristi Pekka Laineen ja Kyösti Salokorven kanssa kirjoitettuja kappaleita. Teksteistä vastaavat laulaja-muusikko Maritta Kuula, Finlandia-palkittu kirjailija Rosa Liksom, Rosita Luu -yhtyeestä tuttu Merita Berg ja Kauko Röyhkä

– Tämä levy ei ole yksi projekti muiden joukossa, vaan pitkään kytenyt unelma, artistiminäni uudistuminen ja vapautuminen! Olen pitkään haaveillut ajattomasta popalbumista, jossa säveltämäni biisit ovat keskiössä. Jazz on osa minua ja kuuluu myös näissä biiseissä, mutta juuri nyt on oikea aika julkaista vihdoin nämä kappaleet, joita olen kantanut jo pitkään mukanani, Inginmaa toteaa. 

Tuleva albumi on läpileikkaus artistin eletystä elämästä, ihmisyyden ristiriitaisuudesta, kaikkeen vaikuttavista ihmistä suuremmista voimista, maagisista aamuöisistä kohtaamisista, vaikeuksien ja epäilysten voittamisesta. Sävellyksissä voidaan kuulla kaikuja Inginmaata musiikintekijyyteen inspiroineista tyylijeista ja niiden unohtumattomimmista tekijöistä, esimerkkeinä ranskalainen elokuvasäveltäjä Michel Legrand, kotimainen jazz- ja iskelmäikoni Carola Standertskjöld ja Inginmaan aikalaisista laulaja-lauluntekijöistä esimerkiksi ruotsalainen poplaulaja Lykke Li.

– Olen huomannut olevani kissa, jolla on ne kuuluisat yhdeksän elämää. Sen mittainen matka on nyt alussa, Inginmaa summaa tulevan albumin energiatasoja.

Katso ja kuuntele Lemmenmalja-video ennakkoon Soundin sivuilta!

Inginmaa: Lemmenmalja-single

Sanoitus: Inginmaa & Kyösti Salokorpi

Sävellys: Inginmaa & Kyösti Salokorpi

Tuotanto: Antti Vuorenmaa

Miksaus & masterointi: Matias Kiiveri

Äänitys: Väinö Karjalainen, Kvark-studio


Laulu: Inginmaa, kitara: Antti Vuorenmaa, koskettimet: Antti Vuorenmaa, basso: Ilkka Tuovinen, rummut Mooses Kuloniemi


Lataa Lemmenmalja täältä:
https://www.dropbox.com/scl/fo/t3wzl3heh46wu5pvbes6f/AHPpOSAG54pXXsqyFgtr6Zg?rlkey=w4vzdhj0beefb7h91p5q8z1iv&dl=0

Inginmaa Yhdeksän elämää -levyn julkistuskeikoilla:


11.3 G Livelab Helsinki, liput myynnissä täällä

12.3 G Livelab Tampere, liput myynnissä täällä

27.3 Kannusali, Espoo (liput tulevat myyntiin myöhemmin)

Inginmaa Facebook

Inginmaa Instagram

Inginmaa nettisivut

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Vihellys on aina vaaran merkki – Inginmaan uusi single Kuolleen naisen kengät muistuttaa elämän rajallisuudesta15.1.2026 11:20:59 EET | Tiedote

Anna Inginmaan 27. helmikuuta ilmestyvän Yhdeksän elämää -popalbumin uusi single, perjantaina 16.1. julkaistava Kuolleen naisen kengät on syntynyt yhteistyössä Finlandia-palkitun kirjailija Rosa Liksomin kanssa. Inginmaalle tärkeä ja omakohtainen kappale kumpuaa kuolemattomuuden illuusion rikkoutumisesta ja tilanteesta, joka pysäytti elämän rajallisuuden äärelle. Kuolleen naisen kengät on kuunneltavissa ennakkoon jo tänään Soundi-lehden sivuilla lyriikkavideon saattelemana.

Helsinki Lit 2026 julkisti ensimmäiset kansainväliset kirjailijavieraansa – mukana Vincenzo Latronico, Alana S. Portero, Lina Wolff ja Tara Menon12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Helsinki Litin ensimmäiset julkistetut kansainväliset kirjailijavieraat tulevat Italiasta, Espanjasta, Ruotsista ja Yhdysvalloista. Juuri toisen August-palkintonsa voittanutta Lina Wolffia tulee haastattelemaan kaksinkertainen Finlandia-palkittu kirjailija Pajtim Statovci, muiden vierailijoiden keskusteluparit ja haastattelijat julkaistaan myöhemmin. Festivaalin juontaa jälleen näyttelijä Alma Pöysti. 22.-23. toukokuuta 2026 Helsingin Kulttuuritalolla järjestettävän Helsinki Litin koko ohjelma julkistetaan perinteisesti ystävänpäivänä 14. helmikuuta, jolloin myös yhden päivän liput tulevat myyntiin. Kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Teosto-palkittujen Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen sävellyksiä esitetään Saksassa joulukuussa11.12.2025 13:34:03 EET | Tiedote

Suomalaissäveltäjien Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen teoksia kuullaan joulukuussa Saksassa kahdessa konsertissa. Kaksikon uusi yhteissävellys, joululaulu Joulu saapuu taas / Christmas Is Coming Again, saa maailman kantaesityksensä Leipzigissa järjestettävässä perinteisessä Lucia-konsertissa Peterskirche-kirkossa 15.12.2025. Tapahtuma kerää vuosittain runsaasti kuulijoita nauttimaan pohjoismaisista sävyistä ja Lucia-kulkueesta. Leipzigin jälkeen vuorossa on Berliini, jossa Ahvenjärven ja Lappalaisen musiikkia esitetään 18.12.2025 Passionskirche-kirkossa järjestettävässä sävellyskonsertissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye