Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin

Jaa

Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta.​ Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.

Minna Eväsoja
Kirjailija Minna Eväsoja Kuva: Marek Sabogal

Olipa aiheena sitten järjestetty avioliitto, kaksoiselämästä homoklubeilla kiinni jäävä aviomies, ”hiljainen ero” käytännön ratkaisuna avio-ongelmiin tai lapsiprojektille omistautuva nykyäiti, Minna Eväsojan kerrontatyyli on viehättävän tarkka, hienovarainen ja sopivissa kohdissa humoristinen.​ Teos nostaa esille myös raskaita aiheita, kuten Japanissa huonosti tunnistettua ja yhteiskunnan sormien läpi katsomaa fyysistä, henkistä ja taloudellista perheväkivaltaa.​ 

”Japanissa kuulee sanottavan, että avioliitto on elämän mittainen työsuhde. Vielä useammin kuulee sanottavan, että avioliitto on liian tärkeä, jotta se voisi perustua rakkaudelle. Ehkä tämä sanonta lopulta kuvaa japanilaista avioliittoa, perhettä ja rakkautta kaikkein parhaiten länsimaisen rakkausavioliiton vaikutuksista huolimatta”, Minna Eväsoja kirjoittaa.  

Rakkauden merkit -kirja kertoo kuusi dokumentaarista tarinaa, joiden pohjana ovat yhteensä yhdentoista eri-ikäisen japanilaisnaisen kokemukset. Vanhin kirjaan haastatelluista oli yli 90-vuotias ja nuorin alle 20. ”Tarinat osoittavat, että parhaimmillaan rakkaus mahdollistaa tasapainoisen arjen, parisuhteen ja perheen. Rakkauden pimeälle puolelle sen sijaan kätkeytyy vihaa, petollisuutta ja epätoivoa, jotka kääntyvät herkästi katkeruudeksi. Himo asettuu rakkauden molemmin puolin. Eri-ikäisten naisten tarinoiden kautta lukijalle avautuu tilaisuus kurkistaa kulissien taakse ja nähdä nainen, parisuhde, perhe ja avioliitto toisenlaisessa kulttuurissa ja yhteiskunnassa kuin omamme.” 

Minna Eväsoja on asunut ja opiskellut vuosia Japanissa ja julkaissut useita kirjoja japanilaisesta estetiikasta, taiteista ja yhteiskunnasta. Rakkauden merkit -kirjassa hän kertoo hauskasti myös omasta roolistaan ”Minnan neuvontatoimiston” länsimaisena parisuhdeasiantuntijana. 

Minna Eväsoja: Rakkauden merkit
208 sivua
ilmestyy 3.10.2025

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Minna Eväsoja
Kirjailija Minna Eväsoja
Kuva: Marek Sabogal
Lataa
Minna Eväsija
Kirjailija Minna Eväsoja
Kuva: Marek Sabogal
Lataa
Minna Eväsoja: Rakkauden merkit, kirjan kansikuva
Minna Eväsoja: Rakkauden merkit, kirjan kansikuva
Kansi: Jenni Noponen
Lataa

Linkit

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Petja Lähteen Kolme kärkeä (Gummerus) on hyytävä Helsinki-dekkari syrjäytyneiden nuorten miesten murhista – syksyn trillereissä selvitetään kiinteistövälittäjän kuolemaa ja kadonneiden naisten tapausta30.9.2025 10:03:49 EEST | Tiedote

Helsinkiläisen kirjailija, näyttelijä ja käsikirjoittaja Petja Lähteen Kolme kärkeä jatkaa lukijoita koukuttavaa Terhi Nuora -dekkarisarjaa, jossa Lähde käsittelee yhteiskunnallisia teemoja. Lähteen tarkkanäköiset hahmot ja nopeatempoinen kerronta pitävät otteessaan viimeiselle sivulle asti. Kolme kärkeä (Gummerus) ilmestyy 16.10.

MEDIATIEDOTE JA KUTSU: Miten ihmiskauppa levisi läpi suomalaisen yhteiskunnan ja oikeusjärjestelmä käänsi uhreille selkänsä? Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) ilmestyy 29.9.29.9.2025 00:01:00 EEST | Tiedote

Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti. Työehdot ovat mielivaltaiset. Poliitikot ja viranomaiset katsoivat pitkään ilmiötä sormiensa läpi. Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) kuvaa varjoyhteiskuntaa, joka Suomeen on muodostunut päättäjien silmien alla.

Kirjallisen menestysromaanin Ukrainan historiasta kirjoittanut Sofija Andruhovytš Helsingin kirjamessuille23.9.2025 10:05:00 EEST | Tiedote

Amadoka on ukrainalaisen Sofija Andruhovytšin yli tuhatsivuinen suurromaani, joka kartoittaa Ukrainan historiaa sadan vuoden ajalta aina Stalinin vainoista holokaustiin ja Krimin valtaukseen. Suomeksi kolmessa niteessä julkaistavan teoksen ensimmäinen osa Amadoka 1: Romana (Gummerus) ilmestyy Riku Toivolan suomentamana 26.9. Sofija Andruhovytš vierailee Helsingin kirjamessuilla lokakuussa.

Ikipuut-kirjailijan häikäisevä uutuus kysyy, voiko valtameret pelastaa ihmisen ahneudelta16.9.2025 10:27:44 EEST | Tiedote

Pulitzer-palkitun Richard Powersin Alkumeri (Gummerus) tekee valtamerille sen, mitä menestysromaani Ikipuut (2021) teki metsille. Syvästi vaikuttava teos kertoo merien mahdista ja kauneudesta, ihmisen jättämistä peruuttamattomista jäljistä sekä teknologian vääjäämättömältä vaikuttavasta voittokulusta. Teoksen on suomentanut palkittu kääntäjä Antero Tiittula.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye